22. 3. 1916:
Ozbrojená obchodní loď (tzv. Q-ship) HMS Farnborough u břehů severního Irska potopila německou ponorku U-68. Jedná se historicky o první úspěšné použití protiponorkových hlubinných náloží.
15. 9. 1916:
Dva rakousko-uherské hydroplány v Jaderském moři svrženými bombami nejprve donutily k vynoření a následně potopily francouzskou ponorku Foucault. Jedná se o první úspěšný letecký útok proti ponorce.
Konkrétní začátek historie protiponorkového boje se hledá těžko. I před těmito daty se ponorky potápěly taranem, dělostřeleckou palbou, minami. Přesná prvenství u těchto metod jsem ani nenašel. Možná, že už v 18. století nějakou z těch prvních ponorek někdo třeba provrtal nebozezem. Každopádně skutečně moderní a účinný protiponorkový boj je ohraničený těmi daty výše.
A protože na eDayi je tma a Panteři jsou laskaví a to první datum téměř přesně vychází na Panthers Cup, rád bych příští rok na Proseku uspořádal tematickou výstavku s pracovním názvem:
HUNTERS HUNTED!
aneb
I lovci jsou kořist!
100 let protiponorkového boje
Pro jaké modeláře:
Pro všechny, kvalita modelů absolutně nerozhoduje.
Pro jaké modely:
Všechny prostředky protiponorkového boje: lodě, vrtulníky, letadla, vzducholodě, i samotné ponorky. Libovolné měřítko, dokud se to vejde na stůl. Těžiště SIGu samozřejmě předpokládám v bitvě o Atlantik 1940-45, ale jinak libovolná doba, od WW1 po současnost.
Proč vůbec:
Kromě záminky v podobě výše uvedeného výročí a toho, že SIGů není nikdy dost... Myslím, že to je velice různorodá a zajímavá skupina předloh. Zejména mezi poválečnými specializovanými letadly se najdou jedny z nejúchylnějších, ehm nejzajímavejších letadel vůbec, se všemi těmi anténami a radarovými boulemi atd.
Existuje na toto téma celkem dost kvalitních modelů se spoustou doplňků (třeba Gannet od Revellu), pořád se rojí nové (třeba Grumman Guardian od SH) a další nás do doby konání výstavky ještě čekají (Sea King nebo Shackleton od Airfixu).
Je žádoucí, aby byl ve všech vystavených modelech zachován "uchopitelný" ten společný motiv SIGu.
Tedy, měly by se tam sejít hlavně předlohy, které byly na vyhledávání nebo ničení ponorek vyloženě specializované, nebo na tuto činnost byly reálně používané - a to co se týče konkrétních vystavených modelů, ne jen obecných typů a kategorií.
Například když ponorka, tak nějaká "hunter-killer" nebo nějaká konkrétní, která fakt potopila jinou ponorku. Když Swordfish nebo Avenger, tak ten, co chránil konvoje, ne ten, co potopil Bismarcka nebo bojoval u Midwaye. Totéž u hladinových lodí - raději Flower-class korvety, CVE co doprovázely konvoje atd., než úplně libovolný torpédoborec nebo letadlovka. Pokud např. Gannet nebo Viking nebo Sea King, tak fakt v protiponorkových verzích, ne pro elektronický boj, respektive tankování za letu, respektive záchranný atp. Na druhou stranu samozřejmě není problém vystavit nějakou hlídkovou Catalinu nebo Sunderland a nebudeme řešit, jestli zrovna tento stroj někdy našel nějakou ponorku nebo jen zachraňoval sestřelené piloty. Dále jsou předlohy, které vůbec nebyly pro boj s ponorkami určené, ale konkrétní modifikace nebo konkrétní stroj se do té historie hodně zapsaly. I takové, které si člověk rozhodně hned nepředstaví jako nástroje proti ponorkám. Namátkou, třeba Mosquito ve Tse-Tse verzi nebo Martlety a Sea Hurricany, co létaly ve dvojicích s Avengery nebo Swordfishi a měly za úkol potlačit případnou obrannou palbu ponorky.
Ta hranice, co tam patří a co ne, určitě není jasná a vše je k diskuzi. Prostě, aby to nebyly jabka hrušky, kdy náhodný divák bude mít problém poznat, co je téma, ale zároveň aby tam nebyl prázdný stůl

Protože mám rád ten historický, nebo řekněme příběhový aspekt modelařiny, mám v plánu ke každému vystavenému modelu udělat cedulku s popisem. Nic ukecaného, arbitrární limit 256 znaků jako SMS, jen velmi stručně, co to je za stroj a případně nějaká perlička co se týče jeho "kariéry", případných prvenství atp. Nemusíte se bát, po účastnících v tomto směru nic nechci, uvítám nějaké tipy a informace, ale jinak si klidně vše dohledám sám na netu.
Co za to:
Počítám, že na efemérní odměny typu "radost ze společného koníčku" nebo "utužování komunity" nikoho nenalákám.
Námořníci pijou rum, dám tedy do placu nějakou kvalitnější lahvinku. Kdokoliv přinese model, dostane panáka. Za extra přínos (nejen kvalitou či množstvím, ale hlavně tematickým významem předlohy) budou i extra příděly

Inspiroval mě Mirek Říha, který účastníky italského SIGu nalévá grappou. Je to hezký obyčej

Později přidám nějaké info pro inspiraci, co všechno zajímavého by se dalo slepit a přinést.
A samozřejmě předběžný seznam toho, co bude vystaveno.
Díky za pozornost. Za každý podnět budu vdečný.
Naposledy upravil Vladimir Kafka dne 06 říj 2015, 15:04, celkově upraveno 2