Stránka 1 z 2

Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 26 úno 2012, 21:46
od Hellboy
Při přípravě podkladů na kamufláž pro FE.2b jsem zjistil nejasnost v kamufláži v návodu. V něm je uvedeno že noční bombardovací letouny FE.2b měly celočernou kamufláž s horním křídlem zbarveným barvou PC10 late a se znaky v denním provedení. Když pominu podivnost jakou by bylo označení barvy PC10 late což je jistojistě nějaká chyba, zaujalo mě, proč by bylo letadlo při přebarvení na noční kamufláž přebarveno celé s vyjímkou horního křídla.
Tento popis se podobá popisu ve Windsock Datafile č.18, kde popisují horní křídlo v PC10, zbytek letounu v černé s vyjímkou trupové gondoly která by mela být tmavě šedá(??). Takže další zmatek.
V publikaci WW.I British Aeroplane Colours and Markings od Bruce Robertsona se jako zbarvení nočních FE.2b uvádí přetření celého letounu lampovou černí. Znaky by měly odpovídat platným předpisům té doby to znamená pouze bílá mezikruží.
Na několika z mála fotografíí kde je vidět i horní křídlo, to vypadá že jsou letouny celé v jedné barvě (černá??) avšak některé mají na horním křídle spíše zamalovaný znak s modrou a červenou barvou.
Pokusil jsem se ztvárnit všechny tři možné varianty a nabízím Vám je k posouzení.
Pokud by měl někdo nějaké doplňující informace které by tento problém osvětlily budu rád.

Re: Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 26 úno 2012, 21:50
od Hellboy
A zde jsou slíbené varianty kamufláže. :P :?

Re: Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 26 úno 2012, 22:10
od Turboduck
Koukám, že ti nepomůžou ani černobílý fotky... :grin:
udělej ten model černobílej, jako já...
:grin:

Nevím, udělej to podle bokorysů WnW... a je to...

Re: Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 08:12
od Peter DeSnek
Hellboji,

podle vsech fotografii znak na kridle je. A vzhledem k tomu, ze je pres celou sirku kridla, tak to neni jenom bile mezikruzi.
(Zkus si ty fotky prehodit do negativu.)

Barva horniho kridla se mi zda stejna jako spodniho ... a taky jako trupu.

Tedy se priklanim k variante celocerna s normalnimi pavimi oky.

EDIT:

Znova koukam na negativ letounu 5560 a trup je v jine barve nez horni a spodni kridlo. Jako by trup a SOP byly cerne a kridla v PC10.
To same mi vychazi u A5650. Kua fix.

Re: Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 08:34
od Turboduck
Já bych to neznásilňoval. Britové z imperiálního muzea by při rekonstrukci velkou chybu neudělali a naše dohady jsou , víte na co....
foto černé, kokardy vidět... a stará foto z popisu v muzeu...

Pokud si z toho uděláte blekendvajt... nezjistíte nic nového... :grin:

Re: Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 08:42
od Peter DeSnek
No vidis to, to jsi to sem nemohl prsknout hned ???

:evil: :evil: :evil:

Stejne pochybnosti zustanou ...

:grin: :grin: :grin:

Re: Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 08:44
od Turboduck
Hellboy o nich ví... ale má ty pochybnosti... :grin: :grin: :grin:

Re: Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 09:08
od Peter DeSnek
Hele Kachno, ty si myslish, ze na tech origo fotkach jsou vzpery v barve prirodniho materialu ???
Ja o tom hodne pochybuji.

Takze muzealni kousek je typicka omalovanka.

Re: Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 22:56
od zdesko
Tohle jsou dochované originální vzpěry z "Feečka".. :arrow: Není to PC-10, ale jakási tmavší NIVO, nebo jak to nazvat.. :-k K těm citacím popisu anglických nočních nátěrů..: Mnoo.. :-k Už jsem těch popisů četl několik, ale všechny postrádají jednu důležitou věc.. Odkud to autoři popisů čerpali.? Anglická "color věda" je podle mně stejně tak podivná, jako samotní angláni..(teda jejich dědové a otcové..) PC-10 a PC-12 byly barvy míchané z černého (respektive červeného) a žlutého práškového pigmentu. Tento polotovar měl být ředitelný v podstatě čímkoli..tedy olejovými anebo jinými ředidly a tím pádem druhotně i pojivy. Možná někdo podobné barvy ještě pamatuje..já si například vzpomínám na tzv. "ohnivzdornou stříbřenku" která se kdysi také prodávala jako prášek s přidaným jakýmsi ředidlem. Dále tedy k PC barvám..: Z těchto měla být ta tmavší právě PC-12. Do nočních barev se údajně přidávaly saze, aby barva více potemněla..(psalo se o tom v LaK a tvrdil to i Goworka) Já osobně v tomhle tvrzení nevidím problém a myslím si, že to mohlo fungovat..(ovšem určitě ta temná barva dost zpomalovala letadlo..) Jiné tvrzení, že se původně denní letadlo přetřelo na noční práce sazema už tak normální nevidím.. :-k Saze jsou v podstatě docela mastný element, oplývající velkou soudružností a udělat z nich samostatnou barvu..? Podle mě to chce hodně ředidla a ještě víc míchání..a i tak vidím vlastnosti takovéto barvy jako dost podprůměrné a nestálé. Osobně si teda myslím, že ty noční "Feečka" jsou prostě natřený PC-12, anebo tím tmavším odstínem NIVO (nebo co je to vlastně zač.?) A znaky..? Viz dále..

Re: Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 22:59
od zdesko
..na znaky jsem si vzal na pomoc noční Avra 504... Jejich znaky Pan Balous tehdy reprodukoval takto..což v porovnání s fotkou nemusí být zase tak od věci.. :-k na rozdíl od rekonstrukce si ale myslím, že na horních plochách je ponechán původní červený terč a domalována modrá, kdežto na spodních je ponechán modrý kruh a zvětšený červený středový terč.. :-k

Re: Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 23:29
od zdesko
..zpět k "Feečkům"..tohle třeba vypadá, jako nějak dodatečně napatlaný.. :-k Ale čím a jak..? To se neodvažuju tvrdit... Možná je jen "mokrý"..? Nicméně dobrá fotka pro "pátrače".. :-D

Re: Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 23:34
od zdesko
..pro porovnání "nočních Feeček" jsem našel i zajímavé fotky jednoho denního "Fee"..jednak vypadá odstínem jako většina nočních a druhak je zajímavé porovnat odstín modré barvy s celkovým nátěrem éra.. :arrow: Zajímavá je i neviditelnost spodních znaků.. :wink:

Re: Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 23:40
od zdesko
..proč jsou spodní znaky neviditelné..? Není v tom žádná věda..už kdysi jsem tu na foru tvrdil, že angláni dost často vypouštěli na svých letadlech na spodních znacích bílou barvu..(viděl jsem to na Sop.Pupech, Camelech, SE5a a BE..) viz i toto "Fee"..na kterém je vidět i jak se někdy mohou spodní plochy tvářit tmavě, přestože jsou bez nátěru..(tedy jen lakované..)

Re: Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 27 úno 2012, 23:52
od zdesko
..takže jak vypadal například tento stroj..? V rámci nějakého rozuzlení bych mu propůjčil barvu, jaká je vidět na barevné fotce vzpěr..a znaky bych redukoval podle vzoru pana Balouse.. :-k Na spodním snímku ještě pohled na ocas dalšího nočního ďasa..kde se také asi laborovalo se znakama.. Zde podle mě došlo "jen" k redukci bílé barvy, ale ne k jejímu vypuštění.. Modrá byla přetřena do poloviny bílé, ale kvůli tomu bílému podkladu se ten proužek jeví světlejší..stejně tak jsou podle mne redukované i znaky zdola..(tentokráte tam bílá barva je..)..a asi i zezhora..

Re: Kamufláž noční FE.2b

PříspěvekNapsal: 28 úno 2012, 00:49
od zdesko
..ještě pohled na zmiňovanou "lampovou černou"... :-k Když se to tak vezme..tak i o ní by se dalo uvažovat.. :-k Njn..prostě nekonečné téma... :grin: