Stránka 1 z 3

Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: pát úno 05, 2016 10:50 pm
od Jirka 29
Na základě nového zákona o spolkové činnosti je ze zákona nová povinnost přeregistrace klubu v rámci SMČR. Tato přeregistrace je ZDARMA, vyžaduje pouze postup podle tohoto návodu.

http://www.svazmodelaru.cz/new_smcr/preregist.htm

Pokud nesplníte tuto povinnost do 30.6.2016, nezaniká tato povinnost, ale daný klub(spolek) zaplatí za přeregistraci povinný kolek. Pokud tuto povinnost nesplníte ke dni 31.12.2016, klub zanikne bez náhrady. Upozorňuji, že nezanikají ale právní vztahy z minulosti.

P.S.
Nestřílejte na pianistu, dělá co může. :)

Důvod, proč s tím přicházíme tak pozdě je ten, že se právníci nemohli dohodnout na znění výkladu. :bad:

Re: Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: ned úno 07, 2016 9:53 pm
od msob
Jen faktické poznámky:
- ten NOVÝ zákon platí od 1.1.2014 a schválen byl v roce 2013 - tedy dost času se připravit pro toho, kdo se připravit chtěl (zjevně to vedení SMČR nebylo)
- ten odkaz na návod - přeji při přeregistraci mnoho štěstí těm, kteří se běžně s paragrafy nepotýkají.
- právníci se nemohli dohodnout na výkladu - odkazuji na první odrážku faktických poznámek

Jeden technický dotaz:
- kdo je to "MY", kteří s tím přicházejí pozdě?

Přeji hezký den.

M.

Re: Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: čtv úno 11, 2016 1:56 am
od Petr3342
to "MY" bude vedení sekce.... protože na stránkách svazu už to je delší dobu... jak je ostatně vidět, když na ten odkaz zabrousíte.... 31.10.2015 je tam datum zveřejnění....

stále totéž.... ale ono taky co čekat, když na www stránkách plastikářů stále ještě visí staré stanovy.... to jen například... o tom, jaké jsou tam "nejčerstvější" novinky se nemá cenu vyjadřovat.....

Re: Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: pát úno 12, 2016 12:24 pm
od zbynek.skopan
Petr3342 píše:stále totéž.... ale ono taky co čekat, když na www stránkách plastikářů stále ještě visí staré stanovy.... to jen například... o tom, jaké jsou tam "nejčerstvější" novinky se nemá cenu vyjadřovat.....


tady někdo říkal že se stránky budou přepracovávat:

Re: Konference SMČR- IPMSCZE
Příspěvekod Jirka 29 » pát pro 04, 2015 12:22 pm

Právě protože to zbytek předsednictva vidí a sdílí názor členské základny, tak se včera dlouho jednalo. Zatím nemůžeme předejímat, vše záleží na výkladu stanov SMČR a my nejsme právníci. Takže prosím o trpělivost, je několik cest, jak vše vyřešit.
Včera se díky vstřícnosti celosvazového předsedy mgr.Navrátila snad vyřešilo neproplacené mistrovství mládeže v Kopřivnici a další resty.

Z bodů, které se projednávaly můžu zatím jen zveřejnit, že se rozhodlo, že příští MR mládeže bude pořádat KPM Albatros Praha a MR seniorů KPM Žatec. Dále se rozhodlo o přepracování našich oficiálních stránek na profesionálnější úroveň, tak aby lépe propagovaly náš koníček a IPMS CZE.
Jirka 29

Mno nechápu jak to může trvat už skoro 2,5 měsíce :grin: to se ten web bude tesat do mramoru :sculptor:

Re: Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: pát úno 12, 2016 9:28 pm
od ladous
Ještě by asi bylo fér, kdyby tu zaznělo, že do 30. 6. 2016 se požadavek klubu na přeregistraci musí opravdu dostat až na soud, aby ta přeregistrace byla zdarma. Prodlevu na sekretariátu SMČR nechť na základě předchozí praxe odhadne každý sám.

Re: Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: pát úno 12, 2016 10:44 pm
od Pavel Klouček
Jakou prodlevu na sekretariátu SMČR? Žádost si vyplní klub a zašle rovnou na soud. Je to sice papírový opruz, ale myslím že jsem to dnes během dvou hodin probojoval a teď jen ověřit podpisy. Jestli on někdo není trochu paranoidní...

Re: Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: pát úno 12, 2016 11:02 pm
od msob
Pavel Klouček píše:Jakou prodlevu na sekretariátu SMČR? Žádost si vyplní klub a zašle rovnou na soud. Je to sice papírový opruz, ale myslím že jsem to dnes během dvou hodin probojoval a teď jen ověřit podpisy. Jestli on někdo není trochu paranoidní...


No... jak to říct... jestli jste ty papíry podepsal a poslal na soud, tak ten je musí odmítnout, neboť nejste oprávněn jednat za hlavní spolek - tím je předseda Mgr. Navrátil. Takže ta prodleva na SMČR nějaká bude a bude o to delší, že soud musí vydat usnesení, ve kterém vyzve k odstranění vad podání.

Takže jaká paranoia??? :D

Opravdu si mnoho a mnoho a spousta lidí co se zabývají modelařinou (jedno zda RC letadla-lodě-auta, nebo kitaři, vláčkaři nebo rakeťáci) stále bohužel (ale bohužel pro ně) myslí, že současné vedení SMČR pro ně něco koná. NEKONÁ a má je na párku! Ale kdož chceš kam, pomožmež mu tam.

Přeji hezký den.

M.

Re: Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: pát úno 12, 2016 11:23 pm
od Pavel Klouček
V té žádosti ale nikdo neřeší hlavní spolek. SMČR jako takové již přeregistrované je a v žádosti se žádá o změnu údajů pobočného spolku a žádá o ně statutární zástupce pobočného spolku, takže nevím v čem je problém.

Re: Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: sob úno 13, 2016 2:01 am
od msob
Pavel Klouček píše:V té žádosti ale nikdo neřeší hlavní spolek. SMČR jako takové již přeregistrované je a v žádosti se žádá o změnu údajů pobočného spolku a žádá o ně statutární zástupce pobočného spolku, takže nevím v čem je problém.


Nevíte v čem je problém?
Problém je ten, že zákon hovoří jasně = Návrh na zápis pobočného spolku do veřejného rejstříku podává hlavní spolek.
Pro Vaši informaci se jedná o § 229/2 NOZ.

A jsme u merita věci - cokoliv budete měnit - změní se předseda, místopředseda, sídlo a podobné údaje, které jsou zapsány ve veřejném rejstříku a s každou touto změnou pěkně půjdete přes hlavní spolek, tedy přes SMČR. Protože jen ten je oprávněn podat návrh na zápis do veřejného rejstříku. A proč tomu tak je? Protože je zde § 228/1 NOZ = Právní osobnost pobočného spolku se odvozuje od právní osobnosti hlavního spolku. Pobočný spolek může mít práva a povinnosti a nabývat je v rozsahu určeném stanovami hlavního spolku a zapsaném ve veřejném rejstříku. A nikde ve stanovách SMČR ani ve veřejném rejstříku není nic o tom, že by právo na podání návrhu změn v pobočných spolcích měly tyto pobočné spolky = takže nelze podat návrh na soud přímo pobočným spolkem.

Věřím, že to převážné většině klubů pod hlavičkou SMČR (nově pobočné spolky) plně vyhovuje (jak lze usoudit z ticha, klidu a pohody, která všeobecně panuje po zveřejnění znění nových stanov).

Tož tak asi.

Přeju hezký den.

M.

P.S. Ještě pro doplnění - místně příslušný soud je dle sídla hlavního spolku = SMČR, takže Městský soud Praha. To kdyby bylo třeba něco případně ve Vašem podání doplnit, vysvětlit a pod. Jistě to bude příjemné cestování - ale doufejme, že k němu nedojde třeba :)

Re: Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: pon úno 15, 2016 12:42 pm
od Martin Černý 'Černoch'
Ono ne že by to většině klubů vyhovovalo , ale jaksi chybí pořádný informace . Alespoň já tedy zatím nejsem z toho moc moudrej.
Jak je to Pavle s tím co píše v předchozím příspěvku "msob" ? Pravda nebo špatný výklad?


V tom zákoně jsme našel jen tuhle pasáž ohledně zapsání/vzniku pobočných spolků.
Návrh na zápis do rejstříku spolků podává při zakládání pobočného spolku hlavní spolek. Změnu či výmaz daných údajů však poté může navrhnout i sám pobočný spolek. K danému řízení je přitom po celou dobu příslušný rejstříkový soud hlavního spolku.

Re: Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: pon úno 15, 2016 2:22 pm
od Pavel Klouček
Martine nejsem právník, ale pročetl jsem příslušnou část zákoníku i stanov SMČR a vychází mi z toho, že svaz musí podat návrh na prvozápis a přidělit registrační číslo (což ostatně fungovalo doposud) a potom spolek jedná samostatně. Svaz může pobočný spolek zrušit v případě, že hrubě poruší stanovy, tj. neplatí příspěvky, nekoná v rámci dobrého jména atd., ale že by svaz měl co do činění se zápisem změn jsem nenašel nikde. Kolega msob si tak asi plete výklad pojmu "zápis/vznik " či ve stanovách "prvozápis" a to co teď probíhá, tj. "změna údajů". Se změnami by velký svaz neměl nic mít společného v rámci procesu.

Re: Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: pon úno 15, 2016 2:47 pm
od dan.vocu
Ahoj vespolek,
takže teď jsem se informoval na Městském soudu pro Prahu, kde nám vrátili náš návrh na změnu zápisu z důvodu neplatnosti mnou podaného návrhu změny zápisu (provedeného dle kuchařky SMČR). Dle sdělení pracovnice MS pro Prahu může podávat návrh na zápis nebo návrh na změnu zápisu ve veřejném rejstříku pouze hlavní spolek, nelze jej podat pobočným spolkem.
Takže, jak máme postupovat? Veškerou agendu včetně návrhu změny v rejstříku mohu předat na svaz...

Re: Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: pon úno 15, 2016 3:11 pm
od Pavel Šenk
Jednoduše: předáš na Svaz, ti budou do 30.6.2016 čekat na ostatní, pak za to zaplatíte, Svaz to do konce roku nestihne a tím zaniknete :-D

Re: Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: pon úno 15, 2016 4:16 pm
od Pavel Klouček
Hmm, tak koukám že si zase nový zákoník vykládá každý právník po svém. To předsedovi Navrátilovi tedy nezávidím (a ostatním předsednictvům, třeba Skauta nebo Sokola) ... Zkusím zjistit víc.

Re: Přeregistrace klubů IPMS.CZE- SMČR

PříspěvekNapsal: pon úno 15, 2016 4:30 pm
od msob
Pavel Klouček píše:Hmm, tak koukám že si zase nový zákoník vykládá každý právník po svém. To předsedovi Navrátilovi tedy nezávidím (a ostatním předsednictvům, třeba Skauta nebo Sokola) ... Zkusím zjistit víc.


ale houby si vykládá každý po svém... Dyť jsem to psal myslím docela srozumitelně:

§ 228/1 NOZ = Právní osobnost pobočného spolku se odvozuje od právní osobnosti hlavního spolku. Pobočný spolek může mít práva a povinnosti a nabývat je v rozsahu určeném stanovami hlavního spolku a zapsaném ve veřejném rejstříku. A nikde ve stanovách SMČR ani ve veřejném rejstříku není nic o tom, že by právo na podání návrhu změn v pobočných spolcích měly tyto pobočné spolky = takže nelze podat návrh na soud přímo pobočným spolkem.

To hlavní je tedy Pobočný spolek může mít práva a povinnosti a nabývat je v rozsahu určeném stanovami hlavního spolku a zapsaném ve veřejném rejstříku.

Našli jste něco v platných stanovách o tom, že pobočný spolek může činit podání k soudu?? Jestli ne, tak je to naprosto jasné.

A mimochodem - já nezávidím tu bohorovnost klubům a hlavně ten průser, co se na všechny řítí rychlostí expresu... Ale holt se mě nevěří - no už jsem si zvyknul :)

Přeji pěkný den.

M.