Stránka 1 z 8

Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: ned črc 18, 2010 9:45 pm
od Tomáš Chmelík
Po delší době zase přispívám do sci-fi tématu. Přestávka byla dána pracovními, školními, rodinnými a jinými povinnostmi, takže jsem s modelařením poslední dobou moc nepohnul, ale po absenci na Modelbrnu se chystám dovalit něco alespoň na E-day, tak mám jakous takous motivaci. Hlavní práce se soustřeďují na dioráma, ve kterém bude figurovat Oskar, jehož stavba je tady v sekci, takže jakmile bude něco k ukazování, hodím to tam.

Mezitím ale dělám i na jiných věcěch a protože mi to jde pomalu a různě odskakuji z jednoho na druhé, tak nechci téma zahlcovat samostatnými chlívky, kde se třeba dobu nic nebude dít (teda ne že tady by byla perspektiva nějakého třeskutého progresu...). Ale uvidíme.

Na úvod házím věci, které jsou ve fázi rozpracování, všechno je to resin.

Prvním je jedna z variací na SF3D walkera "Gladiator". Koupeno na Ebay, když jsem to začal stavět, ukázalo se, že mi tam chybí čtyři kusy resinu pro napojení pavoučích nohou, takže jsem si musel pomoci sám (to jsou na obrázku ty 4 díly, co nejsou žluté). Resin je ucházející, na velkých dílech (tělo) jsou bohužel bublinky, takže zápasím s tmelením. SF3D klasika, takže určitě nezůstane jen u jednoho (dalšího už mám ostatně doma), konverzní potenciál obrovský... Dneska už jsou velký díly v resin primeru a budou se opravovat chybky. Jo, abych nezapomněl měřítko - 1:20.

2010_07_18 004_small.jpg


Druhý model je taky SF3D - Kerberos. Něco mezi vznášedlem a obrněným vozidlem, musím víc zapátrat po internetu. Měřítko je otázka, je to dost malé, ale možná by se to sneslo s figurkami 1:35. Model je ale dost zoufalý, detaily jsou špatné a většina drobných dílů se bude muset vyměnit. Na druhou stranu pokud mi vydrží s tím mít trpělivost, může to být zajímavý a netradiční model. Zdrojem je e2046.

2010_07_18 002_small.jpg


Třetí věc je walker TACO Frogger. Velmi hezká věc na malou vinětu, neokoukaný design. Model je velmi jednoduchý, ale odlití je bezchybné a to včetně figury, takže to vypadá překvapivě dobře. V podstatě práce na pár večerů, kdyby se tomu člověk věnoval, že... Mám to začištěné, jen to napinovat a pustit to do lakovny na resin primer a barvení... Měřítko 1:35, zdrojem taky e2046.

2010_07_18 002_small.jpg


Čtvrtou "rozdělávkou" je model jednomístného jednokolového motocyklu "Hornet". Model měl asi 7 dílů, ale odlitých až na pár bublinek bezchybně s ostrými detaily, kupodivu i figura sedí v celkem uvěřitelné poloze. Mám to ve zkušebním nástřiku resin primeru, budu tam opravovat nějaké drobnosti včetně začišťování na figuře. Bude ale snad docela roztomilá vinětka. Měřítko je taky 1.35.

2010_07_18 001_small.jpg


2010_07_18 002_small.jpg

Re: Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: ned črc 18, 2010 10:05 pm
od Tomáš Chmelík
Další walker do sbírky je Roadrunner, podobně roztomile praštěný design jako TACO Frogger, model má taky pár dílů a kvalita je srovnatelná. Zase - může z toho být hezká vinětka. Je to 1:35 a zase z e2046.

2010_07_18 002_small.jpg


Předposlední věcí je Neo Shaian, tady jsem se dostal jenom k začišťování, tentokrát je to variace na Mecha design. Figura není moc velká, ale je poměrně komplexní, detaily jsou ucházející, tak se těším zase na nějaký úlet, pořád váhám nad zbarvením, viděl jsem to postavené v několika variacích a všechny se mi líbily. Tak uvidím. Tady měřítko nemá cenu řešit, zase je původcem e2046.

2010_07_18_small.jpg


Poslední věc je z opravdu, ale z opravdu jiného soudku. Váhal jsem, jestli ji nedat do figurkářské sekce, ale protože se figurkářem fakt necítím, dávám to zatím sem. Je to fantasy figurka Emaretta v měřítku asi 1:8, která se nohou opírá o lebku jakéhosi netvora a v druhé ruce drží meč, zřejmě vyrobený z kyvadla od orloje. Mám ji rozdělanou docela dlouho, stavba nebyla zatím procházka růžovým sadem. Resin je pěkný, zcela bez bublin, ale na většině dílů je sice sotva znatelné, ale přeci jen přesazení forem, které je třeba někde víc a někde míň tmelit, všelijak to leštit a tak podobně (často na místech, kde to úplně snadno nejde). Navíc řeším klasické dilema, co slepit před barvením a co řešit až po něm (tj. nemít možnost to tmelit). Model je rozvržen docela smysluplně, ale je s tím práce. Pro mě zatím první věc na toto téma, figurka se dá postavit s různou mírou odění ve vrchní části těla, součástí je i dlouhý plášť (na fotce není), který je z resinu (ze tří dílů, ultramegaopruz to lepit a tmelit) a tím pádem docela tlustý (člověk by řekl až skoro nemodelově). Tak váhám co s tím, na výrobu pláště z tmelu si úplně netroufám, figurka je dost velká (něco jako 25 cm vysoká) a nevím, jak bych plášť s drapériemi dokázal vymodelovat, aby uschnul ve správné poloze (mám obavy, že by měl tendenci se vlastní vahou trhat), navíc by to bylo asi dost křehké...přeci jenom to není svinutá plachta na korbě tanku. No uvidím, bez pláště jí to taky sluší, ostatně je jí líp vidět na zadek :D

Barvení bude asi ta klíčová výzva, kdo někdy zabrousil do tématu fantasy figurek podobné velikosti někde na webu, dá mi za pravdu, že despekt není na místě...

Dneska večer nastříkáno resin primerem a budou se začišťovat chybky a nepřesnosti, kterých je tam požehnaně...

2010_07_18_small.jpg

Re: Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: ned črc 18, 2010 10:43 pm
od ron
na tu figuru musis pistolou, v tejto velkosti stetec proste nestaci, to je jasne. mam ale napad na ten plast (hoci ja by som ho nedaval vobec). vytvaroval by som ho z niecoho (tlaciarensky plech?) a potom na neho pritlacil rozvalkany 2zl tmel.. len napad..

Re: Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: ned črc 18, 2010 10:53 pm
od Tomáš Chmelík
Jo, jasně, ani jsem se štětcem nepočítal, ale i tak je to výzva... S tím plechem to ale není vůbec špatný nápad, ostatně resinový plášť by šel použít jako mustr taky...zapřemýšlím o tom, díky!

Re: Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: pon črc 19, 2010 7:15 am
od BraňoHerain
Ahoj
Pozerám,pekná výroba a samé skvelé kúsky.Pokiaľ by sa dalo,najviac by si sa mohol venovať Neo Shaian.Na toho som moc zvedavý :wink:

Re: Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: pon črc 19, 2010 7:38 am
od Jezevčík
Vidím, že se nenudíš. U těch dvounohých Walkerů bych měl docela strach o nožičky, jsem docela zvědav, jak to zvládnu pod tlakem takovýho množství polyuretanu.

Re: Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: pon črc 19, 2010 8:34 am
od Tomáš Chmelík
Jojo, taky dumám nad tím to nahradit kovovou trubičkou, bylo by blbý, kdyby to po nějaké době povolilo... Ono to zas tak úplně těžké není, ale ty nohy jsou tenký, to je pravda...

Braňo - říkal jsem si, že se ozveš :-)... uvidíme jak to budu zvládat časově, ale beru Tvoji připomínku na vědomí :-D

Re: Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: pon črc 19, 2010 9:08 am
od Jezevčík
No, anebo z drátů přidat k pístům hydrauliku, která nakonec bude nosná.

Re: Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: stř črc 21, 2010 10:02 pm
od PeVl
ahoj Tomasi, rad Te tu zase vidim, jsem na tom dost podobne, nic nestihám, tak to jde pomalu. Pekne veci jsi rozdelal, tesim se na ten treskuty progres

Re: Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: ned zář 19, 2010 8:49 pm
od Tomáš Chmelík
Jak jsem avízoval, progres na mých podivnostech je vpravdě třeskutý...

Ještěže tady máme občas nějaké soutěže, které mne donutí něco dotáhnout, protože termín je daný. Kvůli E-day jsem se zaměřil na šturmování Gladiatora, který byl rozdělaný asi nejvíc, respektive měl jsem pocit, že má nejblíž k dodělání. Usoudil jsem, že na tom, že absence podložky modelu automaticky ubírá body, je něco pravy a jal jsem se vymýšlet jak model zakomponovat do nějakého prostředí. Měl jsem handicap v tom, že jsem nikdy nedělal žádné diorama a čerpal jsem jenom z teoretických textů v Modeláři nebo na webu. Zjevně jsem tedy v některých bodech objevoval objevené a dělal chyby tisíckrát udělané...

Samotný očříšek byla kompozice. Všechny teoretické poučky o diagonále a prostorovém uspořádání vezmou za své, když se pokusíte na podložku umístit něco, co má čtyři nohy. Ať chcete nebo ne, skončíte u čtvercové podložky s nohama víceméně v krajích. Gladiator není žádný drobeček a jakékoliv jiné umístění neúměrně zvětšuje plochu podložky, pokud nechcete jít cestou nějakého exotického tvaru, třeba ve tvaru kříže. Kruhová nebo jinak podobná podložka bude moc velká a nevyužitá, totéž platí o umístění diagonálně...

Tak jsem se to pokusil rozbít aspoň vertikálně a umístit Gladiatora do polohy s jenou nohou "nahoře". Podložka je vyrobena směsí tradičních postupů kombinovaných metodou analýzy, syntézy a pokusu-omylu. Detaily jsem dělal v noci před E-day, drobné opravy na odložce ráno než jsem sedl do auta.

Nakonec to dopadlo lépe než jsem čekal. Gladiator je docela těžký a tak to nešlo bez napinování, nohy ale vypadají celkem robustně a váha se celkem rozkládá. Tělo je na nohou jen nasazené jak je vidět z fotek. nakonec vlastně docela dobrá resinová stavebnice, určitě nezůstane u jednoho (dělá se víc variant).

2010_09_19 001_small.jpg

2010_09_19 003_small.jpg

2010_09_19 005_small.jpg

2010_09_19 006_small.jpg

2010_09_19 009_small.jpg

Re: Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: ned zář 19, 2010 8:51 pm
od Tomáš Chmelík
2010_09_19 011_small.jpg

2010_09_19 012_small.jpg

2010_09_19 013_small.jpg

2010_09_19 015_small.jpg

Re: Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: pon zář 20, 2010 8:18 am
od Marian
krasa =D> =D> =D>

Re: Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: pon zář 20, 2010 8:45 am
od MACHR TOM
Gratuluji k druhému místu na E-DAY =D>

Re: Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: pon zář 20, 2010 9:18 am
od Tomáš Chmelík
Díky :-D

Re: Rozličné sci-fi podivnosti, na kterých (občas) dělám...

PříspěvekNapsal: stř zář 22, 2010 6:31 pm
od por.Wolf
Výborné super pavoukoid , perfektní terének a patina =D> =D> =D> =D> =D>