Stránka 1 z 4

Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: úte kvě 27, 2008 6:28 am
od Jirka z Hranic
Avia 534 je hotová a čeká jen na vyfocení zkušenějším kolegou, a protože Zlín pořád nedorazil, z nudy jsem otevřel toto. O stavbě tu už pár témat je, je to pěkný model. Ale nemá moc povedenou kabinu a to mi vždycky u modelu vadí. Začal jsem tedy tím, protože to rozhodne o dalším osudu modelu. Kabina v originálu je tlustá s lupovým efektem a hlavně má čelní štítek pozdějších verzí, ne 2. prototypu. Chybí postranní prosklení. Prohnutí dovnitř taky není moc znázorněno. Štítek jsem uřezal a vyplnil kabinu dvousložkovým tmelem Tamiya. Poté jsem štítek vybrousil, pokud možno podle předlohy. Obrousil jsem rámování, celkově kabinu o něco zbrousil a zvýraznil jsem prohnutí dovnitř. Většinou stačil smirek 400 pod vodou a hrubší brousítko. Potíž byla s přetažením fólie, která nechtěla kopírovat prohnutí směrem dovnitř. Udělal jsem více zmetků, kopyto téměř odešlo, a nakonec nejlepší metoda byla použít ještě na horkou fólii prsty a vtlačit. Dalo se to vydržet. Po obstřihnutí, uřezání plastiku na trupu a napasování ještě pomohla pinzeta k lepšímu prohnutí boků. Je třeba ale opatrně, při velkém tlaku plastik zbělá. Na fotkách je kabina "prototyp". Vzadu mi trochu ujelo rytí, tak uvažuju, že udělám pořádně ještě jednu, poslední.

Re: Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: úte kvě 27, 2008 6:43 am
od Pavel Klouček
Suprová kabinka, a to bylo strachu =D> Jinak se to dalo možná řešit protikusem třeba ze sádry nebo něčeho podobného, ale jak je patrno prsty azbesťáčky taky fungujou :lol:

Re: Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: úte kvě 27, 2008 6:45 am
od Pavel Šenk
Dobrý! K těm prstům a horku - stačí kožená rukavice, i tenká... :-D

Re: Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: úte kvě 27, 2008 7:18 am
od Jirka z Hranic
Na to jsem moc líný, abych ještě bral rukavici. Měl sem ty prsty zničené od vrtáku (vrtal jsem v ruce, protože jsem samozřejmě nenašel ruční vrtačku), tak to trochu víc pálilo. Ale časem si člověk zvykne. Na Zlína je to ale supr trénink, to bude pak pohodička. Mimochodem, dnes mi kolega RC modelář přinese folii Durofol (dodává 0,2 a 0,4 mm), tak to vyzkouším. Není to polyestrer, ale PVC. Je ale určena RC modelářům pro teplem tvářené kabinky, tak by to mohlo být OK. Hlavně ale stojí 1bm o šířce 0,5m kolem 45Kč. Kdyby to šlo, tak by to bylo strašně výhodné.

Re: Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: úte kvě 27, 2008 7:23 am
od Pavel Šenk
Jirko dej pak vědět s tou folií jak to půjde! :!:

Re: Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: úte kvě 27, 2008 7:26 am
od Jirka z Hranic
Pavel Š píše:Jirko dej pak vědět s tou folií jak to půjde! :!:

Určitě, proto to zkouším. Jen doufám, že nebude moc namodrale probarvená.
A ještě jednou díky moc za podklady, bez nich bych tu kabinu neupravil [-o<

Re: Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: pát čer 13, 2008 6:51 am
od Jirka z Hranic
Tak model se moc neposouvá, ale po víkendu už snad dám nějaký posun.
Slíbil jsem ale tu fólii - takže přišla, je odzkoušena a je velmi dobrá, vlastně super. Odkaz na prodejce:
http://www.vinklarek.cz
Je to internetový RC obchod, fólii má pod názvem Durofol (výrobce Fatra Napajedla a prodává to asi velkoobchod Pelikán) tl. 0,2 a 0,4 mm (ta je lepší). Rozměry jsou 0,5 x 1 m a je určena k lisování kabin RC modelů. Má ji v sekci Materiál - laminát, uhlík, dural atd. Ten arch vyjde na max. 45 Kč plus poštovné. Doporučuji tedy objednat více nebo najednou pro více modelářů. Folie má sice na povrchu drobné mikroškrábance, ale to se nahřátím ztratí. Výborně se nahřívá, nebělá a krásně se přetahuje. Zpracování potom taky dobré, neláme se, není přehnaně křehká. Přidávám ještě fotky kabinky, kterou jsem si z ní ještě udělal s opraveným rytím.

Re: Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: sob čer 14, 2008 3:34 pm
od komisař
Kabinka vyšla hezky, Jirko, jen tak dál! :)

Re: Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: pon čer 16, 2008 7:27 am
od Pavel Šenk
Jo, príma kabina! Ta folie je dobrá zpráva, díky :-D

Re: Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: stř čer 18, 2008 9:08 am
od Víťa Výmola
Tak to je výborný tip!
A Fatra mívala ve Zlíně prodejnu, asi se tam zkusím zajít podívat.

Re: Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: ned lis 30, 2008 2:25 pm
od Jirka z Hranic
Tak po půl roce jsem se minulý víkend vrátil k Avii. Když už jsem tady to téma začal, tak by bylo dobré to dokončit. Protáhl jsem rytí všech dílů, začistil a zkusil jsem nanýtovat boky krytu motoru, trup v ocasní části a klapky křídla. Obě poloviny křídla jsem hodně zbrousil hrubým brousítkem, několikrát. Nejsem sice úplně spokojen, ale odtokovka se zúžila na přijatelnou mez. To je asi největší slabina jinak pěkného modelu. Trošku jsem zkusil oživit vstupní otvor chladiče. Je tu sice leptaná mřížka, ale aby to nebylo tak prázdné, přidal jsem něco z plastových destiček.

Re: Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: ned lis 30, 2008 2:54 pm
od Jirka z Hranic
Pokračoval jsem pracemi na interiéru. Doplnil jsem nakonec z tyčinek i na boky pár příhrad, líp to vypadá a je to živější. Sedačka byla podle fotek zavěšena v trubkách, ne jen položena na podlaze. Boční konstrukce je sice hezky naznačená, kopíruje ale oválný tvar trupu. Doplněné příhrady dělají dojem pravoúhlé sítě trubek, ve které seděl pilot. Sedačku jsem posadil na "nožičky", které pak nebude vidět. Nebude tak utopená na podlaze a její okraje se zvednou do přibližně "nastupovací" polohy. Aby prostor za sedačkou nebyl tak prázdný, vyrobil jsem tam zkusmo box na zavazdla (i když jej druhý prototyp asi ani neměl). Palubka, pedály a pásy jsou hezké barvené lepty. Pásy jsem natáhl přes sedačku záchytným drátkem. Interiér je nastříkaný lihovou Agamou hliník, ušpinění jen lehce v koutech - stejně to pak nebude vidět. Řídící páka je ze Spitfajra, ta původní je moc zalitá. Před slepením obou polovin jsem kontroloval souměrnost (aby trubky navazovaly a nemusel jsem pak moc brousit a tmelit podlahu a palubní desku).

Re: Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: ned lis 30, 2008 9:10 pm
od Martin Glogar
vymazlená stavba nádherného stroje jirko =D>

Re: Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: úte pro 02, 2008 9:35 am
od Jirka z Hranic
Pokračoval jsem slepení trupu a křídel. Snažil jsem se všechno připravit nasucho co nejvíc, abych nemusel moc tmelit. Výfuky jsem odvrtal pomocí mikrovrtáčků, do správného krytu chladiče (ve stavebnici jsou 3 pro různé verze) jsem vlepil nachystanou mřížku. Největší oříšek je napasování křídel na trup a kompletace přední části. Křídla jsem tentokrát lepil předem na spodní díl a pak zkoušením a broušením sesazoval tak dlouho, až to sedlo přesně. Jednu stranu horního klenutí jsem podlepil kouskem plastu, aby mi sedlo klenutí profilu na centroplán a nevznikl schod. Trochu jsem také při lepení křídla zvětšil vzepětí podle výkresu. Křídlo bylo vylisované trochu víc "prkenně". Vepředu jsem nejprve nalepil výfuky, aby lícovaly s trupem. Pak jsem musel hodně zbrousit horní kryt motoru, jinak bych musel na horní straně trupu hodně brousit a to se mi nechtělo.

Re: Avia B-35.2 1/72 RS model

PříspěvekNapsal: úte pro 02, 2008 9:51 am
od Jirka z Hranic
Chladič jsem lepil až jako poslední, byl trochu nesouměrný. Celý předek jsem pak musel opatrně sbrušovat, už s přikládáním začištěné vrtule. Nebyly všude pravé úhly a drobným schodkům se nedalo zabránit. Tradičně mojí neoblíbenou činností je obnova rytí a přetmelení spár-spojů, kde má ale jemné rytí zůstat. Na spoj křídlo-trup jsem použil jen vteřiňák a jemně štětcovaný Mr. Dissolved putty (můj oblíbený tmel na jemné opravy povrchu). Lepil jsem tentokrát podle tipu Miloše Tamiyáckým tekutým lepidlem a přelepoval jsem to jen vteřiňákem. Na vršek trupu a spodek přechodu křídlo-trup muselo jít trochu akrylového tmelu Mr. White putty. Zatmelené spoje, kde měly být spáry, jsem pak opatrně protahoval žiletkovou pilkou (lépe drží směr než jehla nebo rydlo). U výfuků se mi to ne ideálně povedlo. Přece jen jsou na těsno a zavazejí. Pak už jen dobroušení jemným smirkem a donýtování kolem spojů a na horní straně. Poprvé jsem použil na projetí paneláže Tamiya tekuté lepidlo a překvapilo mě, jak dobře to jde. Spára se zároveň zaleje, vyrovná a pročistí. Nepřesné naznačení plátěného potahu na směrovce pro 2. prototyp jsem se rozhodl neřešit, zatmelil jsem jen dvířka pod kabinou.