Stránka 1 z 1

ICM 1:72 Soviet military airfield 1980s-pohled do krabičky

PříspěvekNapsal: 12 led 2023, 21:34
od KING TIGER
http://www.modelimex.cz
ICM 1:72
Kat.č. DS7203
Soviet military airfield 1980s

Ukrajinská společnost ICM připravila pro modeláře další ze svých "velkých setu" tentokrát v měřítku 1:72. Set obsahuje sovětskou stíhačku MiG-29 "9-13", dvě různé varianty nákladního vozidla ZiL-131 a panely pro vytvoření letištní plochy. Vše je zabaleno do jedné krabičky se samostatně řešeným obalem. Na jeho vrchní straně může modelář obdivovat vyobrazenou scenérii z letištní plochy. Po otevření samotné krabičky uvnitř nalezneme papírové desky ve kterých jsou vloženy všechny tři manuály společně s obtisky, čtyři PE sáčky obsahující tyto stavebnice a doplněk pro tvorbu letištní plochy:
- 72141 MiG-29 "9-13"
- 72815 APA-50M (ZiL-131)
- 72812 ZiL-131 Command vehicle
- 72214 Soviet PAG-14 Airfield Plates

krabička.jpg


Kat.č. 72141
MiG-29 "9-13"
Soviet Frontline Fighter

Mikojan MiG-29 (rusky Микоян МиГ-29) je proudový stíhací letoun 4. generace navržený v Sovětském svazu. Vyvinutý byl v 70. letech 20. století konstrukční kanceláří Mikojan, do služby vstoupil v roce 1983. Mig-29 měl být odpovědí pro boj proti novým americkým stíhačkám, jako byly F-16 Fighting Falcon a F/A-18 Hornet. Zpravodajský název NATO pro MiG-29 je „Fulcrum“, který neoficiálně používali sovětští piloti ve službě. Stroj krom sovětského a následně ruského letectva využívalo i mnoho dalších zemí. Některé země Mig-29 s různými modernizacemi využívají do dnešních dnů, jednou takovou zemí je i Ukrajina a její letectvo.

První PE sáček obsahuje stavebnici sovětské stíhačky MiG-29 "9-13". Po jeho otevření uvnitř nalezneme tři rámečky ze světle-šedé barvy, a jeden menší s transparentními díly. Manuál je přiložen samostatně společně s obtisky v papírových deskách. Historie samotných rámečků sahá až do roku 2008. Výlisky jsou na povrchu čisté bez otřepů nebo propadlých míst. Stopy po vyhazovačích jsou umístěny na místa, kde modeláře moc nepotrápí, především na vnitřních stranách jednotlivých dílů. Jen na rámečku "C" je velice viditelná stopa po dělení formy na některých dílech. Rytí na povrchu je příjemně jemné, ale v oblasti kokpitu bude potřeba některé linky a panely dorýt. Kokpit lze vylepšit pomocí obtisků pro přístrojovou desku. Vystřelovací sedačka Zvezda K-36 by zasloužila vyměnit za novou z resinu, hlavně při otevřeném překrytu kokpitu. To stejné platí i pro vyústění obou trysek. V podvozkové šachtě na levé straně je zapotřebí vyvrtat zaslepené otvory pro umístěný podvozkové nohy. Podvěšenou výzbroj tvoří rakety vzduch-vzduch R-27 Alamo, R-60 Aphid a R-72 Archer. Transparentní díly jsou krásně čiré a přiměřené tloušťky, překryt kokpitu po menších úpravách může modelář ponechat v otevřené poloze. Rámeček je zabalen samostatně v PE sáčku pro jeho lepší ochranu před případným poškozením. Manuál je vytištěn na 4 stranách ve formátu A5. Jednotlivé kroky modeláře provedou celou stavbou bez větších problémů. Díly, které při stavbě nevyužijeme výrobce dobře označil. Součástí manuálu je i barevný rozcestník pro několik výrobců barev (Model Master a AKAH), který usnadní práci s hledáním potřebných odstínu. Obtisky jsou kvalitní a mají tenký krycí lak. Na výběr má modelář ze dvou různých uživatelů:
- MiG-29 "9*13" type 733, 733 IAP (Fighter Regiment) of Russian Air Force, Damgarten (Germany), 1994
- MiG-29 "9*13"type, 40th Fighter Wing of Ukrainian Air Defence, 2000

Náhled na manuál a rámečky:
manuál 1.jpg

manuál 2.jpg


Rámečky:
rámeček 1.JPG

rámeček 2.JPG

rámeček 3.JPG

rámeček 4.JPG

rámeček 5.JPG

rámeček 6.JPG

rámeček 7.JPG

Re: ICM 1:72 Soviet military airfield 1980s-pohled do krabič

PříspěvekNapsal: 12 led 2023, 21:36
od KING TIGER
http://www.modelimex.cz
Rámečky II:
rámeček 8.JPG

rámeček 9.JPG

Skener_20221226 (7).jpg


Kat.č. 72815
APA-50M (ZiL-131)
Airfield mobile electric unit

ZiL-131 je sovětský armádní nákladní automobil vyráběný od roku 1967 do roku 1990 v moskevské továrně Zavod imeni Lichačova. Celkem bylo vyrobeno kolem jednoho milionu těchto automobilu v různých provedeních. Tyto nákladní vozy byly dodávány do zemí Varšavské smlouvy a také do mnoha zemí v Asii a Africe. Vylepšený model ZiL-131 N se vyrábí od roku 1986, ale později byla výroba přesunuta do výrobního závodu Ural. V armádě a v civilním sektoru byl využíván vzhledem k vysoké průchodnosti terénem a pro různé speciální nástavby, které na něm vznikly, souběžně existovala i čistě civilní verze ZiL-133 bez pohonu všech kol. Jednou z těchto úprav byla i speciální nástavba používaná pro letištní údržbu letadel. Takto upravená vozidla dostala označení APA-50M, které sloužilo k napájení elektrické energie, startování a udržování leteckých motorů, palubního vybavení a palubních systémů letadel. Pro výrobu elektřiny měl samostatný vznětový motor umístěný ve speciální karoserii, všechny funkce byly ovládány z kabiny řidiče. Tento vůz byl používán na vojenských i civilních letištích.

V druhém PE sáčku nalezneme rámečky pro postavení sovětského nákladního automobilu ZiL-131 ve verzi APA-50M. Celkem je uvnitř sáčku pět rámečku ze světle-šedé hmoty, samostatně přiložená kabina s její spodní částí a jeden rámeček s transparentními díly. Manuál je přiložen samostatně společně s obtisky v papírových deskách. Plast je přiměřeně tvrdý s dobře vylisovanými detaily, dělící rovina je téměř neznatelná. Na některých dílech se nevyhneme menším otřepům, které snadno začistíme pomocí ostrého skalpelu. Stopy po vyhazovačích jsou umístěny pouze z vnitřní strany u některých dílů, kde je následně zakryjeme v průběhu stavby nebo je snadno začistíme. Rám podvozku je tvořen v jednom větším celku, jen z něj odřízneme boční držáky nádrží. Díky celistvosti rámu odpadnou případné problémy s udržením geometrie. Kabinka je lisovaná v jednom kuse, modelář jen k ní přilepí podlážku s několika díly pro interiér a dělená skla. Přístrojovou desku může modelář vylepšit budíky z obtiskového aršíku. Zadní nástavba (agregát) se skládá z několika málo dílů. Kola jsou vylisována z plastu a skládají se ze dvou polovin. Transparentní díly, jsou krásně čiré bez poškození. Rámeček je zabalen samostatně v PE sáčku pro jeho lepší ochranu před případným poškozením. Manuál je vytištěn na 8 stranách ve formátu A4. Jednotlivé kroky modeláře provedou celou stavbou bez větších problémů. Díly, které při stavbě nevyužijeme výrobce dobře označil. Součástí manuálu je i barevný rozcestník pro několik výrobců barev (ICM, Revell, Tamiya), který usnadní práci s hledáním potřebných odstínu. Na výběr má modelář ze tří zbarvení, z toho jedno je z civilního odvětví:
- APA-50M, 738th Fighter Aviation Regiment, Zaporozhye, 1982
- APA-50M,uknow military unit, Soviet Armed Forces, 1980s
- APA-50M, civilian aviation of the USSR, 1980s

Náhled na manuál a rámečky:
manuál 1.jpg

manuál 2.jpg

manuál 3.jpg

manuál 4.jpg

manuál 5.jpg

Re: ICM 1:72 Soviet military airfield 1980s-pohled do krabič

PříspěvekNapsal: 12 led 2023, 21:38
od KING TIGER
http://www.modelimex.cz
Manuál II:
manuál 6.jpg

manuál 7.jpg

manuál 8.jpg


Rámečky:
rámeček 1.JPG

rámeček 2.JPG

rámeček 3.JPG

rámeček 4.JPG

Re: ICM 1:72 Soviet military airfield 1980s-pohled do krabič

PříspěvekNapsal: 12 led 2023, 21:40
od KING TIGER

Re: ICM 1:72 Soviet military airfield 1980s-pohled do krabič

PříspěvekNapsal: 12 led 2023, 21:42
od KING TIGER
http://www.modelimex.cz
Kat.č. 72812
ZiL-131
Command vehicle

ZiL-131 je sovětský armádní nákladní automobil vyráběný od roku 1967 do roku 1990 v moskevské továrně Zavod imeni Lichačova. Celkem bylo vyrobeno kolem jednoho milionu těchto automobilu v různých provedeních. Tyto nákladní vozy byly dodávány do zemí Varšavské smlouvy a také do mnoha zemí v Asii a Africe. Vylepšený model 131 N se vyrábí od roku 1986, ale později byla výroba přesunuta do výrobního závodu Ural. V civilním sektoru byl využíván vzhledem k vysoké průchodnosti terénem a pro různé speciální nástavby, souběžně existovala i čistě civilní verze ZiL-133 bez pohonu všech kol.

V třetím PE sáčku nalezneme rámečky pro postavení sovětského nákladního automobilu ZiL-131 se skříňovou velitelskou nástavbou. Celkem je uvnitř sáčku šest rámečku ze světle-šedé hmoty, samostatně přiložená kabina s její spodní částí, díl skříňové nástavby a dva rámečky s transparentními díly. Manuál je přiložen samostatně společně s obtisky v papírových deskách. Plast je přiměřeně tvrdý s dobře vylisovanými detaily, dělící rovina je téměř neznatelná. Na některých dílech se nevyhneme menším otřepům, které snadno začistíme pomocí ostrého skalpelu. Stopy po vyhazovačích jsou umístěny pouze z vnitřní strany u některých dílů, kde je následně zakryjeme v průběhu stavby nebo je snadno začistíme. Rám podvozku je tvořen v jednom větším celku. Díky celistvosti rámu odpadnou případné problémy s udržením geometrie. Kabinka je lisovaná v jednom kuse, modelář jen k ní přilepí podlážku s několika díly pro interié a dělená skla. Skříňovou nástavbu vyrobyl výrobce v jednom celku, ke kterému se doplní podlaha a menší detaily. Kola jsou vylisována z plastu a skládají se ze dvou polovin. Transparentní díly, jsou krásně čiré bez poškození. Rámečky jsou zabaleny samostatně ve dvou PE sáčcích pro jejich lepší ochranu před případným poškozením. Manuál je vytištěn na 4 stranách ve formátu A5. Jednotlivé kroky modeláře provedou celou stavbou bez větších problémů. Díly, které při stavbě nevyužijeme výrobce dobře označil. Součástí manuálu je i barevný rozcestník pro barvy Model Master, který usnadní práci s hledáním potřebných odstínu. Obtisky jsou kvalitní a mají tenký krycí lak. Na výběr má modelář ze dvou zbarvení, jedno je v celo zeleném kabátě a druhé ve dvoubarevném provedení.

Náhled na manuál a rámečky:
manuál 1.jpg

manuál 2.jpg


Rámečky:
rámeček 1.JPG

rámeček 2.JPG

rámeček 3.JPG

rámeček 5.JPG

rámeček 6.JPG

rámeček 7.JPG

rámeček 8.JPG

rámeček 9.JPG

Re: ICM 1:72 Soviet military airfield 1980s-pohled do krabič

PříspěvekNapsal: 12 led 2023, 21:43
od KING TIGER
http://www.modelimex.cz
Rámečky II:
rámeček 10.JPG

rámeček 11.JPG

rámeček 12.JPG

rámeček 14.jpg


Kat.č.72214
Soviet PAG-14 Airfield Plates

Poslední PE sáček obsahuje panely pro vytvoření letištní plochy, celkem jich je 32 kusů.
DSCN6442.JPG


Za poskytnutý vzorek bych rád poděkoval dovozci, společnosti Modelimex a výrobci firmě ICM.