Jinak pro případné zájemce o létání v DCS je ideální pro první seznámení začít s Su-25T a mapou Kavkaz, protože obojí je zdarma včetně DCS. Stačí si zřídit uživatelský účet na
http://www.digitalcombatsimulator.com, stáhnou instalátor a vše nainstalovat pokud možno na rychlý SSD M2 disk. DCS potřebují více než 16 GB RAM, jinak by docházelo k velkému zpomalení při načítání dat z diskové mezipaměti. Před nějakou dobou byla zavedena podpora více jádrových procesorů, takže už nejsou potřeba nejrychlejší CPU. Samozřejmě čím jsou procesor, RAM a grafická karta rychlejší, tím je možno dosáhnout většího rozlišení obrazu a jeho plynulosti. Po nastavení detailů zobrazení byste neměli spadnout pod cca 60 snímků/s při letu nad lesem nebo městem, kde je hodně objektů a při útoku na pozemní cíle určitě nepotřebujete propady snímků až zasekávání obrazu. Když vizuálně hledáte nebo sledujete nepřátelské letadlo při souboji, sami zjistíte, proč jsou tak velké požadavky na výborný zrak u pilotů. V DCS to znamená plynulý obraz s velkým rozlišením. Pro ovládání směru letu je třeba do začátku alespoň starší joystick, protože ovládání klávesnicí je nedostatečné, neboť má stav vypnuto-zapnuto a nic mezi tím. Joystick umožňuje snímat velikost vyklonění a tím plynulé ovládání, ale je třeba počítat s tím, že průměrné joysticky nemají takovou přesnost snímání pohybů, takže řízení s nimi bude o něco těžší, ale lze to trochu vylepšit pomocí dodatečného nastavení citlivosti jeho jednotlivých os. Klávesnici samozřejmě využijete pro ovládání hlavních systémů podvozku, klapek, brzd, světlic, atd. Neděste se, když se na vás při nastavování potřebných kláves a klávesových zkratek vyvalí několik desítek (a později u plně ovladatelných kokpitů až stovky kombinací). Na ovládání je jich třeba asi tak kolem 15-30 podle typu stroje a pokud máte například více stíhačů, můžete si nastavení kláves z větší části sjednotit. Ty "nadbytečné" slouží především pro ty, kteří si staví kokpity a potřebují nastavit ovládání všech páček a přepínačů, nebo si nastavují HOTAS, který má hodně ovládacích tlačítek a několik os ovládání. Starší joystick je dobrý i s rotační osou Z, tzn. když jej držíte, můžete kroucením vpravo-vlevo ovládat směrové kormidlo, což ze začátku může částečně nahradit pedály, vrtulníky s ním ale ovládat nelze, k tomu jsou potřebné pedály. Pokud vás to časem přestane bavit, vaše investice za pár stovek nebude tak bolet. Pokud vás to ale chytne, budete potřebovat pro ovládání Headtracking na rozhlížení se a HOTAS, tedy joystick a plynovou páku. Ceny HOTAS začínají u těch obyčejných levných asi na 3000 do 12000 za lepší (kvalitní, např. od Virpil jsou za 20000 a více). Headtracking není třeba kupovat žádný předražený komerční za tisíce, ale dá se pořídit za pár stovek vyráběný nadšenci, který plně dostačuje a snímá pohyb hlavy pomocí webkamery a programu zdarma. A následně už bude na čase pořídit si i nějaké pedály. Ty levné plastové (někdy jsou součástí HOTAS) jsou spíše provizorní, moc "šlapání" nevydrží a celkem rychle se rozbijí. K sehnání jsou bytelnější kovové kutilsky vyráběné za cca 5000 nebo pokud chce někdo opravdu kvalitní za 13000 a více.
K Su-25T je vhodné jako další mezikrok přikoupit některé levné tzv. neklikatelné moduly letadel (vrtulníky nejsou neklikatelné), u kterých nelze ovládat přístroje v kabině myší a nemají detailně propracované systémy a které jednotlivě stojí cca 15$, ve slevě bývají za polovinu), nebo jich lze koupit 11 najednou ve zvýhodněném balíčku, tzv. "Flaming Cliffs". Stačí si na stránkách e-shopu DCS vybrat a zaplatit jednoduše MasterCard kartou. Ověřte si tam, zda stále běží akce 50% slevy na zakoupení prvního modulu od hlavních tvůrců Eagle Dynamics, a to i když nejsou zrovna žádné akce vyhlášené. Pokud do toho dáte více peněz, je vhodné si účet DCS zabezpečit pomocí aplikace Google Authenticator v chytrém telefonu. Za každý nákup získáváte tzv. míle, které slouží jako další malá dodatečná sleva na příští nákup.
Pokud se nechcete trápit, na internetu / Discordu můžete najít tzv. letky, kde vám určitě rádi pomohou s nastavováním ovládání, učením a můžete se tam přihlásit i do pilotní školy DCS, kde vás zasvětí především do těch složitých "klikatelných" letadel a vrtulníků. K učení je toho ve světě DCS opravdu hodně a mnohem rychleji to zvládnete, pokud vás to někdo zkušený naučí. A nejde jen o samotné ovládání, ale pak i o chování a taktiku v bojových situací, abyste zbytečně neumírali. Pokud si tím vším budete chtít projít na vlastní pěst, samozřejmě můžete, ale bude vám to trvat o dost déle, bude to bolestnější a hlavně nezažijete takovou zábavu, jako při společné hře v týmu. To bude k prvotním informacím asi vše, na ostatní se stačí případně zeptat níže.
P.S. nebojte, nemám z toho žádnou provizi, jen mě létání v DCS baví a pokud by chtěl někdo naučit "červená" letadla a vrtulníky, nebyl by problém se domluvit
levná letadla Flaming Cliffs :
https://www.youtube.com/watch?v=jw860xxUfgwFlaming Cliffs Release trailer :
https://www.youtube.com/watch?v=7_dXggNCSW8