http://www.modelimex.cz
MiniArt 1:35
Kat.č. 35240
Tacam T-60 Romanian 76mm SPG
Po útoku na Sovětský svaz se brzo objevil problém ve slabé výzbroji rumunských jednotek, které nemohly konkurovat novým středním a těžký tankům protivníka. Obzvlášť armáda trpěla nedostatkem mobilních protitankových zbraní. Vývoj vlastního stroje si však Rumunsko nemohlo z časových i finančních důvodů dovolit a proto bylo rozhodnuto o využití kořistního materiálu. Bylo z čeho vybírat ze 175 tanků a 154 děl. Volba padla na tank T-60 a sovětský kanon F-22 ráže 76,2mm. Prototyp byl představen 12. ledna 1943 v továrně Leonida v Bukurešti. Na podvozku sovětského tanku vznikla nástavba z pancéřových desek o síle 15mm. Ta však kryla bojový prostor pouze zepředu a částečně ze stran. Zezadu a shora byla dvoučlenná obsluha kanonu zcela nechráněna. Stroj obstál při zkouškách a byla započatá jeho sériová výroba. Stíhač dostal oficiální označení Tun Anticar pe Afet Mobil T-60 ("samohybné dělo na podvozku T-60" - TACAM T-60). V následujících měsících jich bylo vyrobeno celkem 34 kusů. Bojově byly nasazeny na východní frontě. V říjnu 1944 zbylé stroje zabavila Rudá armáda.
Krabička s pěkně propracovanou akční kresbou na vrchním díle obalu, uvnitř ukrývá 35 rámečku ze světle-šedé hmoty, leptanou planžetu a obtiskový aršík. Stavebnice využívá základní část tanku (podvozek) z již dříve vydané řady modelů T-60. Model obsahuje kompletní interiér, který bude dobře vidět díky otevřené nástavbě a možnosti ponechat některé poklopy v otevřené poloze. Novinka se vyznačuje vysokou úrovní detailů, které vznikly za pomocí 3D zpracování a více-dílných forem, tak jak je standardem u všech stavebnic z poslední doby. Některé díly jsou na hranici možného zpracování, i díky své velikosti nebo složitosti. Je potřeba si dát pozor při jejich oddělování od rámečku a začišťování, aby nedošlo k poškození drobných dílů. Po prohlédnutí rámečků jsem nenalezl žádné propadliny na povrchu ani otřepy na jednotlivých dílech. Výrobce si dal práci s umístěním stop po vyhazovačích, tak abychom je snadno odstranily a nebo zakryli při stavbě. Dobře jsou i ztvárněny pancéřové desky nástavby, bez stop po vyhazovačích, ale i slušné tloušťky materiálu. Ponechat je můžeme v otevřené nebo zavřené pozici, zde bude záležet na vlastní volbě. Hlaveň je vcelku se zahloubením a s jemným naznačeným drážkováním. Drobné detaily nalezneme na přiložené leptané planžetě, která je balena v menší papírové obálce. Mezi menšími leptanými díly je i velká mřížka nad ventilátor motoru. Manuál je přehledný a provede nás stavbou bez problémů, součástí je i barevný rozcestník pro několik výrobců barev, který usnadní práci s hledáním potřebného odstínu. Obtisky jsou kvalitní, mají tenký krycí lak a nabízejí výběr ze tří zbarvení z toho jedno v zimní kamufláži.
- Unidentified unit of the Romanian army under the operational command of the Red Army 2nd Ukrainian Front, Autumn 1944
- 61th company of self-propelled tank destroyers of the Romanian army 1st Tank Regiment. Eastern Front, February 1944
- 61th company of self-propelled tank destroyers of the 3rd Romanian Army 1st Tank Regiment. Army Group "Southern Ukraine". Summer 1944.
Náhled na krabičku a manuál:
Manuál: