BRadek píše:Zdravím, p. Kpt. KL vžádném případě jsem nechtěl zpochybňovat vaše informace, neboť vím, že vaše znalosti jsou jednak skvělé, jednak vše dokládáte věrohodnými historickými pododklady. Naopak, jelikož jsem původním povoláním huťař, dokonce valcíř, vím že vyrobit širší pás plechu bylo v minulosti problematické. Přemýšlel jsem, jakou technologií vyráběly tak "široké plechy" které byly prezentovány na mnoha modelech. Jsem rád, že má pochybnost byla správná a na základě vašich informací je má představa uvedena na správnou míru. Tím více pak přichází možnost vyrábět měděné desky ze samolepících měděných pásů, které se vyrábí v několika šířkách. Budu však obdivovat, pokud dodržíš šířku kolem 3mm na šíři plechu. Na druhou stranu se tak dá matrice udělat na několik plechů najednou, jen musíš vymyslet "správné přesazení" více plechů najednou.
Usilovněji zapátrám po fotkách matrice. Radek
To je v pohodě, hledání co nejsolidnějších informací je smyslem DF. Plechy se vyráběly na válcovacích stolicích za studena nebo za tepla, děrování plechů se provádělo na ručních a později strojně poháněných děrovacích stolicích. Největší šířka byla údajně 24 palců, ale k tomu nemám k dispozici věrohodný důkaz.
válcovací stolice z r. 1803
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Worke ... g_Mill.jpg
válcovací stolice z r. 1813
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Slitting_mill.jpg
děrovací stolice na plechy z 19. stol., z malé loděnice
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
Ještě detail zádě a kormidla se starším způsobem kladení plechů, používaných na válečných lodích v 18.-19. stol., podle archeologických nálezů:
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]