Stránka 1 z 1

Bodovací pravidla SMČR - 2. část - obecná část

PříspěvekNapsal: 03 bře 2014, 20:08
od Pavel Klouček
Hodnocení modelů – obecná část

Za sebe mohu podrobněji hovořit pouze za kategorie letadel a pozemní techniky, ovšem mnoho z obecné části platí generálně pro všechny hodnocené kategorie.

Veškeré položky v bodovacím systému jsou rozděleny na dva základní typy – v prvním případě se body strhávají (v bodovacím listu psáno formou např. 16 – 0), v tom druhém se body přidělují (psáno 0 – 10). U položek, kde se body strhávají, má model automaticky nárok na plný počet bodů, pokud je zcela bez chyb. Za zjištěné vady pak rozhodčí postupně body strhává (minimálním krokem je 0,5 bodu) a zároveň by je měl (alespoň ty nejpodstatnější, je-li jich mnoho) vypsat do bodovacího listu modelu. U položek určených k přidělování bodů platí opačná logika. Výchozím stavem je nula a rozhodčí přidělí body zejména podle způsobu provedení a pracnosti. Rozhodčí nemá povinnost přidělit v daných položkách plný počet bodů. Vždy si může nechat „manévrovací prostor“ v obou směrech, pokud by některý z dalších modelů byl ještě lepší. Pokud má však model v dané položce vše provedeno naprosto perfektně, není důvod mu plný počet nepřidělit, to se samozřejmě může týkat i více modelů současně.

U letadel a pozemní techniky jsou položky bodovacího systému rozděleny do tří základních skupin – Zpracování modelu, Detaily a Povrchová úprava. Každá z těchto skupin nese přibližně třetinu celkového počtu bodů. Proč právě toto rozdělení? Je to takový kompromis mezi vyznavači různých typů stavby. První položka Zpracování modelu klade důraz na vlastní základy modelářství, tj. na přesnost a čistotu stavby, tmelení, začišťování, základní geometrii. Druhá část Detaily je určena zejména (ale nejen) vyznavačům otevřených modelů. Ve starších pravidlech byl procentuální počet bodů v součtu těchto položek výrazně vyšší a vžilo se tak mezi lid modelářský, že nerozřezaný model nemá na soutěži žádnou šanci. Dnes je však situace trochu jiná a výrazným rozřezáním si může soutěžící mnohdy více uškodit než pomoci, protože zcela rozpitvaný model málokdo umí zase složit čistě a rovně. Krásným příkladem byly čistě provedené modely Honzy Jezla (MiG-3, Morane MS-406, oboje tuším k nalezení někde zde v archivech Modelfora), které toliko s otevřenou kabinou a klapkami, ale krásně čistě a rovně postavené a s nádherným kabátem, pobily všechny zotvírané stroje a vyhrály dvě mistrovství několik let zpět. No a třetí dnes asi nejpopulárnější (a mnohdy také nejkontroverznější) část je věnována povrchové úpravě, tedy zbarvení, označení a patině. Velmi často slýchám názor, že jedna ze tří částí je podhodnocena/nadhodnocena. V tom případě doporučuji zeptat se pár dalších lidí namátkou vybraných v okolí a zjistíte, že vám totéž řeknou o zcela jiné části. Vždy záleží na vyznavače které části stavby v danou chvíli narazíte.

Re: Bodovací pravidla SMČR - 2. část - obecná část

PříspěvekNapsal: 05 dub 2014, 08:40
od Mischio
Nevím jak do toho vstoupit svou oblíbenou ,,záležitostí". Neměla by být každá kategorie rozdělena na dvě půlky? Schoda ze vzorem a detaily. Třeba aby se eliminoval rozdíl podvozku u plachtáku (lyže) a moderního tryskáče. Byť oba mají 100% schody má moderní tryskáč nárok na víc bodu za složitější podvozek. Ale plachťák nesmí mít pouze 1-2 body. Což poškozuje plachťáka,protože má rovněž vše co má podvozek ve skutečnosti mít.

Re: Bodovací pravidla SMČR - 2. část - obecná část

PříspěvekNapsal: 05 dub 2014, 12:36
od Pavel Klouček
Michale už z principu to takhle nefunguje, u detailů se body přidělují, takže automatický nárok na polovinu bodů prostě nemá žádný model. Dále platí, že výběr modelu na soutěž je na modeláři se všemi výhodami i důsledky. To bys třeba chtěl, aby model který na sobě nemá ani čárku označení a obtisků dostal rovnou půlku bodů v dané položce, protože má stoprocentní shodu se vzorem?

Re: Bodovací pravidla SMČR - 2. část - obecná část

PříspěvekNapsal: 06 dub 2014, 08:45
od Mischio
Njn pak je to po soutěžích samý Bf.109 fokouš mustang spitfire a F-16. S tím označením je to už moc. To bych pochopil. Spíše než ty podvozky.

Re: Bodovací pravidla SMČR - 2. část - obecná část

PříspěvekNapsal: 06 dub 2014, 09:54
od Ondřej Kabelka
Zkusím jeden příklad:
Máš veslařskou soutěž pro veřejnost...přihlásí se tam jeden tým na pramici od dědečka která má pádla z prken, krásná loď plná vzpomínek, atd....Druhý tým má profiveslici, hnusné, nablýskané pozlátko z plastiku. No kdo asi vyhraje když je to soutěž/závod?

Pravidla a celá soutěž je postavená tak jak je. Je to určitý kompromis.

Re: Bodovací pravidla SMČR - 2. část - obecná část

PříspěvekNapsal: 06 dub 2014, 10:03
od Renda
Nechci se nějak do této diskuze vměšovat, ale se zájmem to dění sleduju, ale páč už bodovat nejezdím pár let, co náš klub není v SMČR, ale čím víc lidí bude do problému krandat a dávat svý názory, nedopadne to dobře.
A to vím o čem je řeč, protže jsem si prošel martýriem problému tvorby jednoho zákona a vím, co českej člověk dokáže vytvořit za blemtaninu- nakonec se musel zákon pro množství blábolů stáhnout zpět.
"Demokraticky" by měl Svaz nastavit lať , ve stylu- já tvořím nějaký pravidlo a hotovo- finito, chceš soutěžit? Tak máš vše daný.
Tečka.

Re: Bodovací pravidla SMČR - 2. část - obecná část

PříspěvekNapsal: 06 dub 2014, 10:10
od komisař
Rendo, máš kus pravdy, ale zase na druhou stranu je dobré, slyšet i názory veřejnosti.
Podle mne jsou současná pravidla vcelku vyvážená, drobnou "kosmetickou vadu" která mi vadí jsem uvedl a jinak bych do nich nesahal.

to volba modelu na bodovačku: je fakt, že účel světí prostředky. Je blbost vyrazit na bodovačku se Zlinem Z-50 (můj případ :-D ), když tam jsou k vidění rozdeklované a podvěšené bojové stroje. Nemám šanci je porazit, ale na druhou stranu trošku oživím kategorii pro diváky. Je to podivné, ale i z toho mám radost. :wink:

Re: Bodovací pravidla SMČR - 2. část - obecná část

PříspěvekNapsal: 06 dub 2014, 11:23
od Renda
Určitě ano, máme to podobně,
já jsem se k problému vyjadřoval už loni po mistráku, ale pak už mě to přestalo bavit.
Já tvrdím, že pravidla jsou nastavena vcelku dobře, jen je to potřeba doupravit podle nynějších potřeb, něco jako novela, ale jak se říká- při tvorbě a při naplňování pravidel se musí hlavně používat selskej rozum. Potom se tu řeší opravdu cipoviny.
Vždy jsme řešili a to musím říct- na skoro každý soutěži, že si autor modelu buď vybral nevhodnej typ, nebo to dal opravdu jen, že si model chtěl nějakým způsobem nechat obodovat, aby viděl skutečný stav svého umu.
Ale to je rozhodnutí konkrétního člověka a nemá nikdo právo mu to upírat.
Já jsem to měl podobně- na doplňky jsem neměl moc financí a ani chuti moc k otvírání, tak jsem jezdil jen se zúčastnit a prezentovat klub. Věděl jsem, že nemám šanci na úspěch. A přehnaný ambice k vyhrávání zase taky nemám.
Teď už je to jen čistá radost.
Mě osobně vadí a to jsem taky vyřkl, prostory k pořádání mistovské soutěže. Chce to trochu důstojné místo.