Stránka 1 z 1

Jak na soustruh aneb nýtovací kolečka a jiná zábava na doma

PříspěvekNapsal: 26 črc 2023, 09:34
od Salin01
Zdravím vespolek.
Jelikož mám v dílně malý soustruh, podělím se o nějaké postupy, které používám k ulehčení si života. Nejde o nic světoborného, ale třeba se někomu budou hodit.

Takže dnes nýtovací kolečka:
První na řadě je rozvaha, jaké kolečko chceme. Já zvolil pro demonstraci průměr 9mm a rozteč do 0.5mm.

Vypočteme obvod: πD 3.14159 x 9=28,27431 obvod vydělíme roztečí: 28,27431:0.5=56,54862 což je teoretický počet zubů. Bohužel vše za desetinnou čárkou je nepoužitelné, tak jsem si počet upravil na 60 zubů a rozteč bude cca. 0.47mm.

Teď to budeme muset nějak rozdělit na soustruhu. Pokud máte doma i dělící kotouče, není co řešit, já osobně jsem si vytiskl na 3d tiskárně takovou jednoduchou děličku teprve včera. Předtím jsem používal jednoduchý systém o kterém bude řeč nyní.
Mám univerzálku o půměru 100mm obvod je teda 314,159. Vyříznul jsem si takto dlouhý papírový pásek, široký 15mm, rozdělil ho na 60 dílků a oboustrannou páskou nalepil po obvodu hlavy. Jednodušší je namalovat to v nějakém kreslícím programu, vytisknout i s čárkami dělení a vyříznout. Jako značka mi slouží ohnutý hliníkový plíšek, přichycený k tělu vřetene magnety. Na druhém obrázku je vidět princip v reálu, jen pásek je dělený jen na dva úhly.

Obrázek Obrázek

Upneme kousek materiálu (použil jsem mosaz) stočíme na požadovaný průměr a nabarvíme černou lihovou fixou.

Obrázek

Připravíme si obrážecí nůž. Jedná se vlastně o V nůž, který bude vyškrabávat jednotlivé drážky kolečka. Na rozdíl od klasického nože je otočen o 90° a břitem směřuje do materiálu.
Nastavíme výškově spičku na střed, odjedeme na obvod a špičkou se dotkneme osoustruženého průměru.
Na noniusu příčného suportu nastavíme nulu.
Vyjedeme z materiálu vpravo, na noniusu příčného suportu si nastavíme 0,15mm, na "děličce" si zarovnáme plechovou šipku s první čárkou na papírku a vjedeme svižně do materiálu.
A máme první drážku.
Vyjedeme doprava ven z mateiálu.
Pootočíme univerzálu na další čárku na papírku a opakujeme postup dokud takto nenadrážkujeme celý obvod.
Je důležité vjet do materiálu svižně, aby nůž nedrhl a neposkakoval, ale zase né moc, aby se po nárazu do osazení na konci soustružené plochy neposunul nebo dokonce nezlomil.
Zajištění hlavy v požadované poloze jsem moc neřešil, soustruh díky převodům má na vřeteni sám nějaký odpor a tak stačilo jen přidržet rukou. Důležité je také, aby byl nůž dostatečně a rovně podbroušený. Pokud není, může mít tendenci dělat drážku mírně spirálovou.

Obrázek Obrázek

Pokud máme hotové první drážkování, kouknem na výrobek a je-li vidět černé vrcholky zubů, přidáme na příčném suportu třeba 0,06mm a znovu projedeme všechny drážky. Případně můžeme i znovu zubatici namatlat fixem.
Cíl je prohlubovat drážky tak dlouho, až černý hřbet zmizí. Já jsem jel záběry 0.15,0.1 a na poslední šponku 0,05 na začištění. Větší šponu než 0,15mm nedoporučuji.

Obrázek

Pokud je vše jak má, navrtáme středící důlek pro vrtání, a vyvrtáme díru na šroub. V mém případě 3mm.

Obrázek Obrázek

Po navrtání upíchneme jednotlivá kolečka. Upichovák musí být ostrý a podbroušený, aby šel do materiálu jen břitem.

Obrázek Obrázek

Začistíme díru, upneme do soustruhu šroubem a srazíme hranu. Upnuté to je do kousku kulatiny s vnitřním závitem.

Obrázek Obrázek

Pak už jen upnout do držáku a vyprubovat na plastové destičce. Napočítal jsem 11 nýtů (10 mezer), změřil a vydělil 10ti. I s nějakou chybou mi to vyšlo 0.45-0,47.

Obrázek Obrázek

Nýty to dělá pěkné, možná jsem moh jít ještě trochu více do hloubky aby byly vrcholky ostřejší. :( Budu dělat další rozteče tak si na to dám víc bacha.
Vypadá to celé pracně, ale je to jednoduché a když to člověk dostane do ruky, tak to i odsejpá.

Mám zatím tyto rozměry:

Obrázek

Zuby u 1mm vypadají malinko nestejnoměrně, ale je to jen malinko otřep od zápichu. Po přeleštění a sražení hran je to OK. Ostatně, vždycky to zkouším na plastu, jak vypadá samotná řada, a tam je to v poho.
Tři kolečka 0.45 mi trvaly 45 minut.


Touhle metodou jsem dělal například i šroubky a matice M1. Jako nástrčný klíč jsem použil vhodně zvolenou a zbroušenou hlavu standartního šroubu, podle které jsem vyrobil hlavu.

Obrázek

Edit 27.7.2023: Dnes jsem si změřil nýty na trumpetím lightningu 1/32 a rozteč mi vyšla 1.2mm. Tak jsem si dodělal ještě tuto rozteč. Tentokrát z oceli. Ještě to musím pobrousit a poleštit.
Jelikož se při upichování pořád mažou kraje zubů takovým lehkým grótem, bude asi lepší upíchnout jen do hloubky zubů, nasadit obrážecí nůž a projet jím drážky naprázdno. Teprve pak doupíchnout.
Dotiskl jsem si i rukojeť.

Obrázek Obrázek

Re: Jak na soustruh aneb nýtovací kolečka a jiná zábava na d

PříspěvekNapsal: 04 srp 2023, 22:32
od Salin01
Ahoj všem
Dnes ještě jednou nýtovací kolečko a tentokrát bez soustruhu. Vymyslel jsem takové udělátko, které jsem si vytiskl na 3D tiskárně, ale myslím že by nebyl problém to doma vysochat i ze dřeva, kovu nebo plastu.
Bude nutná přímá bruska nebo mikrobruska, která nemá velkou vůli na vřeteni. Dále brusné kotoučky do mikrobrusky ( šedý nebo červený a tenký černý řezací-né flexo s tkaninou).
Dále pár šroubků M3 s imbushlavou. A na 3D tiskárně vytištěný přípravek.
Odkaz na přípravek je zde

Začneme.... Z obyčejného pozink plechu síly 0,5mm jsem vystříhl kolečko cca 8mm do kterého jsem předtím vyvrtal díru 3mm. To jsem pak upnul do přípravku a obrousil obvod.

Obrázek ObrázekObrázek

Potom jsem vyměnil kotouček za úzký černý, diamantovou kostkou jsem jej po obvodu zbrousil a zarovnal do špičky.
Obrázek

Poté jsem si nastavil hloubku záběru dorazovým šroubkem. Hloubku tak max 0,3mm.Označil jsem si fixkou první díru na dělícím kruhu a zasunul do něj kolík 3mm. Druhým šroubem s rukojetí jsem odjel od brusného kotoučku, zapnul brusku a tlakem ruky na horní část přípravku proti kotouči a povolováním šroubku s rukojetí jsem opatrně a pomalu vjel kolečkem do brusu. Je třeba do záběru vjet opravdu pomalu a plynule, při prudším nebo trhavém nájezdu se rychle otupí obvod kotoučku a je třeba jej znovu zarovnat a tím i znovu nastavit dorazem hloubku. Je dobré objet celé kolečko jedním směrem, zarovnat kotouč, přidat jemně hloubku třeba podle prvního zubu, který bývá nejhlubší a další broušení provést do protisměru.

Taky je dobré během celého broušení (obvod i zuby) nesundávat kolečko s přípravku.

Krátké videjko jak na to je zde

No a takhle to vypadá hotové (rozteč 0.4, 60 zubů):

ObrázekObrázekObrázek

Re: Jak na soustruh aneb nýtovací kolečka a jiná zábava na d

PříspěvekNapsal: 05 srp 2023, 08:28
od AldaK
Perfektní. Mít v dílně takovou výbavu, tak to vyzkouším taky.

Re: Jak na soustruh aneb nýtovací kolečka a jiná zábava na d

PříspěvekNapsal: 06 srp 2023, 09:22
od derie
Ta dělička se mi líbí, má jednoduchou konstrukci a dá přizpůsobit i pod stojanovou vrtačku.