Stránka 1 z 3

Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: pát čer 05, 2009 1:43 pm
od Alfred Riedel
Do připravovaného čtvrtkového modelu Special Hobby Maryland Mk.I/II bych rád dal alespoň jeden stroj, na kterém létal A. Warburton z Malty. V Revi byl hezký článek, ale bohužel jsou v něm uvedeny seriály mašin na kterých dosáhl sestřelu, ne všech na kterých létal. V ilustracích k tomuto článku je nakreslen stroj AR733, na kterém údajně létal, ale v článku je uvedeno, že na něm nouzově přistál na Maltě jiný pilot. Popiska pod stejnou fotografií v dalších podkladech ale tvrdí, že jde o stroj po nouzáku v Africe. V publikaci Monografie Lotnicze je nakreslen bokorys Marylanda ve francouzské kamufláži, ale s britskými znaky, trupového čísla 2. Má jít o stroj, se kterým osádka ulétla k Britům na Gibraltar. Podle popisky s ním měl létat posléze Warburton. Nenalezl jsem ale jedinou fotku na tento stroj a to jsem prošel cca 10 francouzských publikací na téma Vichy/FFL v Africe apod. Nechci se spoléhat jen na bokorys, ale kombinace francouzských barev, zbytků francouzského markingu a britských znaků ve spojení s Warburtonem je lákavá. Obracím se proto na fundované, zda by mi mohli prosím potvrdit užívání AR733 Warburtonem nebo poskytnout fotky na jiný jeho stroj.

Děkuji moc

Re: Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: pát čer 05, 2009 8:04 pm
od Petr Bunda
Fotky na dva jmenované Marylandy se nachází v knize Warburton´s War od Tony Spoonera DSO, DFC (mám ji v originále). V češtině taky vyšla.
AR733 je zabrán po havárii - pohled zleva zezadu (viz příloha). Druhý záběr (nekvalitní) je na ocasní plochy po zásazích. Třetí záběr, který není v knížce, jsem vykutal z PC.
Další Maryland, podle popisky Warbyho, je zachycen z levé strany na letišti Luqa. Má číslo 2, zřejmě franc. kamo a bílý pruh na boku.
Kdybys fotku na č.2 nesehnal, zkusím to naskenovat, ale bude mi vadit vazba...

Re: Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: pát čer 05, 2009 9:55 pm
od Jarda Rankl
To by měl být on, že jo?

Re: Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: sob čer 06, 2009 8:50 am
od Alfred Riedel
Díky moc,
zkusím si tu knihu sehnat. Je tedy jisté, že AR733 létal Warburton a ta fotka na tu "2" je taky super. Dal bych tam obě a dopním to asi nějakým nebo nějakými Marylandy SAAF ze severní Afriky.

Re: Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: ned čer 07, 2009 7:13 pm
od Fairlop
Dobry den,

potvrzuji, ze se jedna o masinu, na ktere Warby opravdu letal. O AR733 - jako jeho oblibenem stroji, se zminuje Warbyho servisman J. Vowles.

Tally Ho,
Michal Havrda
autor clanku

Re: Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: stř čer 10, 2009 12:54 pm
od Alfred Riedel
To M. Havrda: děkuji za potvrzení. Jen mne zarazila jedna věc v popisu u bokorysu nouzově přistavšího AR733 v Revi. A to, že po smrti střelce ho nahradil na střeleckém stanovišti navigátor. Obávám se, že to nešlo. Maryland byl třímístný a trup byl rozdělen na sekce. V přední byl navigátor a pilot, v zadní střelec. Střední sekci vyplňovala pumovnice a to kompletně. Byla zepředu i zezadu uzavřena přepážkami a byla neprůchodná. Podobné je to třeba u A-20. Tam do prostoru střelce montovali i druhé řízení, aby mohl odletět v případě smrti pilota nad vlastní území a vyskočit.

Re: Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: stř čer 24, 2009 4:12 pm
od Tomas Cwik
Warburtonem a Marylandy jsem se zabýval v roce 2007 při stavbě 72 od Azuru.
Na bílou 2 jsem ale další fotky nenašel.Vycházel jsem z té jediné publikované v citované knize a z dalších francouzkých publikací.Mimochodem, ta stavebnice se Azuru vůbec nepovedla.

Tomas

Re: Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: čtv čer 25, 2009 6:59 am
od Pavel Vacek
Azuru se Maryland možná nepovedl, ale Tobě ano ... Počkám si na 1/48 od ...
Měl jsme doma FM, ale bylo to spíš "SM" ...

Re: Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: čtv čer 25, 2009 7:54 am
od Petr Tomančák
Ano, ano. Marylanda jsem vloni na Model Brnu viděl na vlastní oči a je opravdu povedený. Petr :wink:

Re: Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: čtv čer 25, 2009 1:08 pm
od Tomas Cwik
Další fotky Marylandů z Malty a informace o letových událostech, spojených s konkrétními seriovými čísly, lze ještě hledat v publikacích -
Malta,The Hurricane Years- C.Shores
Victory in the Air - R.Caruana
Profile - No.?, ted si nemohu vzpomenout...
Čím více známých seriových čísel bude v dekálech, tím lépe.Ty fotky snad nějaký badatel časem přiřadí nebo se najdou nové.
Tomas

Re: Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: stř bře 31, 2010 7:18 pm
od Tomas Cwik
Všichni se těšime na nový Maryland ze Special Hobby a tak oživuji tohle téma.
Hledal jsem ve francouzských publikacich dalši fotky na No.114 od průzkumné letky GR I/22, který Warburton převzal v Gibraltaru 3. června 1941 a na Maltě s nim létal do 17.července 1941.Je to ta bilá 2 s čertem na směrovce viz fotka a bokorys výše.Našel jsem fotku třech strojů GR I/22 z roku 1941 z letiště Ksar el Souk, kde bilá 4 je zřetelná a některý ze dvou zbývajicich strojů by mohla být bilá 2. :?: Dopňuji fotky svého modelu.
Dalši fotka je AR 735 z jara 1941 z řeckého letiště Menidi, kam na něm Warburton odskočil z Malty pro zásoby brandy, ještě před okupaci Řecka.Viz text knihy Warburtons War.
Posledni fotka je známý AR 711 v pohledu zespodu, kde je dobře vidět v zadni části trupu umistěni kamery F24.
Nakonec pár bokorysů na závěr :)

Re: Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: stř bře 31, 2010 7:23 pm
od Tomas Cwik
:)

Re: Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: úte říj 12, 2010 8:33 am
od Martin Dytrych
Ahoj,

sháním nýtovací výkres na Marylanda a nějaké podklady k motorům a kokpitu. V podstatě jakékoli dostupné informace k tomuto stroji. Chci stavět konkrétně Warburtonova Marylanda od SH. Uvítám i informace o nějakých chybách stavebnice... Díky

Re: Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: úte říj 12, 2010 9:19 am
od Martin Černý 'Černoch'
Nýták jsem taky nenašel . :(
Pohled do krabice na čtvrtku jsem psal pro Modelweb: http://modelweb.modelforum.cz/view.php? ... 2010050017

Re: Warburtonovy Marylandy

PříspěvekNapsal: úte říj 12, 2010 4:16 pm
od JIRKA-P
Martine,
má akorát polskou - Monografie lotnicze 96