Stránka 1 z 2

Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 04 srp 2014, 12:29
od Pavel Klouček
III.2 Obrysová a věcná správnost kamufláže

Zde se zaměříme jen a pouze na shodu se vzorem. Tj. hodnotíme zejména rozmístění a tvar polí, dále provedení rozhraní barev, tj. zda má být dělicí linie ostrá nebo měkká – vzniklá stříkáním polí od ruky a jak široký je onen stříkaný přechod. Hodnotíme i základní dodržení odstínů barev, ale samozřejmě poněkud s nadhledem. Určitě jsme schopni rozlišit, zda se má jednat o tmavou nebo hráškovou zelenou, ale řešit ten nejpřesnější odstín khaki nebo olivové je holý nesmysl, protože zpravidla ani u reálných předloh nemají dva kusy téže techniky stejnou barvu a dvě barevné fotografie téhož místa pořízené minutu po sobě vypadají taky zcela jinak.

Soutěžící by v přiložené dokumentaci měl uvést, jaké barvy má stroj nést (striktně podle pravidel v češtině, ale zpravidla lze akceptovat v návodech užívanou angličtinu nebo němčinu, většinou se v řadách rozhodčích najde někdo, kdo ostatním případně přeloží). V některých stavebních návodech jsou ale uváděny jen číselné kódy a setkal jsem se i s případem, kdy nešlo zjistit, kterého výrobce barev se daný kód vůbec týká. Potom nelze z černobílého návodu určit, zda model nese správné barvy.

Co vše lze ještě považovat za kamufláž a co už za označení? Obecně platí, že pokud součást označení zahrnuje podstatnou část povrchu (žluté ocasy o kořistních strojů Luftwaffe, barevné ocasní plochy a přídě amerických strojů atd.), hodnotíme toto jako součást kamufláže.

Občas se setkávám s diskusemi nad hodnocením jednobarevných/vícebarevných strojů. Objevuje se názor, že jednobarevný stroj má stoprocentní shodu se vzorem a tudíž musí získat plný počet bodů. Tohle tvrzení ale rozhodně neuspěje, a to hned z několika důvodů. Prvním důvodem je, že body v této položce přidělujeme, tj. rozhodně nemáme povinnost dát automaticky plný počet. Druhým důvodem je, že musíme mít prostor na ocenění pracnosti v dané konkurenci modelů. Jak k tomu který rozhodčí přistoupí je tak trochu jeho volba, můžu jen uvést příklad, jak k tomu přistupuji já. Pokud se v kategorii sejdou pouze jednobarevné stroje (typicky zejména u bojové techniky), klidně dám všem plných šest bodů, pokud mají správnou barvu (tj. není-li třeba pískový namísto šedého). Pokud ale v dané konkurenci jsou i vícebarevné stroje, dávám jednobarevným (správně provedeným) čtyři body a nechávám si tak manévrovací prostor v obou směrech, abych mohl náležitě ocenit stroj vícebarevný. Pokud má opravdu zásadní chyby v rozmístění polí nebo zbarvení zcela vymyšlené, měl by mít bodový zisk rozhodně nižší než stroj jednobarevný. Jsou-li drobné odchylky v některých tvarech rozhraní, je zhruba srovnatelný s jednobarevným a je-li zbarvení provedeno precizně a přesně, musí být oproti jednobarevnému bodově zvýhodněno. Další členění by pak mělo být mezi složitějšími a jednoduššími vícebarevnými schématy, proto ty minimálně dva body manévrovacího prostoru.

Dalším častým dotazem je dokládání schémat zbarvení ze všech stran a případné rozpory v jednotlivých zdrojích. Zejména u bojové techniky je možnost sehnání pětipohledového schématu často problém (a když už ho seženeme, tak s velkou jistotou si druhou stranu kreslíř vymyslel podle jedné stejné fotky, kterou má k dispozici i modelář). Zde lze opět rozhodčím doporučit trochu benevolence a logický úsudek. První základní krok je, že nejvyšším stupněm dokumentace je fotografie předlohy. Jsou-li tedy rozpory v kresleném schématu vůči fotografii, má fotografie vždy přednost. Pokud je ve stavební dokumentaci několik schémat na tentýž stroj, která se vzájemně liší, měl by soutěžící poznačit, které použil a pokud použil jakousi kompilaci, tak písemně zdůvodnit proč. Totéž platí u jakékoli odchylky od doloženého schématu, například má-li stroj na kresleném podkladu bílou příď a autor z jiných zdrojů ví, že barvou jednotky byla dejme tomu žlutá a aplikuje to tak na model, stačí připsat poznámku se zdůvodněním proč to tak udělal. Pokud je k dispozici jen třeba boční pohled a jedná se o stroj používající klasické předepsané schéma (RAF, Luftwaffe atd.), lze akceptovat zbarvení zbytku dle přiloženého obecného schématu nebo dalších strojů užívajících stejné zbarvení. Není-li jak druhou stranu doložit, tak by měl rozhodčí přihlédnout k tomu, že celkové rozmístění polí působí vyváženě, tj. že pole druhé strany logicky navazují na doloženou část, že tvarově a proporčně odpovídají. V hodnocení je stroj pouze s částečným doložením zbarvení v mírné nevýhodě oproti stroji doloženému kompletně (soutěžící měl „méně práce“ s dodržením přesné shody polí).

Re: Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 05 srp 2014, 18:25
od koule84
Je zajímavé, že tohle neplatilo při hodnocení soupravy ČSAD, kdy mně bylo vyčteno, že není doložena pravá strana návěsu, i když jsem přiložil barevnou fotku celé soupravy, ale z levé strany. Rozhodčí byli Pavel Klouček, Milan Klouček a Radek Šíp. Stalo se takm na E-Dayi 2011. Od té doby jsem se zařek jakékoli účasti v bodovačce, když u techniky je běžná praxe doložení kamufláže jen z jedné strany.

Jan Sklenička

Re: Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 05 srp 2014, 18:36
od Pavel Klouček
Můžete mi říct co podle vás neplatilo? Když si text přečtete ještě jednou a v klidu, tak vám snad vyplyne to co jsem se snažil sdělit. Doložení pouze části (např. jedné strany) je bodově znevýhodněno oproti modelu, který má doloženo vše, proto by se tento fakt měl objevit ve výčtu vad modelu. Bodová ztráta však činí cca 0,5 až 2 body podle rozsahu doložení.

Re: Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 05 srp 2014, 18:57
od koule84
To chápu, ale kolik tanků z II.sv. války má doloženo celou kamufláž? Dalo mi dost úsilí sehnat alespoň na jednu stranu barevnou fotku, protože na tuhle soupravu z období před revolucí, je obtížné něco sehnat. Pak jsem měl ještě černobílou fotku, ale zase by mi bylo vyčteno, že nejsou známé barvy. Jde mi o to, že kamion je z každé strany stejně "kamuflovaný" a tudíž jsem si to asi nevymyslel, takže to považovat za chybu mně trochu slušně řečeno nadzvedlo.

Re: Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 05 srp 2014, 20:01
od Ondřej Kabelka
Když už jsme u těch kamufláží. Jak je to s kreslenými podklady pro zbarvení? Jak důvěryhodné jsou kreslené kamufláže - např. pokud si je autor kreslí sám.

Re: Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 05 srp 2014, 21:14
od Pavel Klouček
No to je na delší diskusi. Ono je občas problém určit, jestli si zbarvení nakreslil autor sám nebo si ho vymyslel někdo u výrobce stavebnice. Pokud to není zřejmé, předpokládá se, že soutěžící nechce rozhodčí "přečůrat" a prostě se posuzuje shoda s přiloženými podklady. Největší absurdum nastává (a opravdu jsem to už zažil), že si soutěžící opravdu vytvoří podklady "na míru" a ve finále ten model udělá s odchylkami ...

Re: Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 07 srp 2014, 09:09
od zbynek.skopan
poznámka k lodím
U lodí je potřeba vzít potaz podklady které jsou dodány. Zejména u lodí k dataci ke kterému má být
uvedu příklad

oblíbený Bismarck rekonstrukce na základě fotografii

srpen 1940
srpen 1940.gif

prosinec 1940
prossine 1940.gif

návod revell: http://www.super-hobby.cz/products/Batt ... 58290.html

březen - květen 1941
březen květen 1941.gif

Bismarck Kiel 1941 small.jpg
Bismarck Kiel 1941 small.jpg (25.99 KiB) Zobrazeno 11853 krát


21.5 1941 (norsko)
návod dragon: http://www.super-hobby.cz/products/Sink ... dfish.html

21 května 1941.gif

po 21.5.1941
po 21 1945.gif


25-27.5.1945 (tedy takto se stal ponorkou :grin: )
26-27 5 1941.gif

návod revell: http://www.super-hobby.cz/products/Batt ... 58290.html
návod dragon http://www.super-hobby.cz/products/Sink ... dfish.html
http://www.super-hobby.cz/products/Sink ... dfish.html

ale vše bude záležet na podkladech které budou k modelu dodány a to platí u všech tedy pozor
tady uvádím příklad modelu kdy to člověk dokonce recenzoval:
montesbismarka.jpg

ono to totiž svádí k "umělecké licenci"

Re: Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 17 úno 2015, 18:09
od Kubouš
Ohledně té poznámky s vymyšlenými kamuflážemi. Ať už někteří chtějí či nechtěji, ba z toho třeba mají vyrážku, výrobci v poslední době poměrně často sahají po fiktivních kamuflážích. Pokud postavím what-if model podle VÝROBCEM daného kamuflážního schématu jako čistou krabičku, počítají se body za shodu se "vzorem"? Tedy když vezmu v úvahu, že se návod počítá za platný a u krabičkových staveb vlastně jediný podklad? Už se stalo, že takto postavený model přesně podle krabičkového kamuflážního tématu byl v kolonce "správnost kamufláže" ohodnocen 0 body.

Re: Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 17 úno 2015, 19:42
od Pavel Klouček
Takový model by správně neměl být přijat do klasické kategorie, protože definice praví, že se posuzuje shoda se vzorem a fiktivní záležitost žádný svůj vzor neměla. Schéma zbarvení nelze považovat za vzor, ale pouze prostředek, jak podobu vzoru zachytit. Samozřejmě je možné, že lze rozhodčí obalamutit nějakým méně známým typem, nikdo není všeznalý. Ale většinou lze What-If záležitosti identifikovat.

Re: Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 18 úno 2015, 08:33
od síra
Tak to si dovolím nesouhlasit. Pokud bude model odpovídat barevnému schematu ze stavebnice tak se při posuzování bude postupovat podle zmíněného schématu. Tedy, bude se posuzovat shoda se vzorem(barevným schématem). To, že toto barevné schéma neodpovídá skutečnosti je druhou věcí, která by nikoho neměla zajímat, protože to není nijak doloženo a pokud by snad nějaký rozhodčí měl o této odlišnosti znalosti tak je nemůže využít, protože by potom využil svých nadstandardních znalostí a to je zakázáno. Rozhodčí může hodnotit pouze dle přiložené dokumentace(návodu).

Re: Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 18 úno 2015, 08:47
od Pavel Klouček
A jsme opět u toho co se myslí pojmem nadstandardní znalost. Nezlobte se na mě, ale že je například AH-1 Cobra v kamufláži ČSLA blbost není znalostí nadstandardní, ostatně že jde o What-If se člověk v návodu zpravidla i dočte.

Re: Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 18 úno 2015, 08:56
od Renda
V tomto souhlasím s Marianem- vždy byl stavební návod základ dokumentace.
Výrobce modelu čerpal z nějakých zdrojů a má-li modelář dojem, že je to blbě, ať to doloží foto a dle toho udělanou korekcí.

Re: Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 18 úno 2015, 09:03
od síra
My si nerozumíme.
Pokud AH-1 Cobra v kamufláži ČSLA bude v barevném schématu stavebnice??? Je to trochu extrémní příklad a tak sem vložím něco jiného.
Jak by byla posuzována kořistní T-34 od Dragonu???
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

A nebo jak by byla posuzováná a podle čeho tato T-34 od Dragonu???
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]


Chceš tvrdit, že každý rozhodčí díky běžným znalostem odhalí dost podstatné chyby, kterých se dopustil výrobce?

Re: Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 18 úno 2015, 09:18
od zbynek.skopan
nejedná se jen o WIF. Ale mnohdy špatně nebo dobově interpretované kamufláže. jako příklad stačí uvést Hurricane Mk.IIc JX-E o dvojím výkladu zbarvení horních a vlastně i dolních ploch.
kuttelwascher3.jpg

kuttelwascher2.jpg

kuttelwascher1.jpg

Na té fotce jsou zjevně nějaké fleky

tedy předloží-li někdo "šéma" černé a černý bude i jeho model a naopak na stejné soutěži bude " šedo-zelený" podložený opět schématem jsou oba v pořádku!!!!


Analogicky předloží-li někdo k modelu WIF camo např ze stavebnice je posuzována "shoda se vzorem" na základě předložených podkladů...

Vidíte a to já až " nenávistný nepřítel" WIF se jich tady zastanu. :cool:

Ono by stálo třeba (a já si to prakticky ověřil) občas vyhlasit bodovačku jen pro nějakou specifickou skupinu kdy by se posuzovaly modely předloh obdobně náročné... např jen dopraváky v 1/144, jen vrtulníky v 1/72, pak třeba cvičná letadla, analogicky u techniky např. děla, neozbrojená vojenská technika , nebo modely na podstavcích apod...

je to jen o pružnosti pořadatelů a nevím jestli zkostnatěli "zastánci tradic" to někdy pochopí že takto se a) zatraktivní a b) zvíší objektivnost.

Re: Bodovací pravidla SMČR - 15. část - Správnost kamufláže

PříspěvekNapsal: 18 úno 2015, 09:43
od Pavel Klouček
A nebo za c) sejdou se jim v nejlepším případě dva modely, viz pokus na Modelbrnu...