Stránka 1 z 1

Předsádky, filtry

PříspěvekNapsal: pon říj 03, 2011 2:19 pm
od Baryk
Mam Panasonic FZ50 a rozhod sem se pro širokoúhlou předsádku. Nejkratší ohnisko mam 35mm v přepočtu na kinofilm.
Mam vytipovanou origo Panasonic LW55E, která zkracuje 0,7x a pak sem ještě našel na aukru předsádku Japan Optics zkracující 0,45.
Normálně bych asi šáhnul po origo předsádce, která je sehnatelná od 2000,- ale ta na aukru stojí krapet míň (800,-). Ikdyž zkrácení ohniska na 24,5 by asi bohatě stačilo, ale koukám i na cenu. Proto se chci zeptat jestli někdo nevíte, jak sou na tom kvalitově předsádky Japan Opticks, zas nehodlám koupit nějakej šunt jen proto, že je za dobrou cenu (ikdyž párkrát sem tu kravinu udělal, ale u mnohem levnějších věcí).

Taky sem se rozhod pro opatření šedýho neutrálního filtru a přemejšlim jak moc by měl tlumit. Dle toho co sem pohledal, tak by mi moh stačit filtr ND8. No a na aukru sem ho taky našel, dle popisu vypadá nadějně, ale zas sou drobný obavy jako u předsádky. Konkrétně sem si vytipoval tendle. Maximální clonu mam f11 a závěrku v běžným režimu 8s.

Jestli někdo o těhle produktech něco víte, poraďte prosím. Toho že předsádka končí dneska si netřeba všímat, beztak se tam objeví znovu :-D

Re: Předsádky, filtry

PříspěvekNapsal: pon říj 03, 2011 2:43 pm
od Chmell
S předsádkou ti neporadím, ale osobně bych jí nekupoval. Kombinace fotoaparátu Panasonic a předsádky mi dává jasný výsledek nekvalitní neostrá fotka.

A šedý neutrální filtr potřebuješ prosím tě k čemu na tento fotoaparát?

Re: Předsádky, filtry

PříspěvekNapsal: pon říj 03, 2011 3:11 pm
od MilanHS
No nevím,taky bych to nekupoval.
Jediný význam podle mne má polarizační filtr, proti odleskům a pokud fotíš někde přes sklo, nebo UV filtr jako ochrana skla objektivu.
Pak ještě za úvahu stojí šedý přechodový filtr na krajinky ale ne pro mne.

Co se předsádek týká vesměs fungují (alespoň tele předsádky), ale za cenu snížení světelnosti, rozhodně bych světelnost nesnižoval ještě šedým filtrem, budeš mít dlouhé časy.
Myslím že si tak dost zhoršíš fotky, ostření a správné světlo je to nejdůležitější.

Já bych ten panasonic nerozšiřoval, došetřil bych na Nikona 3100. Viděl jsem z něj fotky a nejsou nejhorší ba naopak a hooodně mne překvapilo video z tohoto nikona!!!!

Re: Předsádky, filtry

PříspěvekNapsal: pon říj 03, 2011 6:05 pm
od Baryk
Právě když fotim něco většího (auto atd.) a je málo místa, tak bych širokoúhlej objektiv využil. Šedej filtr na focení tekoucí vody, na dost fotkách mi prostě nešel dát dost dlouhej čas aby to k něčemu vypadalo a vodopád na čas 1/25 vypadá divně.
FZ50 sem kupoval právě proto, že sem nechtěl zrcadlovku. Tu bych nevyužil a skla sou dost drahý.

Re: Předsádky, filtry

PříspěvekNapsal: pon říj 03, 2011 8:35 pm
od Chmell
Když použiješ tu předsádku tak dostaneš na fotografiích sférické zkreslení a nakonec zjistíš, že je to horší než tam mít to auto celé.

A teď potůčky a vodopády. Filtr MD8 ti určitě pomůže, ale potůček či vodopád nevyfotíš dobře bez polarizačního filtru, který ti odbourá odlesky mokrých kamenů. Při této kombinaci ti vzroste tak čas, že dle mého názoru přestane automaticky ostřit a možná se dostane i na limitní čas závěrky.

Re: Předsádky, filtry

PříspěvekNapsal: pon říj 03, 2011 10:24 pm
od Baryk
Dík moc za odpovědi.

K předsádce mi vyplývá jediná věc a to vyzkoušet a prostudovat výsledky s a bez. V nějaký diskusi sem čet, že ta origo nijak nezkresluje. Taky se tam psalo, že se dá použít předsádka od Olympusu, ale tam je dobrý to brát přes kroužek UV filtru.

Použít polarizák (mam Hoya) na potůček mě nenapadlo. Že ztmavuje vim. Klasický šedý filtry by se tedy hodily asi dva. ND2 pro použití s polarizákem a ND8 na samostatný použití. Na všechny případy polarizák asi nebude potřeba.

Chmelldo, kterýho výrobce ND filtru bys mi doporučil? V rozumnej ceně.

Re: Předsádky, filtry

PříspěvekNapsal: úte říj 04, 2011 9:10 am
od PeVl
co se týká předsádek tak naprostý souhlas s Chmeldou, směrem doširoka dostaneš tutově paskvil a směrem dodaleka asi pravděpodobně taky, Prohlédni si pořádně fotky na max ohnisku a uvidíš co to dělá.
Šedý filtr je pro krajinu určitě důležitý, umožní Ti prodloužit expoziční čas , nebo snížit clonové číslo. V kombinaci s PCL ano, ale u Tvého foťáku bych se dost bál vinětace (koupit určitě slim verzi) . Bacha na dvě věci: použití PCL je super, ale s rozumem, aby Ti to nevygumovalo třeba hladinu a nekoukal jsi na bordel na dně. A u šedého filtru musís změřit expozici před nasazením GND a potom to nastavit v manuálu nebo v Av nebo Tv, podle toho co fotíš a čeho chceš dosáhnout (prodloužení času, separace objektu v popředí ...) pokud to změříš po nasazení filtru a nemáš externí expozimetr nebo to nemáš prostě v oku, budeš tam kde jsi byl bez GND.
Max. čas závěrkly Tvého foťáku je až 60 s v manuálu, takže pro tyto případy v pohodě, otázka je to , co zmínil Chmelda, aby Ti nepřestala při tý "tmě" makat AF.
Snad Ti to pomůže

Re: Předsádky, filtry

PříspěvekNapsal: úte říj 04, 2011 12:11 pm
od Baryk
Dík, dobrých rad neni nikdy dost.
S vinětací sem zatim problémy neměl (nebo sem si jí nevšimnul). Na slovensku sem fotil pár fotek s polarizákem nasazeným na UVčku a ničeho sem si nevšim (krom blbě naladěnýho efektu), takže s tim by asi problémy bejt neměly. Poměr 4/3 už používám hodně minimálně, přeorientoval sem se na 16/9, páč veškerý zobrazovače ke kterým mam přístup sou s timhle poměrem (krom mobilu). Občas, když vim, že fotky pudou na papír (Slovensko), tak přepnu na 3/2, abych to měl bez práce :-D

Po šedým filtru se zkusim poohlídnout a asi vezmu ND4 s 25% propustností. S tim měřením expozice sem to čekal trochu jednoduší, ale za pěknou fotku ta půlminuta navíc stojí. To že mi AF nebere se mi občas stává, hlavně u mraků a v horším světle(kupodivu že), ale to řešim přepnutím na MF a pak je to celkem OK. Závěrka 60s je myslim jen v režimu Hvězdná obloha (nebo jak se to jmenuje) ještě s časama 30s a 15s, použít to ve dne mě ještě nenapadlo. Ale popravdě sem na prioritu času snad maximum ještě nezkoušel. A jestli jo, tak si to už nepomatuju. Při prioritě clony mi to nabízí maximálně 8s.

Každopádně to bude chtít zkoušet a zkoušet a zkoušet a.........