Stránka 1 z 1

Výkresy historických staveb

PříspěvekNapsal: 09 pro 2010, 12:21
od Olda Malý
Zdar kolegové. Nevěděl by někdo o nějakých stránkách, kde by se daly stáhnout výkresy českých a moravských historických staveb? Zejména mě jde o půdorysy. Pokud by byly i bokorysy, tak to by bylo super. Díky.
Olda

Re: Výkresy historických staveb

PříspěvekNapsal: 09 pro 2010, 12:28
od Pi.chi
Olda Malý píše:Zdar kolegové. Nevěděl by někdo o nějakých stránkách, kde by se daly stáhnout výkresy českých a moravských historických staveb? Zejména mě jde o půdorysy. Pokud by byly i bokorysy, tak to by bylo super. Díky.
Olda

Obávám se, že žádný takový stránky asi existovat nebudou. Zkoušel jsem hledat výkresy jedný synagogy a nakonec jsem se dostal na stavební úřad a nakonec do archivu, takže se zkus obrátit na ně. Vím, že je to časově náročný a že pracující člověk se tam o úřední hodiny nedostane.

Re: Výkresy historických staveb

PříspěvekNapsal: 09 pro 2010, 12:41
od Luban
Jak už tu odpověděl Pi.chi, jediná možnost je obrátit se na stavební úřad. Stavební výkresy spadají pod duševní vlastnictví, proto je nikde moc na internetu nenajdeš. A pokud se jedná o historické stavby, tak pokud vůbec nějaké výkresy jsou, tak už se skoro jedná i o umělecká díla (kdo viděl někdy třea 200 let starý výkres budovy, dá mi jistě zapravdu) a úřady si je dost hlídají, takže si s sebou vem určitě foťák, protože domů ti je určitě nepučí. Každopádně přeju hodně štěstí při shánění.

Re: Výkresy historických staveb

PříspěvekNapsal: 09 pro 2010, 13:06
od Jasta13
Olda Malý píše:Zdar kolegové. Nevěděl by někdo o nějakých stránkách, kde by se daly stáhnout výkresy českých a moravských historických staveb? Zejména mě jde o půdorysy. Pokud by byly i bokorysy, tak to by bylo super. Díky.
Olda


Zavolat na příslušný stavební úřad, a domluvit se s pracovnicí, která má správu archívu na starosti (takovouto osobu pak hledat např. pod označením "referent administrativních prací" - oddělení výstavby). Né vždy má daná pracovnice čas. Pokud si nebudete vědět rady s tel. kontaktem, spojte se s podatelnou, a ti Vás přímo přepojí. Je to takto lepší, než přijít náhle, a něco požadovat. Pokud máte přímo vytipovanou nějakou stavbu, zkuste se obrátit přímo na vlastníka. Pokud Vám jej on sám nevydá, nedoporučuji ho obcházet přes archiv.
Výkresy Vám můžou okopírovat přímo na stavebním úřadě, ale taky Vám nic nemusí dát, ani Vás k ničemu pustit (z důvodu možné krádeže a jiných podobných věcí - které by se mohly v případě vydání výkresu budovy udát). Takže si určitě připravit pádný důvod, za jakým účelem plány potřebujete.
O jaké budovy jde přesně?

Re: Výkresy historických staveb

PříspěvekNapsal: 09 pro 2010, 13:12
od VojtaH
Na hrady.cz máš spoustu staveb, u některých, zejména hradů a zřícenin i půdorysy a simulace.

http://www.hrady.cz/index.php?OID=141&PARAM=2

Re: Výkresy historických staveb

PříspěvekNapsal: 09 pro 2010, 17:19
od Jasta13
Pokud stačí půdorysy a pohledy, tak je k máni jedna kniha ale ta obsahuje veškeré známe stavby v Evropě (těch našich tam není moc, ale taky to není špatná kniha do domáci knihovny. Pokud se tedy někdo o toto zajímá):
http://www.beletrie.eu/knihy/skvosty-ev ... mista.html

Re: Výkresy historických staveb

PříspěvekNapsal: 09 pro 2010, 19:01
od spitak
Olda Malý píše:Zdar kolegové. Nevěděl by někdo o nějakých stránkách, kde by se daly stáhnout výkresy českých a moravských historických staveb? Zejména mě jde o půdorysy. Pokud by byly i bokorysy, tak to by bylo super. Díky.
Olda


Ha, konečně téma pro mě, vystudovaného historika a studenta dějin umění :D ! Věrohodné stránky na dané téma neznám. Na zmíněných stránkách hrady.cz (užitečné pro první přehled) jsou u některých staveb skeny půdorysů ze základních encyklopedických kompendií nakladatelství Libri. Právě ta jsou prvním odkazem:

Tomáš Durdík, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Praha 1999.
Tomáš Durdík, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Dodatky, Praha 2002.
Tomáš Durdík, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Dodatky 2, Praha 2005.
Tomáš Durdík, Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Dodatky 3, Praha 2008.
Miroslav Plaček, Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Praha 2001.
Miroslav Plaček, Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. Dodatky, Praha 2007.
Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Praha 1999.
Pavel Vlček - Petr Sommer - Dušan Foltýn, Ilustrovaná encyklopedie českých klášterů, Praha 1997.
Dušan Foltýn a kol., Ilustrovaná encyklopedie moravských a slezských klášterů, Praha 2005.

V těchto encyklopediích jsou přehledně zpracované dějiny objektů a jejich stavební popis. Součástí většiny hesel bývá půdorys, občas i ikongorafické prameny (staré veduty a jiné pohledy na objekt). Encyklopedie jsou doprovázeny syntetickými statěmi věnovanými dané problematice a obsáhlým heslářem pojmů z dotčené oblasti.

Dalším odkazem jsou topografické příručky. Je jich několikero řad, pro potřeby získání plánové dokumentace bych upozornil alespoň na nejzákladnější:

Emanuel Poche a kol., Umělecké památky Čech I-IV, Praha 1977-1982. - UPČ zachycuje většinu fondu historických památek, bohužel je zatížen dílčími faktografickými nepřesnostmi a zejména mu chybíé odkazy na literaturu k jednotlivým objektům. Řada památek je zachycena na plánech.

Bohumil Samek a kol., Umělecké památky Moravy a Slezska 1-2, Praha 1994, 1999.- dosud nejlepší soupis památek na území České republiky. Pečlivě vypracovaná hesla doplněná o kompletní bibliografii k jednotlivým objektům. Bohužel prozatím dovedeno pouze k písmenu N (včetně). Vynikající plánová dokumentace.

Pavel Vlček a kol., Umělecké památky Prahy, Praha 1996-2000. Další mimoořádně pečlivý soupis památek, tentokrát omezený výhradně na Prahu. Vynikající plány. Vyhotoveny jsou svazky pro Malou Stranu, Hradčany, Nové Město a Vyšehrad, Staré Město a Josefov.

Především bych ale upozornil na historickou edici Soupisů památek historických a uměleckých, jež byla prováděna z podnětu rakousko-uherského Institutu pro výzkum a uchování památek (prazáklad dnešního Národního památkového ústavu). Svazky byly vyhotoveny pro většinu tehdejších (počátek 20. stol.) politických okresů Čech. Nejsem si jistý, nakolik důsledně byla edice vedena na Moravě a ve Slezsku. Jednotlivé díly mají proměnlivou kvalitu, jež závisela na odbornosti autora, přesto dosud platí za základní příručky. Neocenitelná je zejména úžasná plánová dokumentace, leckdy jediné zaměření památek (často později zaniklých).

Zdá se, že jde o telefonní seznam, ale pokud tě zajímají konkrétní památky, není problém s uvedenou literaturou pracovat velmi rychle a efektivně. Určitě bych věnoval půlden návštěvě knihovny a ofotil si z těchto základních příruček ta hesla, která by tě zajímala. Kromě toho samozřejmě existují k ohromnému množství jednotlivých památek monografické statě, ale to je na delší povídání. Kdyžtak napiš, co konkrétně tě zajímá- pokud budu moci poradit, rád poradím- mám radost, že se mohu o dlouholetým studiem/zájmem nabyté znalosti podělit :) .

A pár poznámek k dobře míněným radám kolegů: stavební úřad tě nepustí ke svazku budovy, pokud nebudeš mít povolení jejího vlastníka. V archivech nebývá plánová dokumentace souvislá, její vyhledávání je zpravidla poměrně obtížné.

Re: Výkresy historických staveb

PříspěvekNapsal: 09 pro 2010, 19:03
od spitak
Jasta13 píše:...pokud stačí takové půdorysy...


Ty jsou z Dehia- základní topogarfická příručka pro německý jazykový prostor (s význanmými přesahy). Georg Dehio byl významný německý památkář počátku 20. stol., který založil dodnes pokračující řadu příruček. Viz http://www.dehio.org.

Re: Výkresy historických staveb

PříspěvekNapsal: 10 pro 2010, 09:21
od Olda Malý
Dík za rady a odkazy. Spiťáku, neměl by jsi náhodou půdorys chrámu sv. Víta? Nebo někdo?

Re: Výkresy historických staveb

PříspěvekNapsal: 10 pro 2010, 10:30
od spitak
pěkná dokumentace je na stránkách firmy geo-cz, zabývající se zkoumáním památek nedestruktivními metodami:

http://geo-cz.com/vit/index.htm

jinak s půdorysy sv. Víta není problém, za chvilku na googlu ti jich určitě vypadne dost. Já mám po ruce Umělecké památky Prahy, svazek Hradčany (Praha 2000) a na s. 75 je velmi pěkný půdorys s vyznačením stavebních etap.

Základní monografie s odkazy na starší literaturu a hromadou obrázků (z hlavy si ale nevybavuju, jestli tam jsou přesné půdorysy, v kapitolách o stavebních dějinách by být měly):

Klára Benešovská (ed.), Katedrála sv. Víta v Praze. K 650. výročí založení, Praha 1994 (dotisk Praha 2003).

Na co podklady potřebuješ? Jestli na model, nosil bys sovy do Athén- kultovní model Pražského hradu od Albatrosu (http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... ece7876ef9 ), jehož nedílnou součástí byla samozřejmě i katedrála určitě znáš. Dnes je dostupnější model Betexy (http://www.betexa.cz/chram-svateho-vita/)- ten jsem neměl v ruce, ale vypadá vcelku slušně.

Re: Výkresy historických staveb

PříspěvekNapsal: 12 pro 2010, 10:27
od Olda Malý
Dík za pomoc. Jestli znáš letecký simulátor IL2 Sturmovik, tak do něj dělají kluci mapu Čech. No a je potřeba do ní namodelovat některé originální objekty. Ty se modelují v 3D Maxu. Pro toto modelování je nejlépe mít 2D pohledy (půdorys, bokorys, nárys). Nebo alespoň půdorys a 3D pohledy. Toš asi tak. Něco zde:http://vwings.net/forum/viewthread.php?forum_id=23&thread_id=3348&rowstart=0