Fokker E.III - Eduard - Wintgens - 172

Napsal:
22 úno 2016, 14:30
od Michal Vyparina
Kolegové,
jako model na začátek i učení umění chmelničářské jsem zvolil Fokker E.III vstupenka. Rád bych model nějakého držitele Pour ke Mérite. Ideálně Immelmann, Boelcke či jiný. Udeta budu stavět až jindy na Fokkeru D.VII. Pokud by někdo pomohl s obtisky na držiteke Pour le Mérite budu moc zavázán. Přestavbě na E.I či E.II se nebráním.
Na každé chmelnici bych se rád něco naučil.
Stavbu jsem začal interiérem.
Re: Michalovy stavby chmelnic

Napsal:
22 úno 2016, 22:25
od Michal Vyparina
První pokus o znázornění dř.vtule.
Re: Michalovy stavby chmelnic

Napsal:
23 úno 2016, 10:42
od Hellboy
Vítám tě mezi podobně postiženými. Jen pár faktických poznámek. Sedačka by spíš měla být v barvě plátna, vrtule dobrá ale trochu ji ztmav aby se léta sjednotila. Tady je vrtule která je pravděpodobně z Fokkeru typu E.
http://woodenpropeller.com/JPW.html
Re: Michalovy stavby chmelnic

Napsal:
23 úno 2016, 11:06
od Michal Vyparina
Ahoj,
děkuji za rady i přivítáni.
Sedačku nechám již tak, přebarvovat ji nebudu. Řídil jsem se návodem od Eduardu. Každopádně si tam pášu poznámku, pro další stavbu.
Vrtuli tedy ještě ztmavím. Zkusím to fouknout přibližným odstínem Mahagon. Mohlo by to být???
Zkouším stříkat barvu plátna na boční konstrukce dle návodu a nedaří se. Jak jí foukáte?? Mi se pořád barva rozpíjí.
Re: Michalovy stavby chmelnic

Napsal:
23 úno 2016, 11:28
od von Mertens
Tak taky udelam poznamku...zalezi na tom, co od modelu ocekavas, kdyz chtys postavit model pusobici duverohodnym dojmem, tak je treba prostudovat ruzne techniky stvarneni materialu (drevo, kov, platno, lakovany ci nelakovany povrch), o patinovani prozatim ani nemluvim. Poradne prostudovat anatomii letadla, kde a jaky material byl pouzivan. Znazorneni dr. vrtule, mne totez neoslovilo, vidim pouze bezove a hnede prouzky, ale drevo s toho necitim, neni tam ani hloubka, ani struktura. Tez muzu rict o kokpitu...Hellboy rika, ze pri sedacka byla platena, co je sice pravda, ale ani o to vubec nejde, chcys sedacku potazenou kuzi, prosim, ale at to bude kuze, ne hnedy nater totozny s prouhami na vrtule. Co treba podlaha? Je to lino? Laminat? Knipl, je celodreveny, jestli to zas pokus o drevo?
Velice nerad hraju na "zleho policistu", ale radej to riknu narovinu, aby predbehnout nenaplnene ocekavani a sklamani... Je tady hodne Mistru, ktere stvarnuji modeli na spickove urovne, sou popsany postupy a tipy... takze ma rada pro zacatecnika, studovat podklady, studovat stavby kolegu, skouset umelecke techniky stvarneni povrchu a hlavne nevzdavat se! Drzim pesti!
Re: Michalovy stavby chmelnic

Napsal:
23 úno 2016, 18:59
od Michal Vyparina
Tak nějak to bylo myšleno???
Re: Michalovy stavby chmelnic

Napsal:
24 úno 2016, 06:46
od Vlastimil Lukáš
Toto je stále polotovar. Pozor na hrudky v olejovce. Kazí to vzhled. První verze vrtule byla ok, pak bych ji celou stříkl barvou červenohnědou. Odstín třeba domíchat podle barevných fotek, viz.odkaz od Hellboye. Tak aby jednotlivé vrstvy byly slabě rozeznatelné.
Na podlahu Fokkeru stejně jako na většinu letadel z WW1 bylo používáno světlejší dřevo. Já osobně stříkám díly světle žlutou a tu postupně tupuji a roztírám sv.hnědou olejovkou tak aby vše vypadalo jako překlížka. V měřítku 1/72 není třeba vykreslovat dřevěná léta.
Kovové části u firmy Fokker byly ošetřeny speciální povrchovou úpravou, která vykreslovala na kovovém plechu světle resp.tmavé hady. Toto já naznačuji na modelech obyčejnou tužkou a vždy se +/- držím fotek. Tato úprava byla na plechu z obou stran. Takže by mělo být vše vidět i v interiéru.
Inspirace zde. Fokker EIII od Hellboye
viewtopic.php?f=71&t=70502je tam vše jen v měřítku 1/32. Model má jedinou chybu. Nelítá.

Jinak jde použít jako velice dobrý podkladový materiál pro stavbu Eindeckeru
Dále doporučuji projet si tyto stránky.
http://www.wingnutwings.com/ww/product?productid=3077Wingnutí stránky jsou poměrně známe, vyrábějí Fokkery EI - EIII. Je tam kupa zbarvení a spousta detailů.
Držím palce při stavbě
Re: Michalovy stavby chmelnic

Napsal:
24 úno 2016, 07:59
od Ondrous
Vítám Tě mezi chmelničáře, Michale! Vstupenkový Eindecker je podle mě docela dobrá volba na první model z téhle kategorie.
Jak už zmínili ostatní, prvoválečné letouny jsou hodně specifická disciplína, protože je na nich potřeba znázornit přírodní materiály jako dřevo a plátno. Tady v sekci rozestavěno najdeš hodně materiálu ke studování postupů, každopádně tohle je velice přátelská komunita, kde každý rád poradí, můžu potvrdit z vlastní zkušenosti, takže se určitě ptej a rady se Ti dostane.
Vstupenkáč jsem taky kdysi stavěl, třeba najdeš něco, co Ti pomůže:
http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=71&t=70192Tu laminaci na vrtuli jsi zvládl dobře, proužky jsou hezky trefené. Jakou používáš olejovku? Podle fotky bych řekl, že má dost hrubý pigment.
Jak říkal Vlasta, výborný zdroj informací jsou návody od Wingnut Wings, máš tam všechno krásně pohromadě včetně zbarvení jednotlivých dílů a ze stránek WNW se dají stáhnout zdarma, určitě bych se na ně podíval.

Tak ať se daří a kdybys potřeboval s něčím poradit, stačí říct.
Ondra
Re: Michalovy stavby chmelnic

Napsal:
24 úno 2016, 22:14
od Michal Vyparina
Pánové,
děkuji za rady. Olejovky zatím nemám žádné, již s Hellboyem řešíme.
Vrtule byla foukaná lihovkami, zalakována Sidoluxem a potřena syntetickou humbrolkou. Humbrolku jsem postupně umýval tamyiackým ředidlem na syntetiky.
Chmelnice pozoruji asi půl roku, stejně dlouho ni trvalo než jsem se rozhodl si nějakou postavit.
Již vím, které krabičky si ještě seženu.

Re: Michalovy stavby chmelnic

Napsal:
24 úno 2016, 22:19
od Jarek S.
Michale stav se někdy, ale po předběžné domluvě a probereme to dřevo..
Re: Michalovy stavby chmelnic

Napsal:
25 úno 2016, 01:33
od martinos
Hoj Michale, koukám, že jsi neodolal kouzlu dřeva, plátna a drátů. Jen směle do toho

Časem techniky vypiluješ
Re: Michalovy stavby chmelnic

Napsal:
27 úno 2016, 09:50
od Michal Vyparina
Pánové,
na wing pallete jsem našel bokorys E.I od Maxe Immelmanna
http://img.wp.scn.ru/camms/ar/418/pics/59_13.png lze se jim řídit??? Druhou variantou je letoun Wilhelma Frankla.
Re: Michalovy stavby chmelnic

Napsal:
27 úno 2016, 13:40
od Vlastimil Lukáš
Fotky a možné zbarvení Immelmanova Fokkeru je tady
http://www.wingnutwings.com/ww/productd ... 3049&cat=4Tento pruhovaný Fokker jsem na fotkách nenašel. Ale možná jsem špatně hledal...
Re: Michalovy stavby chmelnic

Napsal:
27 úno 2016, 19:35
od diamond
Ahoj. Fotky Immelmanova E I 13/15 s pruhy jsou např. v knize Early German Aces of World War 1 od Grega Van Wyngardena. Ten bokorys z WP bych nebral moc vážně.
Nemám po ruce scaner tak jsem ti fotky přefotil, tak snad ti to trochu pomůže