Stránka 1 z 1

Barva na santoprene

PříspěvekNapsal: úte bře 05, 2019 8:35 am
od Luboš Havelka
Zdravím pánové,
dokázal by nám někdo z vás poradit? Věnujeme se historickému šermu. Jelikož jsou v bitvách kovová kopí nepřípustná, musíme na ratiště nasadit gumovou atrapu. A to rozhodně nevypadá dobře, protože je černá podobně jako třeba makety nožů pro výuku sebeobrany.
Chtěl bych je nastříkat pro kovový vzhled. Takže by nástřik měl být pružný (je to ohebné) a aspoň trochu odolný. Dotaz zní: jakými barvami. Materiál je to jakýsi santoprene.
Díky moc za pomoc.

Re: Barva na santoprene

PříspěvekNapsal: úte bře 05, 2019 10:39 am
od Jarda Matt
Musím říct že pro mne celkem zajímavý dotaz,dle svých znalostí (jistě nicotných) se pokusím kloudně odpovědět .
Santopren? ..........
Před několika desítkami let kdosi přišel na myšlenku že klasická výroba pneumatik vulkanizací v autoklávu je příliš zdlouhavá.
Chtěl pneumatiky vstřikovat do formy obdobně jako plastikové stavebnice.
Kaučuk/gumu takto (vstřikovat) zpracovávat nelze,naopak i nejměkčí plast (termoplast) se na pneumatiky nehodí (nehovořím o kolečku k tahací tašce!).
Po mnoha pokusech a vývoji se podařilo spojit/smíchat PP (polypropylen - např. přepravky na zeleninu - taková "žužva") a kaučuk ........,výsledek SANTOPREN (podle poměru složek tvrdší - měkčí).
Na pneumatiky to nefungovalo !!!
Ovšem jinak naprosto perfektní mat.,jde vstřikovat jako termoplasty a dle tvrdosti má vlastnosti téměř jak guma, takže většina uživatelů věcí běžné potřeby si myslí že např. těsnění co má v oknech (takové to černé),manžeta na poloose.....,povlak čudlíku na rádiu v autě ....je z gumy,omyl!
Je to plast - SANTOPREN!

Čím jej natřít :grin: :grin: :grin: (omlouvám se) ničím,ničím tak aby to při akci/představení drželo dloooooho.
Zkuste obyčejnou stříbřenku na kamna/trubky,mohlo by to udělat i zajímavý efekt.
Možná leštitelná pasta,kterou pak zalakovat - klidně sidoluxem.
Ovšem vždy počítejte že se to bude odírat (ne loupat - pasty a stříbřenka) .
Já bych zkusil tu stříbřenku na kamna,a trochu to pošmrdlat štětcem-hadříkem,a uvidí se jak moc se to bude odírat.
Několik vystoupení to asi vydrží ,malá pixlička barvy nebude stát moc ve všeobecných/technických drogeriích které jsou většinou v menších městech- vesnicích ji mají.
Dejte vědět jak to dopadlo,ať se daří! ;-I
PS.:
Pokud máte koncovek několik ,tak jednu v rámci pokusů před "stříbřením" hodně zdrsněte hrubým smirkem,mohlo by se to v rýhách držet a vydržet déle.

Re: Barva na santoprene

PříspěvekNapsal: úte bře 05, 2019 12:14 pm
od Luboš Havelka
Moc děkuju za odpověď a radu.

Re: Barva na santoprene

PříspěvekNapsal: úte bře 05, 2019 5:44 pm
od Žížal
Zkus https://www.super-hobby.cz/products/AK4 ... inium.html je to pasta takže nabarvis hadříkem. Je to celkem odolné otěru, ale plánované použití je celkem extrém. Záleží jak se materiál chová při ohybu. Výhoda je že to jednoduše a rychle obnovíš. Nepotřebuješ ředidla, štětce a tak.