http://www.modelimex.cz
ICM 1:35
Kat.č. DS3506
Battle of Berlin (April 1945)
Výrobce k 75. výročí konce Druhé světové války, vydal nový set dvou ikonických tanků. Celek je umístěn do jedné z poslední velké bitvy, bitvě o Berlin. Na vrchním díle obalu můžeme obdivovat "akční" malbu ze střetu dvou tanků. Uvnitř je vložena krabička z tvrdšího kartonu s výklopným víkem. Po jejím otevření nalezneme modely, T-34/85, kat.č. 35367 a King Tiger Henschel Turret-late production, kat.č. 35363 k nim přiložené manuály a obtisky. Tento set určitě zaujme svojí koncepcí balení dvou různých tanků v jednom za příjemnou cenu. Vhodný je určitě pro tvorbu dioram nebo si ho mohou rozdělit dva modeláři mezi sebou.
Jedním z nejtěžších a nejsilnějších tanků druhé světové války byl německý Pz.Kpfw.VI Ausf.B. Byl navržen společností Henschel Company. První prototyp byl předveden 20. října 1943. V prosinci téhož roku byla zahájena sériová výroba. Prvních 50 kusů mělo osazenou věž typu "Porsche", ostatní tanky měly klasickou věž typu "Henschel". Vzhledem k použití kanonu ráže 88mm a silného pancéřování stoupla hmotnost tanku na 70t. To snižovalo jeho rychlost, spolehlivost i jízdní vlastnosti. Na první stroje byla nanášena anti-magnetická pasta, tzv. Zimmerit, od října 1944 bylo její nanášení zastaveno. Pz. Kpfw.VI Ausf.B. sloužil až do konce války v těžkých tankových praporech. Celkem bylo vyrobeno do 500 kusů, všech verzí včetně velitelských. Na prodlouženém podvozku Tigru II, vznikl těžký stíhač tanků Jagdtiger.
Stavebnice je zabalena do jednoho většího transparentního sáčku. Uvnitř nalezneme šest rámečků ze světle-šedé hmoty z toho je jeden rozdělen na dvě části, samostatně přiloženou korbu a spodní část vany, vinylové pásy. Manuál s obtisky je vložen samostatně v krabičce. Kvalita lisování je u společnosti ICM na vysoké úrovni. Plastové výlisky jsou čisté, bez otřepů, i stop po vyhazovačích je poskrovnu nebo snadno odstranitelných, což je příjemné zjištění u každé stavebnice. Povrchové detaily jsou ostré, jemnou dělící rovinu najdeme na pojezdových kolech, ale nic hrozného s čím si neporadí ostrý skalpel. Model obsahuje menší část interiéru, stavebnice s kompletním interiérem má kat.č.35364.
Součástí korby jsou i nalisované blatníky, ty můžeme nahradit plechovými od některého výrobce doplňků. Totéž platí pro absenci ochranných sítí nad ventilátory. Pásy jsou tvořeny z černého vinylu, navíc se každý pás skládá ze dvou kratších segmentů, které je zapotřebí spojit k sobě. To určitě není zcela šťastné řeší, ale pro modeláře, který staví model jen čistě z krabičky je toto řešení dostačující. Náročnější modelář může vybírat z několika sad článkových pásů od různých výrobců, tvořených z plastu, resinu nebo případně z bílého kovu. Manuál je přehledný a provede nás stavbou bez problémů. Obtisky jsou kvalitní, mají tenký krycí lak a nabízejí výběr ze čtyř strojů:
- Pz. Kpfw.VI Ausf.B, s.Pz.Abt.Feldherrnhalle, Hungary, Marth 1945
- Pz. Kpfw.VI Ausf.B, s.Pz.Abt.503, Danzig, Marth 1945
- Pz. Kpfw.VI Ausf.B, s.Pz.Abt.501, Ardennes, December 1944 (332)
- Pz. Kpfw.VI Ausf.B, s.Pz.Abt.501, Ardennes, December 1944 (008)
Náhled na manuál a rámečky: