Jenom pro srovnání cen: Firma Nakol (viz honza čižule) prodává frézku Proxxon MF 70 za 8400,- Kč. Stejnou frézku koupíte v Německu za 225 EUR (u stejné firmy, kde jsem kupoval soustruh). Když připočtu cca 15 EUR za poštovné, poplatek 2,3% za platbu přes PayPal a vynásobím to kurzem 27,- Kč za 1 EUR, dostanu se na cenu cca 6650 Kč. Takže cena je o 20% lepší. A to už se vyplatí
Máš pravdu, nakoupit venku je opravdu o dost levnější. Ale když kupuju vercajk, jde mi to na firmu. DPH si odpočítám, a jsem rád, když mohu berňáku na konci čtvrtletí poslat míň merglí. A navíc si tím krátím i výnosy, což je další plus v rámci ročního daňového odírání.
Honza ------------- Per aspera ad astra... Je lepší mířit ke hvězdám a minout, než zamířit do kupy hnoje a trefit se.
Nainstaloval jsem panartovské ozdoby na model a musím říct, že to nevypadá až zase tak blbě. Myslel jsem, že to bude vypadat hůř. Jenom mě na tom vadilo, že některé odlitky jsou dost "tlusté" a špatně se tvarovaly na zaoblený trup.
To neni špatný nápad, určitě by se to lépe tvarovalo. Stejně jsem na to dělal povrchovou úpravu zlatou barvou, protože některý ozdoby byly ztmavlý od strusky. Já třeba ozdoby v místech kde bylo moc materiálu trochu odbrousil flexou do roviny.
Díky za názory. To Standa 12 a Elkan: Já jsem se snažil u ozdob nejprve zabrousit spodek na smirku a je pravda, že při intenzivním broušení se materiál ohřál a částečně změknul. Nevím, z jakého přesně materiálu jsou ozdoby zhotovené, ale teplota evidentně pomáhá. Takže jsem si s tím nějak poradil. Ozdoby jsou přetřené zlatou barvou (i když to z fotek není úplně patrné). To Doris: Patinu dělat nebudu, je to pro mě španělská vesnice, takže moje RC bude vypadat, jako kdyby zrovna vyjela z loděnice.
Začal jsem pracovat na upínáčkových lávkách (chanells), překližkový polotovar ze stavebnice jsme vyhodil a použil hruškové lišty, Podpěry jsou z mosazného plechu. Upínáčkové lávky jsou připevněny pomocí kolíků zatím provizorně, nastálo je připevním, až spolu se spodními deadeyes (nějak se mi výraz slepá očnice nelíbí) a ozdobnýma lištama.
Díky za uznání. To Elkan: Lišty tam samozřejmě budou, budou jen přilepeny. Ty otvory co jsou tam navíc,to jsou jenom nepodařené otvory pro kolíky. To Standa 12: Čepové napojení desek je podle AOS šikmé, já jsem si ho dost zjednodušil, aby to šlo lépe udělat.
Zhotovil jsem část upínáčkového kování a očnice jsme připevnil na lávku - polotovar je nyní připraven k instalaci na trup a k doplnění spodní části kování.
Tak to je moc pěkná práce Podle mého to nemá chybu!Něco podobného mě taky čeká.Plány stavebnice u mě to řeší pomocí řetězu,ale to si myslím není správně?
Rozestavěno: Santisima Trinidad Dokončeno: Thermopylae, San Francisco II
To Standa 12: řetízkové kování se v průběhu doby používalo, ale našel jsem nějaké plány Santisima Trinidad - tam je kování řešeno jinak - viz obr. To Doris: Pro přední a hlavní stěžeň jsem použil DE o průměru 7 mm, pro zadní stěžeň DE o průměru 5 mm, pro backstays také 5 mm (i když původně jsem chtěl na malé lavici, kde jsou dvě DE použít jedno o průměru 5 a druhé o průměru 3,5 - což by více odpovídalo plánům, ale technologie kování, kterou jsem použil, je pro 3,5 mm DE nevhodná). Pokud se podíváš do tabulky, kterou jsem Ti posílal, jsou tam použitá DE uvedena u jednotlivých lan, takže tam také najdeš informace i o DE ve vyšších úrovních (pokud to nerozluštíš, dej vědět a poradím).