Stránka 1 z 1

MiniArt LAP-7 Soviet Rocket Launcher-pohled do krabičky

PříspěvekNapsal: 11 lis 2018, 08:04
od KING TIGER
http://www.modelimex.cz
MiniArt 1:35
Kat.č. 35277
LAP-7 Soviet Rocket Launcher

V roce 1929 společnost Ford Motor Company souhlasila s vybudováním továrny v Nižním Novgorodu. Součástí linky byla i výroba dvouosého lehkého nákladního automobilu Model AA. Sovětské vedení rozhodlo o potřebě těžšího vozidla , v rozmezí 2-3 tuny. Přidáním další nápravy vytvořily svůj vlastní unikátní model AAA. Tento vůz byl sovětským ekvivalentem amerického nákladního automobilu CCK 2-1/2 ton a byl vyroben v desítkách tisíc kusů. Ze předu AAA využil kabinu, kapotu a blatníky z modelu Ford A a AA. Náhradní kola, byla uložena pod korbou, blatníky díky tomu nepotřebovaly výřezy, charakteristické pro konstrukce vozů "20 let". Nicméně v roce 1940 došlo k mírnému přepracování typu AAA, došlo ke zvýšení výkonu motoru a přemístění kol na blatníky a tím standardizování součástí karosérie dodávané s modely A a AA, která měly náhradní kola namontována na blatníku. Během výroby vznikly různé nástavby nebo úpravy, které si vyžádala armáda nebo postupující válka, mezi nimi byl i mobilní raketomet. Od roku 1942 do roku 1943 v Leningradu byla během blokády vyvinuta raketa M-28 o průměru 280 mm s vysoce výbušnou hlavicí na bázi německých raket. Projekt byl vyvinut skupinou návrhářů Leningradského výzkumného dělostřeleckého institutu pod vedením generála S.M. Serebryakova. Na počátku podzimu roku 1942 bylo v Leningradu sestaveno šest jednotek LAP-7. Odpalovací rampa byla namontována na upraveném podvozku nákladního automobilu GAZ-AA. Následné zkoušky ukázaly, že zařízení splňuje základní požadavky na mobilní raketomet.
Nejnovější stavebnice od ukrajinského výrobce, představuje dvounápravový GAZ, upravený jako mobilní nosič šesti raket. Krabička napěchována výlisky v sobě ukrývá rámečky ze světle šedého plastu, transparentní díly, leptanou planžetu a aršík s obtisky. Většinu rámečků může modelář znát z jiných přebalů, výrobce k nim přidal několik nových rámečků s díly raketometu. Vysokou detailnost zajišťují formy vzniklé pomocí 3D modelování s využití vícedílných forem. To zajišťuje vysokou přesnost a čistotu lisování a díky tomu i dobré lícování jednotlivých dílů při samotné stavbě. Stopy po vyhazovačích jsou většinou umístěny na méně viditelných místech nebo je snadno odstraníme, otřepy nebo propadlá místa budeme hledat marně. Rám podvozku je velice detailní počtem dílů a tím i složitý na dodržení geometrie, modelář by si měl dát pozor při lepení, tak aby nevznikla tvz. "vrtule". Interiér kabiny je ztvárněn do detailu včetně naznačení kožené sedačky, výrobce nezapomněl ani na možnost otevření čelního okna. Totéž platí i o motoru, který lze ponechat odkrytý, doplníme jen rozvody z drátků podle fotografií. Velmi realistické je ztvárnění povrchu dřeva nákladového prostoru. MiniArt využil potenciálu rámečků s raketami z dříve vydaných dvou stavebnic. Přidal jen tři rámečky obsahující novou odpalovací rampu, kterou lze ponechat v přepravní nebo palebné poloze. Leptané díly obsahují drobné součásti, pro vylepšení modelu. Obtisky mají tenký krycí lak a umožňují postavit dvě atraktivních předlohy z bitvy o Leningrad. Manuál je přehledný a stavbou modeláře provede bez problémů, navíc obsahuje barevný rozcestník pro několik různých výrobců barev.

Náhled na krabičku a manuál:
35277_art.jpg

Manuál:
manuál 1.jpg

manuál 2.jpg

manuál 3.jpg

manuál 4.jpg

manuál 5.jpg

manuál 6.jpg

manuál 7.jpg

manuál 8.jpg

manuál 9.jpg

Re: MiniArt LAP-7 Soviet Rocket Launcher-pohled do krabičky

PříspěvekNapsal: 11 lis 2018, 08:05
od KING TIGER
http://www.modleimex.cz
Manuál II:
manuál 10.jpg

manuál 11.jpg

manuál 12.jpg

manuál 13.jpg

manuál 14.jpg

manuál 15.jpg

manuál 16.jpg


Rámečky:
rámeček 1.jpg

rámeček 2.jpg

rámeček 3.jpg

Re: MiniArt LAP-7 Soviet Rocket Launcher-pohled do krabičky

PříspěvekNapsal: 11 lis 2018, 08:07
od KING TIGER
http://www.modelimex.cz
Rámečky II:
rámeček 4.jpg

rámeček 5.jpg

rámeček 6.jpg

rámeček 7.jpg

rámeček 8.jpg

rámeček 9.jpg

rámeček 10.jpg

rámeček 11.jpg

rámeček 12.jpg

rámeček 13.jpg


Za poskytnutý vzorek bych rád poděkoval dovozci, firmě Modelimex.
V případě zájmu mohu nafotit i jiné detaily tohoto modelu.

Re: MiniArt LAP-7 Soviet Rocket Launcher-pohled do krabičky

PříspěvekNapsal: 11 lis 2018, 10:58
od KANTA1955
Všetko je to veľmi pekné, ale keď napíšeš A, tak napíš aj B.
Ad 1
Historické fakty vzniku LAP 7, teda Leningradskij artillerijskij polygon, izdelije 7, (LAP je názov a číslo 7 označuje číslo výrobku) sú mierne odlišné od toho čo si napísal. Vzhľadom k obsiahlosti historických faktov to tu nechcem rozvádzať, ale vážnym záujemcom to rád vysvetlím.

Podľa historicky doložených dokumentov boli postavené iba dva prototypy na automobiloch GAZ-AA. Nie sú dokonca známe ani údaje o tom, ako bolo s nimi po skúškach naložené a nedostali sa ani do malosériovej výroby.

Inak sa vypúšťacie zariadenia pre reaktívne míny MTV-280 / MTV-320 (mina ťažolaja vraščajuščaja), pôvodne GM-280 / GM-320 (gazometnaja mina) vyrábali ako rámy. Pôvodne drevené GM-320-2D, následne kovové GM-320-2M, po preznačení MTV-2D (derevjannyje) a MTV-2M (metaličeskije).

Reaktívne míny GM / MTV, často označované aj ako turboreaktívne, už neboli nemecké, ale sovietskej výroby. Pravda vyrobené (okopírované) podľa nevybuchnutej nemeckej 28 cm Wurfkörper Spreng, vytiahnutej z blata začiatkom marca 1942 na úseku 54.armády Leningradského frontu. MTV-280 mala trhavú náplň a MTV-320 mala zápalnú náplň. Takže označenie "Wurfgerät" v stavebnom návode je hlúposť. Tu si to zrejme výrobca uľahčil a preniesol názov z modelu 35273.

Ad 2
Miniart sa pri výrobe modelu dopustil troch triviálnych chýb. Prvá chyba je nezvýšené predné čelo korby, ktoré sa realizovalo z dôvodu ochrany zadného skla kabíny. Druhou chybou je nespevnený rám vozidla. Treťou chybou je absencia platformy, na ktorej boli postavené vypúšťacie rámy a krátkym pootáčaním platformy sa vykonávalo jemné horizontálne navedenie (azimutálny odmer) po tom ako sa vykonalo hrubé horizontálne navedenie manévrovaním celého vozidla. Mimochodom zamierenie sa vykonávalo mieridlami z mínometu kalibru 50 mm a veliteľ bojového vozidla mal k dispozícii vizír (panoramatický ďalekohľad), upevňovaný na kabínu vozidla.

Ad 3
Pre mňa je, už nepodstatnou, chybou aj absencia samostatného vertikálneho navedenia každého z troch vypúšťacích rámov. Miniart túto časť totiž stvárnil iba jedným zdvíhacím mechanizmom, ktorý dvíha všetky tri rámy naraz.

Ad 4
A netreba veriť ani domnelému "nabitiu" rámov v pochodovej polohe, teda spustené na korbe. Chcel by som vidieť toho, kto by rám so šiestimi mínami v ukuporkách (zhruba 550 až 600 kg) zdvihol do určeného vertikálnehop navedenia !!! Je to síce pekná idea, ale prakticky je nerealizovateľná.

Ad 5
Celý proces odpálenia mín sa realizoval hrubým horizontálnym navedením, čo bolo manévrovanie celým vozidlom. Následne, po spustení všetkých bočníc a zadného čela korby sa vykonalo vertikálne navedenie (zdvihnutie rámov) a zaaretovalo sa. Až potom sa nakladali ukuporki s mínami a upevňovali s na rámy. Potom sa vykonalo už len jemné horizontálne navedenie pootáčaním platformy s rámami. Po aretácii sa míny elektricky odpálili. Každý z troch rámov mohol byť vertikálne inak navedený a strely teda mohli dopadať na rôzne vzdialené ciele.

Ak by som to mal popísať presnejšie bolo by to veľmi obsiahle. Aj tak si myslím, že je to veľa informácií naraz. Prípadné preklepy mi prosím prepáčte.

Re: MiniArt LAP-7 Soviet Rocket Launcher-pohled do krabičky

PříspěvekNapsal: 11 lis 2018, 11:34
od KANTA1955
Po predvedení druhého prototypu LAP-7 veleniu Leningradského frontu bolo rozhodnuté o zaradení vozidiel GAZ-AA LAP-7 do výzbroje Leningradského frontu a GAU (hlavná správa delostrelectva) mu pridelila index BM-28. Napriek tomu, ako som už písal v predchádzajúcom príspevku, vozidlo nebolo vyrábané ani malosériovo a o viacerých ako dvoch prototypoch nikde nie je zmienka.

Re: MiniArt LAP-7 Soviet Rocket Launcher-pohled do krabičky

PříspěvekNapsal: 14 lis 2018, 02:15
od Ondřej Wehle
=D> =D> =D>