Stránka 1 z 11

HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: úte zář 29, 2015 11:19 pm
od David Hényk
Nevím kolik tu je témat o barvách HATAKA, ale ani v jednom jsem nenašel žádnou osobní zkušenost. Trochu mě to štvalo, barvy se mi líbily "na pohled", ale koupit je jen tak na blind se mi nechtělo. Nakonec ve mě zvítězila zvědavost a připsal jsem si je na seznam "Koupit na E-day". Netrvalo to dlouho a našel jsem stánek, kde barvy HATAKA prodávali. Nejsem si jistý prodejcem, ale na pultě ležel také časopis Plastic Planet, takže to bude asi i jméno prodejce. To ale není důležité, PP barvy nevyrábí. Původní předsevzetí koupit na test jen tu nejmenší sadu, tak abych případně neutratil moc peněz za něco co pak nebude k ničemu, padlo brzy za své. Na první pohled mě upoutala sada na RAF PR mašiny. Chvilku jsem váhal, ale nakonec jsem sadu koupil a společně s ní i originál ředidlo. Jak jinak, že? Cena s ředidlem kolem pětikila, pokud se nepletu.

Byl jsem docela natěšený jaké barvy budou a jak se s nimi bude pracovat, takže dnes večer nastal čas je otestovat. Na první pohled lákavá krabička s bokorysem PR Spitu Mk.IX upoutá, o tom žádná. Uvnitř se skrývá šest lahviček Valejovského typu. Šest barev potřebných k tomu, aby jste pokryli celé období použití barev na PRU strojích použitých RAF během WWII. Uvnitř každé barvy je kulička sloužící k lepšímu protřepání lahvičky. Je fajn, že se myslelo i na tohle. Výrobce standardně upozorňuje Shake well. No tak jo, poctivě jsem pět minut šejkoval prvním odstínem, Royal Blue. Vybral jsem si tuhle barvu jako první, vzhledem k tomu, že ji nabízí málokdo a i z toho mála ne vždy barva odstínem odpovídá mé představě. Nakapal jsem do kalíšku šest kapek a přidal osm kapek ředidla. Vcelku standardní poměr mnou používaný na Gunze H. Na míchání používám laboratorní skleněné tyčinky. Docela praktická věc, dokud s nimi netřísknete o zem. První co mě zarazilo, byl pocit jako bych rozmíchával v barvě jemný písek. Prostě to drhlo o stěnu kalíšku. S tím jsem se u žádné předchozí barvy nesetkal, ale všechno je jednou poprvé, že? Barvu jsem svědomitě rozmíchal s ředidlem a nalil do pistole s tryskou 0.2mm. Začal jsem stříkat na spodní křídlo Hurouše co mi zbyl od Swordu a používám ho jako testovací. Netrvalo to dlouho, ještě jsem neměl ani první vrstvu a už byl problém udržet souvislý proud barvy. Patřím mezi těch pár co nenadávají na akrylky od Agamy a dokážu s nimi i nastříkat model a nejspíš i docela koukatelně, podle ohlasu na výsledek. Nicméně i u těchto barev trvá podstatně déle než vytvoří vrstvičku barvy na jehle, kterou je nutné utřít. HATAKA by tedy ve sprintu zvítězila. Další nežádoucí prvenství? Ještě chvíli jsem se snažil postupně utírat jehlu a stříkat, ale nebyl jsem schopen nastříkat souvislou vrstvu na křídlo a tak jsem to vzdal. Měl jsem problém zbytek barvy z pistole vystříkat, takže jsem ho vylil a celou pistoli rozebral k čištění. Z těla šla barva v pohodě, ale v trysce byl špunt, který odolal i čističi. Naštěstí mám od Hansy ten forichtung na čištění trysek a díky němu jsem trysku vyčistil. Jediné pozitivum, barvy takřka nesmrdí.

Takže první dobrý dojem z krabičky byl rázem pryč, ale pořád jsem to nevzdával. Pozorně jsem si prohlédl ředidlo a zarazilo mě, že na dně lahvičky jsem našel bílé usazeniny, viz. foto. Přiznám se, že s tím jsem se setkal opět poprvé. Pokusil jsem se usazeniny třepáním rozmíchat a mohl bych říct, že úspěšně. Jak moc, bohužel nemohu posoudit díky tomu, že tělo lahvičky zakrývá etiketa a ředidlo samotné je lehce mléčné. Podotýkám, že na ředidle výrobce nic o "šejkovi" nepíše. Narozdíl třeba od ředidla na akrylky od AK.

Byl čas dát HATAKA druhou šanci, tentokrát s PRU Pink. Kdo by nechtěl mít doma růžového Spita, hm? Barva při míchání už tolik nedrhla a já si říkal, že by to mohlo být špatně rozmíchaným ředidlem. Nicméně stejný pocit, jako když míchám Gunze H, nebo Tamyia, jsem rozhodně neměl. Barvu jsem rozředil tentokrát 1 ku 2 s ředidlem, nalil ji do pistole a jal se stříkat. Tentokrát jsem nastříkal aspoň vrstvu, která mě uspokojila. Kryvost nic moc, ale u růžové bych ani nečekal žádný zázrak. Odstín mi přišel OK a na omak byla barva suchá takřka hned po nastříkání. Nicméně dal bych jí pár hodin jen pro jistotu. Bohužel bylo to takové Pyrhovo vítězství. Představa, že s tím mám stříkat celý model mě příliš nenadchla, ale se zaťatými zuby bych to asi dal.

Zkusil jsem se vrátit zpět k Royal Blue v domnění, že vada nebyla v barvě, ale v ředidle. Chyba lávky. Stejný pocit při míchání, jako by v barvě byl nějaký super jemný písek. Už jsem jí ani znovu nelil do pistole. Postupně jsem zkusil ještě Camotint Green, podobně jako Pink šla aspoň nastříkat, PRU Blue stejně tak, a Medium Sea Grey jsem aspoň zkusil zamíchat. Interiérovou zelenou jsem už nechal raději ležet.
Pro jistotu jsem zkusil ještě Camotint Green ředit postupně ředidly Tamyia XF-20A, Gunze zelená etiketa na Háčka, AK na akrylky, Dousek a Agama Akryl. Všechny dokázaly barvu naředit, ale žádné zlepšení oproti originál ředidlu jsem nezaznamenal. Líh a Agama ředidlo na lihovky barvy srazí.

Takže výsledek asi hodinu a půl dlouhého experimentu rozhodně nebyl uspokojivý...ani omylem. Ač se mi tedy podařilo barvu úspěšně nanést na křídlo, rozhodně nemůžu práci s ní srovnat třeba s barvami Tamyia, nebo nedej bože Gunze H. Nedokážu si představit stříkat od ruky kamufážní pole. Tak trochu sem nějaké komplikace čekal, protože jak už jsem zmiňoval mám zkušenosti s akryly od Agamy, ale že to bude taková slabota, to by mě ani ve snu nenapadlo.

Co říct na závěr? Jsem rád, že jsem barvy otestoval, ale raději bych psal veselejší řádky. Pro mě jsou barvy velikým zklamáním. Napadá mě něco podobného jako se říká o vínu. Čím hezčí flaška (obal) tím horší obsah. Nejsem ani naštvaný, že výrobce "hatakoval" moji peněženku, už jsem utratil víc za větší kraviny, ale docela mě mrzí, že se zase budu muset snažit míchat tyhle specifické odstíny. Na FB HATAKA najdete docela pěkné modely stříkané těmito barvami. Je klidně možné, že jsem lata co to prostě s těmito barvami neumí a nezbyde než se pokorně vrátit k Tamyii a Gunze H. Nebo jsem měl smůlu a koupil nějakou špatnou šarži....fakt nevím. Mrzí mě to o to víc, že jsem fanda podobně koncipovaných sad a pokud by barvy z mého pohledu stály zato, koupil bych si i další sady. Takhle mohu jen konstatovat, že pro mě barvy HATAKA rozhodně nejsou. Budu rád, když se najde někdo jiný kdo sem napíše veskrze pozitivní osobní zkušenost. Třeba se skvěle natírají. To jsem nakonec ani nezkusil.

Jako dovětek bych přidal, že ředidlo už je zase plné usazenin. Jestli se podíváte pozorně na fotku tak víčko od ředidla je prasklé. Jestli jsem ho tak již koupil, nebo se to stalo až při cestě domu, nevím. Jestli to má vliv na kvalitu ředidla nejsem schopen posoudit.

HATA_01.JPG
Krása! No nekup to, když máš rád RAF :-)

HATA_02.JPG
Obsah sady..zatím dobrý :-)

HATA_03.JPG
Usazeniny na dně ředidla.

HATA_04.JPG
Pár sekund po rozmíchání Royal Blue. Na stěnách kalíšku je vidět pigment. Míchal jsem a míchal a furt tam byl...

HATA_05.JPG
Při míchání MSG už pigment není tak patrný na stěnách kalíšku.

HATA_06.JPG
Odstínově dobrý, ale to utrpení při stříkání to rozhodně nevyváží. Zleva PRU Blue, Camotint Green, PRU Pink.

Re: HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: stř zář 30, 2015 6:40 am
od Jakub Vilingr
Tak já nemám u toho ředidla ten sraženej bílej cosi, ale se zbytkem se zotožňuju. Chce to nějakej zpomalovač schnutí. Bez něho je to k ničemu :-( Taky z barev Hataka nejsem nikterak urvanej.

Re: HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: stř zář 30, 2015 6:46 am
od kuky76
Děkuji za takové články a obdivuji cestu za poznáním, která není zrovna levná :) Tyto sady mě taky zaujaly, ale už je nekoupím. Ještě jednou díky.

Re: HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: stř zář 30, 2015 6:54 am
od cargo
Barvy jsem ředil čističem Vallejo a stříkat šli. Zkoušel jsem sadu na francouzkou pozemní techniku, tak z toho nechci vyvozovat jednoznačné závěry.

Re: HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: stř zář 30, 2015 7:05 am
od Merlin
Hlboka poklona k clanku [-o<
Takze sa mi potvrdilo podozrenie ze to nie su len prebalene farby Vallejo.

Re: HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: stř zář 30, 2015 8:08 am
od Miloš Völkl
Výborná recenze Davide =D>
Až je mi líto jak dopadla :cry:

Re: HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: stř zář 30, 2015 8:53 am
od BraňoHerain
A riedidlo na C-čkové Gunze prípadne Tamiya lacquer si neskúšal?

Re: HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: stř zář 30, 2015 9:23 am
od Vladimir Kafka
ted jsem to chtel napsat. prekvapive lacquer redidla na vodovy barvy - minimalne na Vallejo a Italeri - fungujou.
Je to ale drbani pravou rukou na levym uchu, protoze furt maj pak horsi vlastnosti nez Gunze nebo Tamiya a zaroven ztracis tu vyhodu absence smradu.
Stejne jako Vallejo nebo Italeri verim, ze se barvy daji zprovoznit, uz tu padl Vallejo cistic, zkusil bych Iron, a experimentovat s pridavanim Vallejo retarderu. Ale zase, to uz je pak lepsi pouzit rovnou ty Vallejo... popravde nevim z hlavy, esli maji vsechny ekvivalenty na ruzny pruzkumacky barvy, ale skalu odstinu maj obrovskou a najde se tam, byt pod zavadejicima nazvama, snad vsechno. minimalne PRU blue urcite maji a dobrou.

Jinak recenze skvela, ctiva, hodne lidi, co se o ty barvy zajimalo, ti podekuje.
Plastic Planet uz ti asi tolik nepodekuje :D
ale to je holt problem skutecnejch recenzi, kde si autor tu recenzovanou vec koupil za svy penize ;)

Re: HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: stř zář 30, 2015 9:33 am
od Martin Černý 'Černoch'
Díky za recenzi, aspon se vyhnu dalšímu nepodarku na trhu, byť mají některý zajímavý sady.

Re: HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: stř zář 30, 2015 11:14 am
od Petr Štěpaník
Davide taky díky za recenzi. Pokukoval jsem po nich - ty obaly mají zvládnuté fakt skvěle, ale kupovat jen podle obalu se mi nechtělo...
Podobně jsem se zklamal ve stříkacích Vallejo (Vallejo air), které schly na jehle a na modelu udělaly takovou divnou vrstvu, která se trhala v cárech, jak nějaká guma.
To modelářské rčení "když to nesmrdí, tak to nefunguje" možná bude mít něco do sebe.

Re: HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: stř zář 30, 2015 11:24 am
od David Hényk
Nemáte zač pánové :) rádo se stalo. A to myslím vážně. MF by mělo být i o vzájemné pomoci a radách..

Ještě pár vodpovědí na vaše otázky. Mám doma jen ředidlo na Tamyia syntetiky a to asi není to co myslíte, nebo je? Ostatní ředidla bohužel nemám. Budu rád, když někdo test doplní. Nicméně souhlas s tím co psal pivokrevník..ztrácí se tím výhoda bezzápachovosti.
Já si nemyslím, že krpa je v chybějícím zpomalovači (ale samozřejmě může být) mě prostě nejvíc zaráží ten nerozmíchatelný pigment. Je to opravdu jako by uvnitř barvy byl nejjemnější písek. To podle mě způsobilo ten špunt v trysce.
Cargo pokud by se ti chtělo a máš výsledek nafocený, klidně ho postni tady. Zlobit se nikdo nebude.
Dnes ráno jsem ještě zkoušel jak barvy drží a rozhodně by mě to uspokojilo. Příjdou mi tvrdší víc než Tamyia. Povrch je takový sametově polomatný. Podotýkám, že jsem stříkal na holý odmaštěný plast. Surf nepoužívám.
Znovu opakuji, že mě výsledek spíš mrzí než sere. Peníze čert vem. Rozhodně je mi ta idea tématických sad sympatická. Kéž by někdo dokázal překecat Gunze, aby do něčeho podobného šel 8-)

Re: HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: stř zář 30, 2015 11:28 am
od Petr Štěpaník
Gunze sady má, ale v Cčku a ty asi myslíš v Hčku, viď?
Mám ty RAF sady a interiérovky a jsou parádní.

Re: HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: stř zář 30, 2015 11:29 am
od Vladimir Kafka
bych dodal jen ze fungujici nesmrdici barvy zjevne neumi vyrobit ani Gunze, po jejich Acrysion se zda se slehla zem a ti co z nich nebyli uplne zklamani, je stejne redili lacquerem. takze nejaky "water-based", to je jen past na nezkuseny modelare, co to rceni co zminuje Petr jeste neznaj :D nebo na lidi zavisly na novejch a novejch barvach jako je David :)

Re: HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: stř zář 30, 2015 11:42 am
od David Hényk
Petře ty sady znám, ale jednak to jsou Céčka, které nepoužívá, a druhak ty sady jsou malé a omezené jen na nejznámější letectva. Bohužel Gunze sadu pokrývající švýcarské působení během D-Day asi nikdy nevydá :-D

Asi to tak bude...dobrá barva prostě smrdí. Nezkoušel jste btw někdo tyhle sady od AK? Já vím, já si nedám pokoj... :lol:
http://ak-interactive.com/v2/?product_c ... paint-sets

Re: HATAKA test barev

PříspěvekNapsal: stř zář 30, 2015 11:49 am
od Merlin
Myslim ze som nasiel farby ktore nesmrdia a su kvalitne, myslim Pactra a Model Master Acryl. Pouzivam aj Vallejo Air a Color a rovnako sa da urobit pekny povrch aj ked maju hrubsi pigment. Mna by zaujimalo kto dokaze vyrobit nesmrdiaci surf (ktory sa da brusit), navrhnem ho na nobelovu cenu :)

P.S: David, ak mas moznost skus pouzit riedidlo na Model Master Acryl, mozno to zafunguje.