Je to trochu zpřeházené.
misak58 píše:Je to Jardo trošku obráceně. Géčka zdědila lícní kulomety po eFkách pozdní produkce, stejně jako astrokopuli . Varianta F dostala astrokopuli a lícní kulomety ve vysazených rámech přibližně v poslední třetině produkce . Na fotkách poznáme, že byly lícní kulomety namontovány již v továrně podle jednolité barvy na celém nosu letadla. Stroje které dostaly tyto vysazené rámy lícních kulometů v modifikačních centrech nebo přímo na základně , mají barvu výlisku výrazně odlišnou od barvy nosu , nebo jsou tak všelijak opatlané a oprýskané. Nevím o případu , že by se nějaké eFko dodatečně vybavovalo astrem v polní dílně. Asi by to bylo velice pracné a zbytečné, vzhledem k využívání astrokopule k navigaci . Asi bych dokázal z pramenů vytáhnout který blok eFek dostal jako první astro a kdy se v továrně začaly montovat vysazené lícní kulomety, ale sorry,, to pátrání mě už nějak moc nebaví. A zabere to moře času. Se zavedením "chin turret" (jak se to hezky říká ,,činturet,, nenapadá mě použitelný český ekvivalent, ,,podbradní věž, nebo ještě hůře,, bradní věž, radeji zůstanu u ,,činturetu,,
) se konstruktéři domnívali, že věž nahradí dostatečně původní 3 až 4 kulomety v nose letadla. Skutečnost byla zřejmě jiná, protože se lícní kulomety vrátily do výroby po několika prvních blocích vyrobených Géček. A ty již vyrobené byly v mnoha případech zpětně lícními kulomety dovybaveny v polních dílnách speciálně dodávanými ,,kity,,. Opět je poznáme podle diametrálně jiné barvy na rámech (výliscích) střelišť. Tvůj ,,Hard Luck,, je pozdní eFko z bloku 55 DL (Douglas Tulsa) a tudíž má lícní vysazená střeliště a astro již z výroby. V polních podmínkách bylo na letoun namontováno rámované zasklení bočních střelišť ( viz jiná tmavá barva) a navíc horní věž dostala ,,klobouk,, finální verze z nějakého odepsaného Géčka (viz stříbrné rámování). Na přiložených fotkách se snažím problematiku trochu popsat. Co se týče světýlek tak někdy příště , samo nejsem vševěd , s passing light (průletovým světlem???) jsi mě dostal. Nemám ánung
, ale podívám se na to. B 17 měla dost pozičních světýlek, tak je zkusím spočítat.
PS: Na kresbě Marka Stylinga vidím v plexi nosu dvojče .50 montované na pancéřové desce která zabírala prostor původně pro zaměřovač Norden. Tyto silněji vyzbrojené stroje létaly ve formaci po stranách vedoucí B 17 aby ji lépe chránily před čelními útoky Luftwaffe. Kulomety ovládal "togglier" což byl neplnohodnotný "bombardier" protože bomby shazoval vizuálně podle vedoucího stroje. Z toho důvodu se bomby vedoucího stroje často pestře pomalovávaly aby byly lépe vidět. Na fotce ale vidím, že Hard Luck má v čumáku jednu single .50 v polních podmínkách vyvinutém střelišti a lafetě.(Stejná věc jako má ,,Lightning Strikes,, první ve druhé skupině fotek). Také kulomet ve stropním okně radisty se zdá být poslední model v závěsu K6 převzatý z nějakého G.
petr mikloš píše:Misak58 děkuju moc za fotky antén na LMM. Myslel jsem si jak jsem všechny antény na fotkách našel ale tvoje znalost tohoto typu ukázala že ne. Takže ještě jednou díkya jdu dodělat zbytek chybějících antén. Ten povrch se pokusím ještě trochu zašpinit. Jen ještě jeden dotaz. Poziční světla na křídlech jsou na hraně křídla nebo na ploše?
misak58 píše:to Jarda ,,Jaroslave, prosím to schéma rozmístění světel na B 17 je z té nové knihy? Nešlo by ho sem dát ještě malinko větší? Nemohu přečíst většinu popisek. Myslím, že je to velice užitečná pérovka.
Jarda_Kral píše:misak58 píše:to Jarda ,,Jaroslave, prosím to schéma rozmístění světel na B 17 je z té nové knihy? Nešlo by ho sem dát ještě malinko větší? Nemohu přečíst většinu popisek. Myslím, že je to velice užitečná pérovka.
Ahoj, ne není bohužel je to výkres co jsem našel na netu..... s pár popiskama. Zkus tento je o něco lepší se mi zdá.
Jinak si také myslím, že je to záplata...
Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků