Stránka 1 z 8

Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: čtv bře 13, 2008 8:50 am
od Jirka z Hranic
Po navnadění spoustou Avií od Eduardu mě chytla nějaká neprozřetelná nostalgie postavit si Avii ve svém měřítku 1/72. Původně jsem si koupil odlévanou stavebnici od HR model, ale když jsem zjistil, že je to tvarově a v detailech téměř identický model jako starší KP, navíc s tvarově nepřesnou acetátovou kabinou, rozhodl jsem se to zkusit s přestavbou původního modelu KP. Čekalo mě první přerytí modelu v životě a hlavně náprava špatné směrovky a téměř nepoužitelné kabiny. Vzhledem k mým schopnostem to asi nebylo šťastné řešení, ale jsem už ve fázi, kdy to už musím dokončit.
Zkouším navíc poprvé něco prezentovat na tomto fóru, tak snad to vyjde, hlavně s focením a vkládáním. Zatím první fotky interiéru, použitého z plechů, které byly ve stavebnici HR model. Mám v plánu použít ještě směrovku (u KP kus vzadu tvarově chybí) a možná kola a nějaké detaily z rezinu. Ještě jsem nebyl rozhodnutý, jestli udělám zavřenou kabinu a kola kapotovaná (moc se mi v modelu KP nelíbí), nebo zkusím provedení SNP, kde by se využila pěkná odlévaná kola, ale je složitejší kamufláž.
Trup byl v této fázi už přerytý, ryl jsem kolem původních pozitivů. Musel jsem hodně napravovat a tmelit, pozitivní nýty šly do háje. Ty budu obnovovat vypichováním až po surfaceru. Definitivní náprava bude až po slepení trupu, který stejně nelícuje, kroutí se, tak to bude další tmelení.

Re: Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: čtv bře 13, 2008 10:31 am
od Pavel Šenk
Ahoj Jirko, držím palce... Jak tě znám tak to bude pěkné :-D

Re: Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: čtv bře 13, 2008 11:03 am
od Miloš Völkl
Pěknej začátek a vítej v klubu....

Re: Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: čtv bře 13, 2008 12:59 pm
od Miroslav Š
Bravo Jirka! Super start! Me se liby =D>

Re: Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: čtv bře 13, 2008 3:08 pm
od Pavel Soukup
Nevíte někdo, jestli to jsou stejné lepty, jaký HR Model prodává i samostatně?

Protože tohle vypadá fakt pěkně - v porovnání s prakticky holým kokpitem u modelu KP je to o tisíc procent lepčí :P

Re: Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: čtv bře 13, 2008 3:44 pm
od Jirka z Hranic
Děkuji všem za první ohlasy.
A věřím, že důvěru ve mně vloženou nezklamete :D
To Pavel Š.: no nevím, kde bereš tu domněnku, že to bude pěkné - zatím jsem měl jen pár fotek v galerii na nymburském fóru. Ale i tak dík.

S těmi lepty nevím, jestli je prodávají zvlášť.
Doufám, že to bude lepší než původní KP. Zkusím se zaměřit spíš na hlavní rysy než na všechny přesnosti a detaily, Avia to snad bude. Klíčová pro to rozhodnutí byla kabina. Kdyby se mi nepovedlo ji vyrobit aspoň trošku podobnou originálu, nešel bych do toho. Už je hotová, myslím, že se docela povedla, nafotím až přes víkend, až jak padne na slepený trup. Hned po práci jdu pokračovat, už se těším.

Re: Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: pát bře 14, 2008 3:54 pm
od Pavel Šenk
Jirko, snad si tě nepletu, byls u nás kdysi na soutěži s krásným Š-328 nebo ne? Já myslím že jo...

Re: Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: pát bře 14, 2008 3:59 pm
od Arest
Já jen čumím. Jirko držím palce.

Re: Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: pát bře 14, 2008 4:15 pm
od Martin Jursa
Zaujimave. Len do toho, toto bude pekna stavba. Tesim sa

Re: Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: pon bře 17, 2008 10:41 am
od Jirka z Hranic
Tak po víkendu slíbený malý posun.
Slepil jsem trup, doryl kabinu a začal ji pasovat na trup. Kopyto je z původní kabiny, domodelované z dvousložkového tmelu. Trup je zatím nahrubo zatmelený, rytí bude opraveno až po prvním nástřiku surfu, pak se pokusím i nanýtovat to, co jsem zbrousil. Směrovku jsem doplnil kvůli přesnějšímu rozměru z modelu HR. Tmelu bylo třeba požehnaně, musel jsem použít dvousložkový Tamyia (schody byly příliš veliké), akrylový bílý Gunze a neustále opravovat tmelem na štětec Dissolved putty. To jsou moje oblíbené. Celkově tmelení a dorývání bylo únavné. Navrtal jsem výfuky, odřezal původní a doplnil z rozřezaného rezinového kola podvozku (bude to tedy kapotovaná předválečná verze). Zatmelím postupně i příliš velké otvory pro vzpěry, stejně nejsou přesně umístěné. To udělám i v křídlech, a navrtám nové menší, tak abych si mohl ještě před stříkáním sesadit křídlo nasucho. Podvozek totéž - navrtám a dolepím do nohou plastové tyčinky, aby po nástřiku šel co nejpřesněji a nejšetrněji sestavit a slepit. Sesazení a geometrie je asi největší nevýhoda KP, nepasuje tam prakticky nic a spousta věcí je proti reálu příliš zjednodušena. Pro lepení před barvením štětcem by to tak nevadilo, ale kvůli stříkání je potřeba udělat hodně přípravných prací, na což jsem při začátku ani nemyslel.

Navíc musím říct, že mě pěkné modely Eduardu od kolegů neustále frustrují, to z toho prostě při nejlepší vůli nevykopu. Ale zatím to nevdávám.

Pro Pavla Š.: ano, nepleteš se, jsem to já, ale tehdy to byl Letov nabarvený štětcem, nedal jsem tolik na čistotu zpracování. Obávám se, že tentokrát je moje laťka příliš vysoko. No uvidíme....

Re: Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: pon bře 17, 2008 10:50 am
od Víťa Výmola
Super kabina (a vůbec).
Myslím, že bys tu sehnal i dost zájemců o její kopii!

Re: Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: pon bře 17, 2008 12:46 pm
od Surefootson
Vypadá to velmi slibně, ten kokpit je nádherný.
Tahle stavba by se ale s ohledem na kombinaci dílů stavebnic dala pojmout jako antireklama na Teleshopping - jeden za cenu dvou.

Re: Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: pon bře 17, 2008 1:14 pm
od Jirka z Hranic
Surefootson píše:Vypadá to velmi slibně, ten kokpit je nádherný.
Tahle stavba by se ale s ohledem na kombinaci dílů stavebnic dala pojmout jako antireklama na Teleshopping - jeden za cenu dvou.

No to je vlastně pravda. I když tady byl původní model HR, a KP jsem koupil jako cenově rozumný doplněk :D .
Že to bude nakonec obráceně, to jsem netušil. Ale už je konec, ta směrovka a kousek kol bylo asi to poslední, co jsem použil. Možná ještě ostruha. Jo a obtisky. Jinak to bude už KP a tmel.

Re: Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: pon bře 17, 2008 1:29 pm
od Milan Holzapfel
Držím palce! Líbí se mi to!

Re: Avia B-534 1/72 KP série IV

PříspěvekNapsal: pon bře 17, 2008 3:12 pm
od Arest
to Jirka: frustrace myslím není na místě, spíš bych chápal frustraci z druhé strany. Postavit supr model ze supr stavebnice Eduard jde zřejmě docela "snadno" (mám volšový ruce, takže vím, že většina věcí snadně jen vypadá), ale udělat z KP supr model, to je skutečná bomba. =D> =D> =D>