Máš pravdu, ze stavebnice jsem zatím použil pouze žebra a lišty pro první obšívku. Hlavně ale budu muset použít ze stavebnice ozdoby, protože výroba ozdob alá Doris jde zatím tak jaksi mimo mě
Abych mohl uzavřít přední část horní palubou, zbývalo mi ještě kromě již publikovaných detailů zhotovit kotevní lano a tzv. messinger (lano, které slouží k manipulaci se silným kotevním lanem). Lano ze stavebnice není nic moc a tak jsem poměrně dosti dlouhou dobu věnoval studiu teorie výroby lana (jak skutečných, tak modelových). Pro praktické pokusy jsem si pořídil jednoduchý ruční ropewalk od firmy Amati (v podstatě je to totéž, co nabízí Model Expo). I když je to jenom taková hračka, tak se na tom dají uplést poměrně pěkná lana v délce cca 1 m. Až budu dělat takeláž, zkusím si zkonstruovat něco většího s el. pohonem. Ale to je ještě daleko. Zatím pár fotek s výsledky mého snažení.
Přílohy
Ruční ropewalk.
Použitá niť na výrobu lan.
Různá lana - tmavé lano pravotočivé ze 3x3 pramenů, levé světlé lano levotočivé z 3x2 pramenů, pravé světlé lano levotočivé z 3x3 pramenů.
Vlevo je lano levotočivé lano typu hawser-laid (stočeno z 3x10 pramenů), vpravo je správné levotočivé lano typu cable-laid (stočeno ze tří lan, každé lano z 3x3 pramenů). Pravé lano vypadá o hodně lépe.
To Vasek: Lana je možno dělat jak z bavlny, tak i z jiných materiálů jako je např. len nebo polyester. Bavlna je však asi nejpoužívanější. Nitě, které jsem použil, jsou americké výroby YLI Quilting Thread (používají je špičkoví ruští modeláři), jsou velice kvalitní, lana vyrobená z těchto nití nemají žádné chloupky, což je podle mě velmi důležitá vlastnost ovlivňující výsledný vzhled modelů. Nitě jsem koupil v německém e-shopu (http://www.neocreo.com/Naehen/Garne/YLI ... 00-YD.html), u nás jsem na ně nikde na internetu nenarazil.
Jak jsem se již zmínil ve vláknu u Doris, zabýval jsem se nějakou dobu zkoumáním takeláže RC. Výsledek mého snažení jsem zpracoval do Excel tabulky, protože jak se znám, tak až dojdu do bodu, kdy budu takeláž instalovat, tak všechno zapomenu. Pokud by měl někdo zájem, mohu tuto tabulku umístit na web do Úschovny ke stažení. V tomto případě bych potřeboval od případných zájemců e-mailovou adresu, na kterou jim příjde odkaz ke stažení. Předem upozorňuji, že tabulka je koncipována tak, abych se v ní vyznal především já sám, ale přesto mohou být informace užitečné i jiným zájemců. Samozřejmě musíte vzít ale v potaz, že ne vše, co je v tabulce uvedeno, je zákonitě zcela správně.
Jo, tak to bych měl zájem! Takeláž mám rozdělanou a tápu v plánech. Možná Ti taky budu moct nějaký poznatky zdělit. Za odkaz na úschovnu budu moc vděčný. Do SZ Ti pošlu můj mail.
Po čase teoretické modelařiny se zase pomaličku začínám pouštět do té praktické části. Další na řadě byly díly závěsů kormidla umístěné na zádi modelu. Moc se mi do toho nechtělo, stále jsem to odkládal, ale nakonec to nějak dopadlo. Největší problém byl připájet malé trubičky na závěsy z mosazného plechu. Pájel jsem to stříbrnou pájecí pastou a plynovou páječkou. Nebyla to žádná slast, pájka moc dobře na mosaz nechytala, ale spíše to byla moje blbost, že jsem si materiál před pájením neočistil. Výsledek po načernění nevypadá zas až tak blbě.
Krásná čistá práce! Mosaz úplně bez problémů pájím klasickou trafopájkou, kalafůnou a cínem.....jde to dobře. Tak hezky pokračuj, těšim se na další Tvůj postup...