Stránka 1 z 1

Dokumentární filmy – ČS letadla 1918-1939

PříspěvekNapsal: stř zář 18, 2013 12:19 am
od zbyna
Zdravím všechny, napadlo mne založit téma, do kterého by se dávaly tipy a odkazy na dobové filmové záběry zachycující naše předválečná letadla. Občas se tu něco objevilo v různých tématech, ale mohlo by to tady být pěkně pohromadě.

Dokumenty NFA s leteckou tematikou:

Národní filmový archiv http://www.nfa.cz/ zpřístupnil online něco přes stovku dokumentů z meziválečného období.
Dostat se k nim dá např. přes Evropskou filmovou bránu http://www.europeanfilmgateway.eu/

EDIT 2018 - doplněny funkční odkazy na Vimeo

II. letecký závod v rychlosti o cenu presidenta republiky r. 1924
Atmosféra na letišti ve Kbelích u Prahy během závodu o cenu prezidenta. Sledujeme neustále se střídající záběry startujících a přistávajících strojů, piloty a významné návštěvníky závodu, kteří postávají před kamerou.
(celkem lze identifikovat 25 startovních čísel, zajímavé, že zde chybí vítězné Aero A-18)
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0061233IV. Mezinárodní letecká výstava
Prezident T. G. Masaryk si s doprovodem prohlíží expozici IV. mezinárodní letecké výstavy v Průmyslovém paláci v Praze, kde vidíme exponáty jednotlivých firem (Vickers Limited, Škodovy závody v Plzni). Vedle letadel jsou to také letecké motory, zejména značky Škoda. V doprovodu TGM lze spatřit politiky: prof. Vladimíra Brdlíka, Bohumíra Bradáče, Přemysla Šámala a generály Silvestra Bláhu a Stanislava Čečka. Následují záběry ze soutěže v balonovém létání na Letenské pláni v Praze. Po naplnění balonu plynem nasedají účastníci do jeho koše a po úspěšném startu vidíme balon na obloze.
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0066606


Plachtění v Medlánkách 1924
První národní soutěž větroňů, která se konala na letišti v Medlánkách, zahájili slavnostními uvítacími projevy předseda Československého aeroklubu, generál Kolařík, a předseda Moravského aeroklubu, dr. Havlík. Směrem k letišti přicházejí diváci. Po skupinovém záběru z jednání členů organizačního výboru před jedním z letadel následuje sled krátkých portrétů pilotů pózujících před svými stroji. Mechanici kontrolují technický stav jednoho z nich. Podporučík Šapošnikov se šálou kolem krku stojí před větroněm a kouří. větroně startují a přistávají, přičemž jeden z nich nevzlétne a havaruje. Úspěšnější stroje jsou za pomoci koňského potahu přiváženy zpět do místa startu. V rámci národní soutěže konané ve dnech od 18.října do 2.listopadu 1924 absolvoval mjr. Skála rekordní let trvající 2 hodiny, 21 minut a 51 vteřin. Film končí slavnostním nástupem účastníků na letišti při příležitosti oslav 28.října 1918 a vztyčením vlajky.
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0062357


I. národní soutěž Větroňů r. 1924 v Brně /sic./
Po slavnostním zahájení akce generálem Kolaříkem, předsedou Českého aeroklubu, následují záběry pilotů - účastníků soutěže, kteří pózují před svými stroji. Na závěr filmu vidíme přicházející diváky, kteří si u pokladny kupují vstupenky. (Většina filmového materiálu je totožná s filmem Plachtění v Medlánkách 1924.)
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0060583


Letecké slavnosti Západočeského aviatického klubu v Plzni dne 2. května 1920
Během jízdy vlakem na plzeňské letiště sleduje kamera okolní krajinu, např. s železárnami v Králově Dvoře u Berouna. Následuje panoramatický záběr Borského letiště s diváky a na něm se odehrávající slavnost s předsedou ZAK Kabátem a českými i zahraničními aviatiky.
(ve filmu jsou zachycena 3 letadla společnosti Ikarus – Albatros „Mopsi“, Hansa Brandenburg „Baby“ a „Dixy“)
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0066880


III. mezinárodní letecká výstava v Praze od 31. května do 9. června 1924
Před oficiálním zahájením 3. mezinárodní letecké výstavy v roce 1924 na pražském Výstavišti sledujeme významné osobnosti společenského a vojenského života (generálové Syrový a Faucher, J.S. Machar, britský politik Thompson), kteří očekávají příjezd prezidenta T.G. Masaryka. Při zahájení výstavy se ujímá slova předseda Čs. aeroklubu gen. Kolařík. Masaryk v doprovodu Františka Udržala si prohlíží výstavu, mj. postává před svojí bystou v Průmyslovém paláci. Po záběrech Masarykova odjezdu se film věnuje detailněji jednotlivým expozicím, ať už zahraničním - britské s bombardérem Blackburn, německé s dvojplošníky Junkers nebo exponátům tuzemských firem - Aera či Avie. Film končí záběry pouštění malých leteckých modelů na prostranství před Průmyslovým palácem.
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0064356


Přehlídka baterie proti letadlům presidentem republiky
Příslušníci protiletadlové baterie předvádějí prezidentu Československé republiky T. G. Masarykovi a doprovodné skupině generálů svoji činnost během simulovaného vojenského náletu. Střídavě sledujeme obsluhu protiletadlových děl po vyhlášení poplachu a letiště, odkud startují a kde opět přistávají "nepřátelská" letadla.
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0063873


Hořice v Podkrkonoší, město kamenné a přírodní krásy
V pískovcových lomech v okolí města Hořice se těží kvalitní sochařský materiál. Proto ve městě také vznikla sochařská a kamenická škola, jejíž studenty sledujeme při práci v ateliéru i v exteriéru. Bohatou sochařskou tradici dokumentují záběry pomníků a sousoší od významných českých tvůrců. Sochy a plastiky jsou vystaveny také v místní muzejní galerii. Na městské slavnosti inscenují členové divadelního spolku historické výjevy inspirované romány A. Jiráska. - Na záběry budov významných městských institucí (radnice apod.) navazuje pasáž zachycující prostory místních významných průmyslových podniků - textilní továrny, Hořické strojírny, výrobny dřevěných hraček a pivovaru. V ovocných sadech v okolí města sklízejí jablka. Přehlídka zdejších obecných a odborných škol končí návštěvou okresní nemocnice a sirotčince. Součástí filmu je i záznam z návštěvy prezidenta Masaryka v roce 1926. - Procházka městem a jeho okolím končí na nedalekém letišti v době konání leteckého dne. Závěrečná část filmu je věnována návštěvníkům koupaliště, kteří se zde oddávají vodním hrám a sportům.
(pár záběrů z leteckého dne v čase 25min, Avia B-21 a Aero A-11)
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0061726


Zkouška letadla A 12 zatěžkáním nosného systému až do zlomení
Film začíná záběry na letadlo A 12 připravené v hangáru ke zkoušce pevnosti. Pomocí pytlů s pískem dělníci postupně zatěžkávají křídla letadla. Kladením dalších vrstev závaží se zvyšuje prohnutí nosníků. Při sedmé vrstvě pytlů vážících 8080 kg se křídlo letadla láme. Průběh příprav ke zkoušce pevnosti trupu letadla spočívá v jeho zatěžkání železnými závažími. Při čtvrté vrstvě se trup letadla pod náporem závaží deformuje. Kamera také zabírá vojenskou komisi sledující zkoušku z laviček, umístěných před hangárem a generály Čečka a Kolaříka v živé diskusi. Nakonec se uskuteční zkouška pevnosti podvozku, jehož osa se s rostoucím zatížením prohýbá, avšak zátěži odolá.
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0067208


Pohřeb generála Štefánika
Trosky ztroskotaného letadla M. R. Štefánika obhlíží vojáci a legionáři. Následuje záběr Štefánikovy uniformy a šavle. Nad rakví promluví dr. Šámal, pánové Klofáč, Udržal, generál Pellé, generál Piccione, dr. Šrobár. Ve smutečním průvodu Bratislavou vidíme také dr. Soukupa, plk. Husáka, p. Habrmana. 11.5. 1919 se pak koná smuteční průvod v Brezové. Vidíme Štefánikův rodný domek v obci Košariská. Lidé jsou shromáždění na Bradle, kde je pak spuštěna rakev do hrobu vytesaného ve skále. Je zde vystavěna zatím provizorní mohyla.
http://film.nfa.cz/portal/avrecord/0060580

Re: Dokumentární filmy – ČS letadla 1918-1939

PříspěvekNapsal: stř zář 18, 2013 12:25 am
od zbyna
Filmové záběry na moc pěkném webu vagonářského musea ve Studénce:

EDIT 2018 Funkční je nyní pouze jediné video: Rekordní let Praha-Chartúm - 1938
https://www.vagonarske-muzeum.cz/video/rekord.mp4

1. celostátní letecká výstava Praha - 1937
Návštěva leteckého oddělení
Výškové rekordy - Brno - 1938
Let kolem Malé Dohody - 1938
Evakuace leteckého oddělení - 1938
Rekordní let Praha-Chartúm - 1938
Letadlo Tatra T-131.1
Letadlo Tatra T-001
Letadlo Tatra T-201 (barevný !!)

Re: Dokumentární filmy – ČS letadla 1918-1939

PříspěvekNapsal: sob zář 29, 2018 9:18 pm
od jenda58
Hledání ztraceného času - Jak se co dělá (2) - Výroba Avie B-21. ČT 1997, Ulož to.

Re: Dokumentární filmy – ČS letadla 1918-1939

PříspěvekNapsal: čtv lis 08, 2018 9:00 pm
od jenda58
Sice to není film, ale je to zajímavé čtení. A taky nevím, kam to dát.
https://technet.idnes.cz/ing-frantisek- ... enstvi_kuz