Diskusní fórum modelářů

(nejen plastikových)

Přejít na obsah

  • Obsah fóra ‹ Tématické modelářství ‹ 100 let Velké války (1914-1918) ‹ Velká válka v datech
  • Změnit velikost textu
  • Verze pro tisk

27.3.1918 – Hrdinský boj AW FK8.

Přehled událostí Velké války v datech
Odeslat odpověď
Příspěvek: 1 • Stránka 1 z 1
  • Odpovědět s citací

27.3.1918 – Hrdinský boj AW FK8.

Příspěvekod Hellboy » 27 bře 2018, 12:09

Po dvoudenních bojích končí bitva o Rosières. Ta vypadá pro spojence zpočátku dobře, na frontu dorazí novozélandské jednotky a díky nasazení nových tanků Whippet se daří zatlačit německá vojska u Colincamps do defenzívy. Nadějnou situaci však zhatí ústup francouzských jednotek generála Fayolleho, které tím vytvoří průlom na frontě a britské jednotky se díky ohrožení z obklíčení musí stáhnout také. Pak už nic Němcům nebrání v dalším postupu a ovládnutí celé oblasti okolo města Albert a německého obsazení Montdidieru, důležitého komunikačního uzlu v oblasti.

V dalších oblastech jarní ofenzívy nejsou německé jednotky tak úspěšné jako před pár dny. Sice stále postupují kupředu, ale na mnoha místech se Britům daří úspěšnými protiútoky narušovat jejich plány. Daří
se jim sice rychle obsadit Montdier, ale jsou zahnáni zpět u Lassigny a Noyonu a jsou odraženi v oblasti mezi Bucquoye a Rosieres.

Při náletu na pozemní cíle východně od Albertu zaskakuje 9 Dreideckerů osamělý AW FK8 od No.2 Sqn RFC. Jeho posádka McLeod / Hammond se statečně brání a daří se jí několik protivníků poškodit. Britský stroj však je také těžce poškozen a oba letci zraněnMcLeod musí poté, co střelba zapálila palivo v nádrži, vylézt na spodní křídlo a pilotovat z této pozice. Podaří se mu nouzově přistát mezi liniemi, kde vyprošťuje z vraku pozorovatele a doplazí se s ním do vlastních zákopů. Alan McLeod podlehne svým zraněním v listopadu 1918, pozorovateli bude muset být amputována noha. 2Lt McLeod byl za svůj čin
dekorovánVictoriiným křížem.

Hned tři sestřely si v tento den připisuje Rittm. Richthofen. Při dopoledním letu mu severně od Arrasu podlehne Capt. Sydney Sharpe, velitel No.73 Sqn RFC, který je zajat. Při odpolední hlídce nad údolím Sommy sestřeluje nejprve AWFK8 posádkySmart / Barford od No.2 Sqn RFC a vzápětí se jeho obětí stává Američan Hardingod No.79 Sqn RFC.

Leteckými esy se stávají dva piloti Esc. Spa 87: Adjudant Ruamps sestřeluje dva německé stroje nad Lagarde, MdL Gasserovi padá za oběť pozorovací balón nad Ommerey. Další pozorovací balón si připisuje S/Lt Bourjade od Esc. Spa 152, pro kterého to je první vítězství. Léon Bourjade se stane nejlepším balónovým esem Aviation Militaire, z jeho konečných 28 sestřelů na konci války bude jenjediný dosažen proti nepřátelskému letounu, 27 budou tvořit saucisses (jitrnice), jakFrancouzi balónům říkali.

Pravděpodobně na driftující britské mině se v Severním moři potápí torpédoborecHMS Kale. Umírá přitom 41 námořníků. Ve stejné oblasti byl britskou minou poškozen i HMS Exe.

Britský expediční sbor v Palestině začíná útok na Ammán.

Za pomoc děkujeme Ing. Josefu Žákovi.
Přílohy
27.3a McLeod8.jpg
27.3a McLeod11.jpg
27.3aa  mcleod hammond.jpg
27.3aa mcleod-hammond.jpg
27.3aaa McLeod2.jpg
27.3aaa McLeod3.jpg
27.3b bourjade.jpg
27.3c HMS_Exe.jpg
27.3c HMS_Kale.jpg
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ][ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
Kapitán Roy Brown: Zatracení krtci. Můžu mluvit o štěstí, že jsem nechytil tak blbou díru !
Manfred von Richthofen: Vaše taktnost mě ctí.
Uživatelský avatar
Hellboy
 
Příspěvky: 3114
Registrován: 15 srp 2008, 15:52
Bydliště: Kladno
  • ICQ
Nahoru

Odeslat odpověď
Příspěvek: 1 • Stránka 1 z 1

Zpět na Velká válka v datech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

• Najít témata bez odpovědí
• Zobrazit aktivní témata
PARTNEŘI WEBU

  • Obsah fóra
  • Tým • Smazat všechny cookies z fóra
    Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
SPŘÁTELENÉ WEBY