Stránka 1 z 5

letování plechů

PříspěvekNapsal: 20 srp 2004, 09:54
od lukin
jestli to chce někdo zkusit tady je trocha pomoci :lol: http://www.ww2modelmaker.com/articlepub/ESsodht.htm

PříspěvekNapsal: 21 zář 2007, 19:19
od Jaroslav Vaník
Využívám toto téma-dnes jsem koupil v Lidlu pájedlo-30W.Jedno podobné už mám,ale za tu cenu se vyplatí.Pokud je to možné,lepty raději pájím než lepím.

PříspěvekNapsal: 21 zář 2007, 21:13
od flateric
ja som to skusal a ani za svet sa mi to nechcelo podarit

PříspěvekNapsal: 22 zář 2007, 15:30
od Sharky
Ja som minulý rok kúpil letovačku Proxxon (400,- Sk), dá sa zapojiť do napájacieho trafka od vŕtačky Proxxon Micromot 50E. Inšpiroval ma článok v modelárskom časopise, myslím, že to boli Novinky MPM. Podarilo sa mi perfektne zaletovať kovovú hlaveň s úsťovou brzdou na Flak 37 3,7cm od Armorscale
http://www.armorscale.com/products/barrels35/B35-055/
Samotná letovačka Proxxon EL 12:
http://www.profinaradie.sk/index.php?se ... idpage%3D4

PříspěvekNapsal: 22 zář 2007, 15:39
od Sharky
Inak na tému letovania leptov: tie som ešte neskúsil letovať. Údajne poľské lepty od Aberu sú z výroby pripravené na letovanie - zo všetkých známych leptov sú na to vraj najvhodnejšie. Horšie je to s leptami Part a Eduard. Eduard prišiel s vlastnou inováciou minulý rok - samolepiace leptíky. Budem rád, ak tu niekto pripíše svoje skúsenosti, ak už lepty letoval - ktorý výrobca je najvhodnejší a pod.

PříspěvekNapsal: 22 zář 2007, 20:45
od Pavel Rusý
Na základě tipu z tohohle tématu jsem dneska pořídil onu páječku. Zkušebně jsem pár leptů poletoval. Výsledky jsou zatím...no jak to napsat...rozpačitý :lol: Ale snad se to zlepší.
Mám ale dotaz: máte tip na to, jak zabránit rozletování už hotovýho spoje při letování dalšího, kterej je poblíž? Díky.

PříspěvekNapsal: 24 zář 2007, 08:03
od Ondřej Nadrchal
Pavel Rusý píše:Na základě tipu z tohohle tématu jsem dneska pořídil onu páječku. Zkušebně jsem pár leptů poletoval. Výsledky jsou zatím...no jak to napsat...rozpačitý :lol: Ale snad se to zlepší.
Mám ale dotaz: máte tip na to, jak zabránit rozletování už hotovýho spoje při letování dalšího, kterej je poblíž? Díky.


Zaklad pro kvalitni pajeni je dobre tavidlo
http://www.gme.cz/index.php?action=deta ... pict=&jaz=
a pajene plochy (hlavne ty eduardi niklovane) dobre obrousene (ja to delam lesticim kotouckem od Proxxonu). Taky se mi osvedcila pajeci pasta s cinem. Staci jen ohrat a neni treba davat dalsi cin.
Pokud jsou spoje blizko sebe, lze odvadet teplo plochou pinzetou nebo klestickami a nebo na blizky spoj polozit mokry hadrik nebo namoceny chomacek vaty.
Pajeni neni vhodne na vsechno, ale je skvele na spoje, ktere maji drzet a maji malou plochu (lepidlem si clovek ani neskrtne). Hlavne se musi nejdrive pajet a az potom lepit (dobre rozmyslet), protoze vterinak tu teplotu nevydrzi a nalepene dily spolehlive odpadnou.
Vrstvu cinu lze taky dobre pouzit jako "tmel" a opravit tak ruzne spary a hrany leptu.

PříspěvekNapsal: 24 zář 2007, 09:05
od Tomáš Ťupa
Jojo, také o tom něco vím :wink: Pájecích kapalin je dnes velký výběr, dá se z úspěchem použít na Edíky kapalina "na nikl". Další metoda je samozřejmě jak píše Ondra dostat pokovení dolu. Páječka pro začátčníky je dobrá i pistolová, umožňuje kontrolovat přenos pájky (cínu) na místo spoje. U trvale horkých, popř. regulovaných hrotů u pájecích stanic to chce již nějakou zručnost a ruku navíc.... :?

PříspěvekNapsal: 24 zář 2007, 10:13
od mobba
Všechno o pájení leptů lze nalézt zde:
http://www.trminek.cz

PříspěvekNapsal: 24 zář 2007, 10:27
od Ondřej Nadrchal
Tomáš Ťupa píše:Jojo, také o tom něco vím :wink: Pájecích kapalin je dnes velký výběr, dá se z úspěchem použít na Edíky kapalina "na nikl". Další metoda je samozřejmě jak píše Ondra dostat pokovení dolu. Páječka pro začátčníky je dobrá i pistolová, umožňuje kontrolovat přenos pájky (cínu) na místo spoje. U trvale horkých, popř. regulovaných hrotů u pájecích stanic to chce již nějakou zručnost a ruku navíc.... :?

No, bodejt bys nevedel, kdyz o tom delas workshopy :-D
Pajeci kapalinu na nikl jsem zkousel a vysledky nicmoc. Jeste chci zkusit tu na chrom. Ale mozna se to jen nesnasi s tou pajeci pastou, kterou pouzivam. Kdo jednou tu pastu vyzkousel, uz se mu nechce delat s trubickovym cinem :lol: Proste lenost vladne svetem :grin:

PříspěvekNapsal: 24 zář 2007, 14:55
od Pavel Rusý
Díky všem za tipy, pánové, budu to dál zkoušet.

PříspěvekNapsal: 27 zář 2007, 20:47
od Jaroslav Vaník
Konečně jsem se dostal k vyzkoušení nového pájedla z Lídla.Používám pájecí pastu Eumetol.Vybral jsem lepty Extrat.,Part a Eduard -u posledních dvou bylo třeba odstranit pokovení-potom vše fungovalo bez probl.

Re: letování plechů

PříspěvekNapsal: 25 kvě 2008, 15:11
od mobba
Tak jsem neodolal a vyzkoušel pájení leptů taky. Našel jsem staré plechy na Hakla od Eduarda a na štítu kulometu jsem vyzkoušel zač je toho loket. Nástroje: regulovatelná páječka ERS 50, měkká pájka pr. 1mm, neutrální pájecí kapalina. Výsledek je na fotkách. Spájet to šlo nad očekávání dobře, ovšem nejhorší bylo to nějak spasovat dohromady. Nakonec ta menší výztuha je trošku šejdrem je tam o něco víc cínu než by mělo být (pájel jsem to 4x), ale sere pes, je to jen první pokus. Takže závěr je takový, jde to dobře, já vidím spíš problém, aspoň v mém případě, jak to před spájením udržet pohromadě.

Re: letování plechů

PříspěvekNapsal: 26 kvě 2008, 08:52
od Ondřej Nadrchal
Koukam ze uz jsi zacal. Na to spasovani existuje takova hmota, ted se mi sakra vykouril z hlavy nazev :-s , je to jako nejaka modelina a nebo spis keramicka hlina. Tim si to oplacas a presne spasujes a potom jen zapajet. Kdyz se pouziva pajeci pasta s cinem, tak staci jen ohrat. Ta modelina tim ohratim ztvrdne a pokud se necha s trochou vody, dostane zase za chvili puvodni vlastnosti, takze se da pouzivat donekonecna. Daji se s ni i zaplacnout detaily, ktere by se mohly odratim nechtene odpajet. Ha, ted jsem si vzpomel na nazev Thermo-Fix.

Re: letování plechů

PříspěvekNapsal: 30 kvě 2008, 13:43
od mobba
Dobrá rada nad zlato, díky moc. :D