Stránka 1 z 1

Delta Force

PříspěvekNapsal: 31 črc 2007, 21:03
od pepe
Do tohoto tématu budu postupně přidávat informace o výstroji a výzbroji Delty v Somálsku v roce 1993.
Nejdříve něco k historii Delty. Delta Force, nebo-li 1st Special Forces Operational Detachement – Delta (1st SFOD-D), v americké armádě je známá jako Delta, pro civilisty jako Delta Force a na ministerstvu obrany jako Special Operations Force (SOF).
Jednotka byla založena na podzim roku 1977, jako americká odpověď na vzmáhající se teroristické akce po celém světě. Jejím hlavním úkolem byl boj s teroristy, záchrana rukojmích, překvapivé útoky apod, to vše mimo území USA. Zakladatelem jednotky byl plukovník Charles A. Beckwith, který ji vytvořil na základě své zkušenosti ze stáže u britských SAS, a byl přesvědčen, že U.S. Army potřebuje podobnou jednotku. Příslušníci Delty se nejčastěji rekrutují z příslušníků Rangers a Special Forces („Zelené barety“). Existence jednotky byla až do nedávné doby vehementně odpovědnými orgány popírána.
Jednotka byla poprvé nasazena v operaci Eagle Claw, na záchranu amerických rukojmí držených na americké ambasádě v Teheránu. Akce skončila fiaskem hned ve svém počátku při tankování vrtulníků v poušti. Při něm došlo ke srážce EC-130E a RH-53D a akce byla odvolána, zahynulo 8 amerických vojáků. Vyšetřování prokázalo značné nedostatky v plánování celé akce a také, že pro Deltu není k dispozici vhodná jednotka s odpovídající kapacitou, technikou a výcvikem, která by ji dopravila na místo akce. Proto byla vytvořena tzv. Task Force 160, později přejmenovaná na 160th Special Operations Aviation Regiment (Airborne) (160th SOAR (A)).
První víceméně úspěšnou operací byla invaze na Grenadu v říjnu 1983. Další operací byla invaze do Panamy v prosinci 1989. Pak následoval Irák (Op. Desert Shield/Storm) v letech 1990/1991. Pak následovalo Somálsko a operace Gothic Serpent v roce 1993. Delta byla nasazena i v Bosně a Kosovu v 90. letech. Po 11. září 2001 následovalo nasazení v Afghánistánu a později v Iráku. Více o jednotlivých operacích a také o operacích, které nejsou až tak známé na webu http://www.delta-trutnov.com/operace.html
Nyní něco k operaci Gothic Serpent v Somálsku 1993. Této operaci předcházela operace Restore Hope (Obnovená naděje), která byla zahájena v prosinci 1992. Účastnili se jí jednotky OSN spolu s americkou armádou. Cílem bylo stabilizovat zemi zničenou občanskou válkou, která byla ovládána bezpočtem ozbrojených klanů a byla postižena hladomorem. V květnu 1993, souhlasily všechny strany účastnící se konfliktu mírovou konferencí, kterou pořádal Mohamed Farrah Aidid, vůdce nejmocnějšího somálského klanu Habar Gedir, který býval také označován jako tzv. warlord. Dne 5. června 1993 však byli přepadeni pákistánští vojáci jednotek OSN, při přepadu jich 24 zemřelo. Přepadení se odehrálo v Mogadišu, které bylo pod kontrolou Aidida. Hned druhý den schválila Rada bezpečnosti OSN rezoluci č. 837, která volala po zatknutí a potrestání odpovědných osob za masakr. Americká letadla a jednotky OSN zahájili koncentrované útoky na Aididova postavení. Napětí mezi Somálci a jednotkami OSN narůstalo.
22. srpna 1993 dorazilo do Somálska úkolové uskupení Task Force Ranger pod velením generála Williama F. Garrisona. Uskupení bylo tvořeno:

- rotou B, 3. praporu, 75. pluku Rangers,
- „C“ Squadronou Delta Force,
- 16 vrtulníky ze 160th SOAR (A), vrtulníky byly typu MH-60A/L Black Hawk a A/MH-6J Little Bird,
- dále několika příslušníky Navy Seals,
- záchranáří vojenského letectva (Pararescuemen) a předsunutými leteckými návodčímy (Combat Controller) z 24th Special Tactics Squadron USAF.

Generál Garrison původně požadoval 75 operátorů Delty, ale dostal celou jednotku 450 mužů. Jednotky se rozmístily na letišti v Mogadišu. Během měsíce provedly několik úspěšných operací, při kterých zatkli Aididovy sympatizanty a zajistili sklady zbraní. Vrtulníky prováděly také časté lety nad městem, aby si civilisté zvykli na jejich přítomnost a také proto, aby se jednotky seznámili s úzkými ulicemi a uličkami města.
Odpoledne 3. října 1993 byla zahájena operace k zatčení dvou vedoucích členů Aididova klanu. Operace se účastnilo 19 letadel a vrtulníků, 12 vozidel a 160 mužů. Plán byl jednoduchý, Delta zaútočí na cílovou budovu, kde mělo dojít ke schůzce a zatkne všechny podezřelé. Mezitím Rangers obsadí okolí budovy a zabrání příjezdu posil. Pozemní konvoj bude čekat nedaleko u Hotelu Olympic na signál. Po jeho vydání přijede konvoj k budově, všichni nastoupí do vozidel a vrátí se na letiště. Celá akce neměla trvat více než hodinu. Při předchozích akcích nenarazili jednotky na výraznější odpor, tyto akce však prováděli vždy v noci, kdy měli převahu díky vybavení brýlemi pro noční vidění a výcvikem pro boj v noci. 3. října mělo poprvé dojít k akci ve dne, navíc přímo v srdci Aididovy milice. O případných komplikacích nikdo nepřemýšlel, o zdaru operace nikdo nepochyboval.
Delta byla na místo dopravena dvěmi MH-60L (Super 61 a 62) a 4 MH-6J (Star 41-44). Akci už od začátku provázeli drobné problémy, nejdříve Delta zaútočila na špatný dům, brzy však svůj omyl odhalila a napodruhé trefila tu správnou budovu. Jednotka Rangerů Chalk 4 pod velením seržanta Matta Eversmanna byla vysazena o jeden blok severněji. Navíc při slaňování spadl z lana jeden z Rangerů vojín Todd Blackburn a vážně se při tom zranil. Žádný z těchto problémů však nebyl zásadní a neohrožoval úspěch mise. Zatím to vypadalo, že se vše daří a akce dopadne úspěšně. Konvoj dorazil k budově a začalo nakládání vězňů, při tom došlo k zasažení jednoho z náklaďáků RPG a jeho zničení, mezitím odjela skupina tří Hummerů na letiště se zraněným Blackburnem, který musel být ihned ošetřen. V této minikoloně bylo i několik operátorů Delty. Skupina se dostala do palby a utrpěla ztráty, včetně jednoho mrtvého (Dominic Pilla). V 16:20 je zasažen vrtulník MH-60L Super 61 a zřítí se do města. V tuto chvíli se celý plán operace hroutí a nastává boj o život a s časem, neboť k vrtulníku se vydávají nejen Američané, ale i Somálci. Na palubě Super 61 jsou také dva operátoři z Delty, na místě přistává MH-6J a odváží dva raněné. Operátor Delty, seržant Daniel Busch, který byl jedním ze dvou operátorů na palubě, je zabit při obraně sestřeleného vrtulníku (za svůj čin obdržel Silver star in memoriam). Na cestu k vraku se vydává pozemní jednotka tvořená Rangery a Deltou, k vraku jdou pěšky. Konvoj mezitím nakládá vězně a poté má vyrazit také k místu havárie. V 16:26 vyráží konvoj na cestu. Nad místo havárie přilétá v 16:28 MH-60L se záchranářským týmem na palubě (CSAR), tým slaňuje na zem a začíná ošetřovat raněné.
V 16:35 konvoj špatně odbočí a začíná jeho strastiplná pouť městem, při které dvakrát těsně mine místi havárie. V 16:54 je na tom konvoj tak špatně, že končí své hledání místa havárie a vrací se na letiště. Při jeho pohybu po městě zahynou 4 Rangeři a jeden operátor Delty Tim „Griz“ Martin. Mezitím v 16:40 je zasažen druhý MH-60L Super 64 a padá do města, asi 1,5 km jihozápadně od cílové budovy. V tuto chvíli nemůže posádce nikdo pomoci, neboť všichni míří k místu první havárie. Dva odstřelovači Delty seržanti Randy Shughart a Gary Gordon, kteří jsou na palubě Super 62 se dobrovolně nabídnou k vysazení na místě havárie Super 64 a ochraně jeho posádky, v 16:42 jsou vysazeni poblíž místa a vydávají se na cestu k vraku. V 17:03 vyráží z letiště malý konvoj k místu havárie Super 64, téměř okamžitě naráží na překážky. V 17:34 oba konvoje zanechávají svých snach dostat se k Super 64 a vrací se na základnu. Na místo havárie Super 61 dorazil zbytek Rangerů a Delty a zaujímá obranu v okolních budovách, při cestě k vraku je zabit operátor Earl Fillmore. Při bojích v úzkých uličkách prokáže Delta své schopnosti a pod vedením jejích členů se Rangers dostanou k vraku Super 61. Na místě havárie je obklíčeno 99 mužů.
V 17:40 obklíčí davy Somálců místo havárie Super 64 a zabijí oba členy Delty a posádku vrtulníku kromě pilota Michaela Duranta, kterého zajmou a propustí až o 10 dní později. Oba operátoři za sví hrdinství později obdrží Medal of Honor (nejvyšší americké vyznamenání).
V 17:45 se oba konvoje vrací na letiště. V 19:08 je proveden pokus shodit jednotkám u prvního místa havárie zásoby vody, munice a lékařského vybavení, vrtulník se má také pokusit přistát a odvézt raněného Rangera Jamie Smithe, který je těžce raněn. Vrtulník je těžce poškozen, a doletí s velkým štěstím zpět na základnu, Smitha se vyzvednout nepodařilo. Desátník Smith vykrvácí v 20:27 u místa havárie Super 61. Rangers a Delta bojují o holé přežití a dochází jim munice, voda, lékařský materiál, jelikož všichni předpokládali snadnou a rychlou akci nikdo z Rangerů si nevzal dost vody, ani přístroje pro noční vidění. Naproti tomu operátoři Delty si vzali do akce vše potřebné a jen díky nim akce nekončí katastrofou. Po celou noc nad bojištěm krouží AH-6J a poskytují jednotkám na místě havárie Super 61 palebnou podporu.
V 22:00 je zformován velký záchranný konvoj, který je tvořen dvěmi rotami 10. Horské divize, zbytky Task Force Ranger, pákistánskými tanky a malajskými obrněnými transportéry. Konvoj vyráží z Nového přístavu na cestu k místu havárie Super 61 v 23:23. V 1:55 4. října proráží konvoj k místu havárie. Druhá část konvoje nalézá místo havárie Super 64, po posádce a operátorech Delty však nejsou žádné stopy. Na místě havárie Super 61 jsou problémy s vyproštěním těla pilota Cliffa Wolcotta, tělo se podaří vyprostit v 5:30 ráno, konvoj vyráží na cestu k tzv. Pákistánskému stadionu (fotbalový stadion, kde měly základnu pakistánské jednotky OSN). Vozidla jsou však plná a tak musí část Rangers a Delty běžet ke stadionu za konvojem, pěšky však konvoji nestačí a musí si cestu na stadion probít, tato cesta vejde ve známost jako tzv. Mogadišská míle.
V 6:30 konečně doráží poslední jednotky na stadion. Operace končí, celková bilance je 18 mrtvých (5 z Delty, 5 z 160th SOAR (A), 6 Rangerů a 2 příslušníci 10. Horské divize) a 73 raněných Američanů. Počty mrtvých a raněných Somálců se počítají ne ve stovkách, ale spíše v tisících. O dva dny později je minometnou palbou zabit na letišti operátor Delty Matt Rierson.
Jako reakce na tyto události je zvýšena americká přítomnost v Somálsku, jsou převeleny dva týmy Seals, jedna četa z SEAL team 2 a jedna z SEAL team 8, jejich úkolem je mimo jiné ochrana jednotek OSN a amerických jednotek, do Keni jsou převeleny dva AC-130 Gunship, jejichž použití při akci 3. říjny nebylo povoleno. Většina amerických jednotek se stáhla za Somálska do 25. dubna 1994. Situace v Somálsku se nezměnili a zůstává víceméně stejná i dnes. Později se objevila informace, že ve způsobu efektivního použití RPG proti vrtulníkům školila Aididovy bojovníky Al-Kájda, která jim i tyto raketomety dodala.
V dalších příspěvcích se již zaměřím na výstroj a výzbroj Delty v období této operace a podíváme se snad i na to jak si takového D-borce postavit, jaké figurky připadají v úvahu a co s nimi dělat.


Zdroje:
http://www.delta-trutnov.com
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Gothic_Serpent
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mohamed_Farrah_Aidid
http://www.nightstalkers.com
http://www.nightstalkers.com/tfranger/b ... eline.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Code_Irene
http://www.specialoperations.com/Operat ... fault2.htm

PříspěvekNapsal: 31 črc 2007, 22:16
od pepe
Takže nyní něco k výstroji operátora Delty v první polovině 90. let. Delta Force, jako každá speciální jednotka disponuje odlišnou výstrojí než klasické pozemní jednotky. Jejím členům je ponechána volná ruka ve výběru výstroje a nejsou vázáni výstrojními předpisy. Praktičnost má přednost před vojenským drilem.
Takže si popíšeme typického operátora Delty z té doby:
Operátor je oblečen to standardního kompletu BDU v kamuflážním vzorem 3Desert, komplet je upraven ve verzi RAID (našité kapsy na rukávech blůzy, porůznu našité suché zipy a speciální kapsičky (např. na maják SDU-5E)), blůza je zastrčena do kalhot (pro použití opasku pro nouzové slaňování bez sedáku), nohavice kalhot jsou zastrčeny do bot.
Boty nejsou klasické „kanady“, ale boty firem Hi-Tec (Stealth), Rocky, Matterhorn.
Průstřelná vesta je od firmy Progressive Technology, vesta je pošita suchými zipy a má kapsy na přídavné keramické pláty, vesta má černou barvu.
Na neprůstřelnou vestu má operátor oblečenu taktickou vestu od firmy Eagle typ TAC-V1, v první polovině 90. let se již začínaly používat první nosná řemení, tzv. Chest Rig, od firem BHI, Eagle. Taktická vesta i Chest Rig jsou černé barvy.
K vestě je připnut standardní opasek LC2, sumky a pouzdro na obvaz (psaníčko), paralékárnička, polní lahve a malá polní „butt pack“, veškeré tyto součásti výstroje jsou ze systému ALICE, který byl standardní výstrojí US Army v té době. Na opasku má operátor také pouzdro na NVG a kapsu na vysílačku Motorola SABER. K opasku má přichycena také plastová pouta. Na pouzdře nože je uchycena signální světlice Mk13 Mod 0 a Lightstick.
Na hlavě má operátor ochranou přilbu firmy PRO-TEC černé barvy, na helmě je umístěn držák na NVG brýle, suché zipy pro uchycení svítilny Sure Fire nebo Maglite nebo svítilny SDU-5E. Na helmě jsou nasazeny brýle firem Oakley nebo Bollé.
Na kolenou má operátor chrániče kolen od forem Hellstrom, Hatch nebo Alta.
Na stehně má operátor pouzdro s pistolí.

Zdroj:
http://www.delta-trutnov.com/vystroj.html
http://www.specwargear.com/

Tak to je asi tak vše nyní přidám nějaké fotky výstroje. Pak bude následovat něco o výzbroji Delty.

PříspěvekNapsal: 31 črc 2007, 22:24
od pepe
Další části výstroje, zdroj hlavně http://www.specwargear.com/

PříspěvekNapsal: 08 lis 2007, 21:26
od pepe
Při brouzdání na militaryphotos jsem našel pár fotek Delty ze Somálska:

PříspěvekNapsal: 12 lis 2007, 14:17
od Marcel Stratílek
Vynikající, :wink: před časem jsem pořídil Delta force od Dragonu jak 1:35, tak 1:16. Není nad to, když můžu čerpat info v rodném jazyce. :lol: Pro mě výborný, jen tak dál. :twisted: Macan

PříspěvekNapsal: 12 lis 2007, 23:59
od Pitrs
Jenom rýpnutí - kolena byla určitě od firmy Hellstorm? Mám za to, že Hellstorm je produktová řada firmy BlackHawk Industries (http://www.blackhawkindustries.com) a nedám ruku do ohně za to, že existovala už v roce 93... ale to neověřim páč na jejich webu nejsem schopnej to dohledat a než v kumbálu vydoluju jejich katalog tak vyrostu:)

PříspěvekNapsal: 13 lis 2007, 23:24
od pepe
To Pitrs: To je klidně možné, většinu informací jsem čerpal z jednoho zdroje. Za takovéto připomínky budu rád. Pokud zjistíš jak to je tak to sem napiš.

PříspěvekNapsal: 13 lis 2007, 23:32
od pepe
Takže na webu http://www.blackhawk.com ( http://www.blackhawk.com/prod_details.asp?pid=About_us ) jsem zjistil, že tato firma byla založena v roce 1993, takže použití chráničů v Mogu od této firmy asi možné nebylo, i když to bylo v říjnu, možná začala fungovat už dříve?

Re:

PříspěvekNapsal: 22 led 2008, 17:39
od Pitrs
pepe píše:Takže na webu http://www.blackhawk.com ( http://www.blackhawk.com/prod_details.asp?pid=About_us ) jsem zjistil, že tato firma byla založena v roce 1993, takže použití chráničů v Mogu od této firmy asi možné nebylo, i když to bylo v říjnu, možná začala fungovat už dříve?


Těžko říct, možné je cokoliv. Navíc design chráničů je u všech výrobců +/- stejný (co na tom taky vymyslet nového) a ve spojení s jistou volností ve výběru výbavy samotnými příslušníky se nic konkrétního asi ani dopátrat nedá. Pochybuju že by nějak zvlášť řešili zrovna spotřebák (kolena, lokty..).

Ten katalog sem našel, rok založení tam sice není (a už ani není potřeba), ale věci hezoučké. Bejt takovýhle butiky tak ty ženský začnu i chápat :D

Re: Delta Force

PříspěvekNapsal: 12 srp 2008, 13:46
od Sgt.Randy
Zdravim,dobrej článek,chtěl bych se zeptat jestli delta force používala ten náprdelák s čutorama taky v černé barvě ? díky

Re: Delta Force

PříspěvekNapsal: 19 srp 2008, 23:56
od pepe
Sgt.Randy píše:Zdravim,dobrej článek,chtěl bych se zeptat jestli delta force používala ten náprdelák s čutorama taky v černé barvě ? díky

Myslím, že používali malou polní a čutory v klasické zelené barvě. Je možné, že si je, třeba různě maskovali barvou (jako např. M4). Ale když budu stavět D-boye tak ho udělám se zelenou ALICE výstrojí. Pokud někdo ví více budu jen rád, když sem něco napíše.