Stránka 1 z 1

3D tisk - resin - deformace po vytištění

PříspěvekNapsal: 18 čer 2023, 10:11
od Spirit78
Zdravím, věděl by někdo poradit?
Mám problém s tím, že po vytištění se mi plošné díly začínají po čase drobně kroutit - vždy strana, která byla na podporách se vyboulí. U některých výtisků začíná kroucení už při vytvrzování UV.

Na fotografiích níže je typický příklad - po vytištění je vše dokonale rovné, po vylámání z podpor stále, jakmile pak ale následně vytvrdím, tak se začne pomalu výtisk kroutit.

Ještě doplním technické okrajové podmínky:
Tiskárna Elegoo Mars 3 4K
Resin Phrozen Aqua gray 8K (ale dělají to i jiné resiny)
Tisková vrstva 0,025mm
Doba svícení 1,8s (je to správná doba ověřeno na matrici kvality tisku)
Po vytištění oplachuji v isopropanolu cca 5 minut (celkový čas)
Po opláchnutí ihned ofukuji do sucha kompresorem
Poté vytvrzuji UV 30s až 2min, dle velikosti a tloušťky výtisku.

Pro představu na dalších fotografiích jak je výtisk podepřený a o jakém typu výtisku hovořím. Je jedno jestli to je veliké 1cm nebo 10cm - vždy když je výtisk plošný ke kroucení dochází.

Je lepší nechat výtisk třeba do druhého dne "odvětrat" než ho vytvrdím?

Na první fotce je extrémní prohnutí, je to jiný díl než je vyfocen na podporách, ale hustotu podepření mám skoro vždy stejnou. Kde je přilepený plast, díl zůstal díl rovný, volný konec se zkroutil (mám to ve skříni bez přístupu světla).

Nemáte prosím někdo zkušenost jak toto eliminovat?

Díky

Re: 3D tisk - resin - deformace po vytištění

PříspěvekNapsal: 18 čer 2023, 20:28
od Jirka Klementa
Já jsem s tím bojoval u dlouhých tenkých dílů. Nakonec je tisknu na vysoko, ne šikmo. Trvá to dýl. Ale pnutí je pryč a díl je rovný.

Re: 3D tisk - resin - deformace po vytištění

PříspěvekNapsal: 19 čer 2023, 11:08
od Jetcat
Tisknout skoro nastojato,nechat odlezet a pak vytvrdit vcetně podpor

Ještě doplním že všechny resiny tisknu na 2,5 až 3 s ,nikdy jsem nepotřeboval testovací tisky
U velmi jemných dílů jich dám na tiskovou plochu více pod různými úhly a ve vícero polohách,pak vyberu ten nejlepší,jak z pohledu deformace tak z pohledu viditelnosti vrstvení
set1_2.jpg

Re: 3D tisk - resin - deformace po vytištění

PříspěvekNapsal: 21 čer 2023, 08:45
od zajicmikeforce
čim vytvrzuješ? otáčíš dílem během vytvrzování?
díly tisknutý na vejšku bez podpor se mi při vytvrzování z jedný strany kroutily

klidně to vytvrzuj dýl a z různejch stran

Re: 3D tisk - resin - deformace po vytištění

PříspěvekNapsal: 28 čer 2023, 19:15
od Spirit78
Vytvrzuji pomocí UV - Elegoo Mercury Plus. Při vytvrzování po cca 30s díly otáčím + se otáčí na talíři při vytvrzování v přístroji. Delší tvrzení už je problém, díly pak už jsou příliš křehké.

S tiskem na výšku mám také špatnou zkušenost, díly se deformují už při tisku - rovná deska bez otvorů by asi problém nebyla, ale složité tvary jaké jsou na obrázku jsou problém.

Re: 3D tisk - resin - deformace po vytištění

PříspěvekNapsal: 28 črc 2023, 21:33
od Spirit78
Tak pokud to někomu pomůže asi jsem našel způsob, jak dodatečné kroucení eliminovat na minimum, trochu jsem pátral v zahraničních fórech a v zásadě pomáhá kombinace níže uvedeného:
1) důkladné omytí a osušení, dostatečné množství podpor beru jako samozřejmost
2) vytvrzovat UV na podporách, alespoň tak z 1/3 - 1/2 celkového času
3) po odstranění podpor znovu vytvrdit - snažit se vytvrdit spíše tu stranu, kde byly podpory. Trochu jsem se bál přidat na času vytvrzování, aby výtisk příliš nezkřehl, ale nakonec jsem dobu prodloužil cca 3x a je to stále v naprostém pořádku. Klidně lze vytvrzovat 5-10 minut (celková doba včetně vytvrzování s podporami), podle velikosti a tloušťky modelu, také záleží na UV lampě. Asi musí každý zkusit. V zásadě výtisk by měl ztratit většinu pružnosti (také záleží na Resinu, některý je pružný méně, některý více)
4) i tak se může stát, že tenké dlouhé díly drobnou deformaci chytí - pak už zbývá jen výtisk ponořit do teplé vody cca 70°C (ne více, standardní Resin snad "taje" již při teplotě lehce nad 80°C ), nechat prohřát - výtisk změkne - a následně jej vytvarovat zpět do požadovaného tvaru (lépe to trochu přehnat), výtisk zchladit důkladně osušit (malinko se vrátí do původní polohy, proto je lepší ohnout trochu více než je požadovaný finální tvar)

Zdá se, že tyto kroky zatím vypadají úspěšně. Je to trochu alchymie, každému asi bude fungovat trochu něco jiného, ale princip by měl být asi univerzální.

Přeju všem mnoho zdaru a co nejméně pokroucených tisků ;)