Stránka 1 z 3

Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 19 bře 2017, 18:32
od KarelLh
Pokus o rekonstrukci šlechtického sídla z šedesátých let 13. století inspirovaný výsledky archeologického průzkumu, který v sedmdesátých letech 20. století vedl PhDr. Josef Unger, CSc.

(... tak už v tom zase lítám...)
Po půlročním nudném hledání zejména po knihovnách muzeí a rozhodování co a jak, konečně nastala tvůrčí a výtvarná fáze – a to mě baví. Rozhodl jsem se tentokrát pro něco menšího, odpočinkového a také co nejvíc dřevěného. Nakonec jsem váhal mezi Rumberkem a Koválovem; průzkum Koválova byl podstatně rozsáhlejší. Navíc to byl objekt typu motte – vše tak zapadá do mého přání stavět už jen modely reálných sídel a také ukázek z hradní typologie.
Co se o Koválově ví: terénní dispozice tří stavebních fází a půdorysy jednotlivých objektů. Archeologické nálezy částečně dokládají konstrukční prvky a také společenskou úroveň majitele. Podle nálezů lze odvodit k čemu jednotlivé objekty sloužily i jak byly zařízeny.
Co se o Koválově neví: výška budov - odhaduje se jen podle mohutnosti základů. Nic nezůstalo z obvodové hradby a brány; jejich konstrukce se odhaduje podle ojedinělých nálezů v zahraničí.
Inspiraci jsem nacházel víc ve výtvarných představách podobných objektů od Rostislava Vojkovského než v zahraničních rekonstrukcích motte.
Rád bych k podobné modelařině nalákal i další zájemce (už vím, že jsou!), proto jsem se rozhodl, že tu na modelforu stavbu podrobně zdokumentuji. Těm, kteří se budou na tomto vláknu nudit (patrně jsem na nic nového nepřišel) se dopředu omlouvám. Za náměty, připomínky, kritiku a inspiraci Vám už teď děkuji.
Přípravná fáze:
1. axonometrický pohled na Koválov - 2. fáze výstavby (autoři J. Unger a P. Chotěbor)
2. moje představa modelu Koválova
3. dostupná literatura
4. půdorys
5. průřezy
6. vrstevnice
7. zvětšenina půdorysu na cca 1:160
8. první poznámky, náměty
9. návrh variant brány

Re: Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 19 bře 2017, 20:25
od Patrik Kertész
tak po poslednom veľdiele sa na toto neskutočne teším! :hurray:

Re: Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 20 bře 2017, 10:14
od KarelLh
Nečekaná návštěva přerušila pořizování fotek, takže až teď doplňuji fotky k legendě:
01 Koválov axonometrický pohled 2.fáze.jpg
autoři J. Unger a P. Chotěbor

02 Koválov - moje vize.JPG
můj návrh podoby modelu

03 literatura Koválov.JPG
autor J. Unger

04 Koválov 2. fáze půdorys.jpg
autor J. Unger

05 průřezy.JPG
autor J. Unger

06 vrstevnice.jpg
současný stav, sondy archeologického průzkumu

07 půdorys 1 ku 160.JPG
zvětšeno do měřítka 1:160

08 příprava 1 poznámky.JPG
první poznámky a nápady

09 příprava 2 brána.JPG
možné podoby brány: zvolil jsem tu nejjednodušší variantu

Re: Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 21 bře 2017, 22:56
od .MG.
A do ... už to vidím, co zase vykouzlíš za dílo.
To zas bude vypadlejch očí a poslintanejch klávesnic.
Sedím v první řadě.

Re: Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 27 bře 2017, 10:45
od KarelLh
Zvolené měřítko 1:160 mi připadá ideální. Nejsem sám kdo na to přišel; myslím, že pro tento druh modelařiny je to měřítko nejčastěji využívané. Na terén o ploše cca 75 x 80 m budu potřebovat modelovou krajinu o rozměru 47 x 50 cm. Pokud bych zvolil měřítko 1:72, pak bych potřeboval plochu 100 x 110 cm a to už je v domácích podmínkách příliš. Základní nosná deska tak bude mít rozměr 50x55 cm. Také v tomto měřítku mohu „ošidit“ většinu konstrukčních prvků (zejména spoje konstrukcí trámů, konstrukce plotů atp.). Jednak dost dobře nevím jak ve skutečnosti vypadaly a v případě vyplétaných konstrukcí (např. ploty) mohu využít různé náhražky. Praktických výhod je ale víc (později).
Motte v Koválově leželo v ploché krajině. Příkopy byly hluboké v průměru 3,5m, také uměle vytvořený pahorek byl 3,5m vysoký. To odpovídá modelovému rozměru 22mm. Proto jsem na základ terénu použil 2cm styrodur slepený ve dvou vrstvách a pahorek tvoří třetí vrstvu (obr. 10). K překreslení na styrodur využívám pečící (průsvitný) papír (11 a 12). Příkop a pahorek jsem řezal nožem a zabrousil bruskou (13 – 15). Protože ještě nejsem rozhodnutý o podobě hlavní budovy a protože by mi překážela při ostatní práci, rozhodl jsem se, že ji budu dělat samostatně a usadím ji až příjde správný čas (16). Násep je z klasické papírmašé (http://www.mnitka.com/papirmase/)(17). Po zaschnutí povrch olepím dvěmi až čtyřmi vrstvami (podle předpokládané potřeby tuhosti) papírových ubrousků nebo toalitního papíru. Barvím vodovkami, temperami, nechám pořádně vyschnout (18).
10 styrodur.jpg
2cm styrodur

11 překreslení pudorysu.jpg
fixuji pauzák, fixem boduji na styrodur

12 překreslení pudorysu.jpg
nakreslené části postupně odstřihávám

13 tvarování příkopu.jpg
a řežu

14 tvarování příkopu.jpg
a brousím

15 pahorek motte.jpg
pahorek z odřezků styroduru

16 pahorek motte.jpg
a je to přilepeno

17 násep.jpg
náspy z papírmaše

18 nabarveno.jpg
polepeno ubrousky a pro základní představu nabarveno

Re: Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 27 bře 2017, 10:50
od Patrik Kertész
jeees a ide sa na to :hurray: podstivo sledujem každý krok :P

Re: Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 03 dub 2017, 13:22
od KarelLh
Tento druh modelařiny je dost odlišný od technologie stavby plastikových a resinových modelů. Nepotřebuji washe a airbrush, zato bez měkkých pinzet, nožů, párátek, špendlíků a lupy si práci nedovedu představit.
1 mm na modelu představuje 16 cm v reálu, jeden metr reálu je na modelu 6,25 mm. Musím si vždy dopředu dobře rozmyslet pracovní postup s ohledem na přístupnost a pozdější lámání všeho už přilepeného a křehkého. Flokování jde blbě na nakloněných svazích nebo v úzkých štěrbinách, proto nejdříve naflokuji 1mm základ trávníku na pahorku (19) a pak teprve se pouštím do stavby brány a hradby (20). Některé části zasazuji a lepím do modelu přímo a ihned zkouším barvit (21, 22), jiné části, polotovary si připravím dopředu a stranou (23). Jako materiál mi slouží různé druhy párátek, špejlí (především hrocených; jsou tenší a z tvrdého dřeva), větviček, štěpů bambusu a balzy. Základ každé konstrukce musí být pevný (=tvrdé dřevo), nenamáhané díly mohou být měkké (=balza), u dalších využiji jejich přirozené zbarvení (=větvičky). Díly tvaruji aby nebyly nevěrohodně rovné, hladké apod. Tam, kde je to vidět, naznačuji tvar tesařských spojů.
Rozhodl jsem se nejohroženější část hradby postavit v pevnější, dřevo-hlinité variantě. (Pokračovat budu už jen hradbou "vyplétanou" a omazanou hlínou.)
19 tráva-základní vrstva.jpg
19 Ta místa, která později půjdou obtížně flokovat, naflokuji v základní vrstvě nejdříve.

20 brána.jpg
20 do styroduru napíchám (přes jednu) díry a do nich zalepím nosné sloupky

21 brána.jpg
21 po dokonalém zaschnutí nosných sloupků doplním sloupky v mezerách

22 plot, brána.jpg
22 příprava plotu

23 konstrukce plotu.jpg
23 materiál - bambusová párátka

24 plot,brána.jpg
24 stavba dřevěných polí plotu

25 plot.jpg
25 kůly pro vyplétanou část hradby a konstrukci ochozu

26 brána,plot.jpg
26 pohled z vnitřní strany

27 brána,plot.jpg
27 pohled z venkovní strany

Re: Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 03 dub 2017, 22:46
od Patrik Kertész
paráda.. to drevo vyzerá fakt superácky :cool: .. a vidím že flockovačka od MNitky fičí vo velkom 8-)

Re: Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 10 dub 2017, 10:28
od KarelLh
Na vyplétané konstrukce většinou využívám různé lemovky a popruhy, jejichž struktura je podobná. (Modeláři jsou postiženi mánií: vše co uvidí přepočítávají do „svého“ měřítka a vymýšlejí, zda by se to nějak nedalo využít. V galanterii bývají ze mě nejistí; „co když ten chlápek utekl z nějakého uzavřeného oddělení...“)
Lemovku před přilepením ke kůlům nabarvím; celoplošně tmavší základ a potom polosuchým štětcem světlejším odstínem to, co má vyniknout. Dosáhnu tím větší plastičnosti.
Později jsem trochu litoval rozhodnutí lepit samostatně část, která byla omazaná (maznou hlínou s plevami) od té horní. Avšak přechod těch dvou částí je nepravidelný a proto i celkem realistický. Všeobecně se snažím vědomě o nepravidelnost všeho: u půdorysu objektů, sklonu stěn, velikosti jednotlivých detailů atd. Na omazání spodní část hradby jsem použil směs temperami obarvené vody s Herkulesem, kapku Jaru a sádru. Řídkou směs jsem natíral v několika vrstvách štětcem. A barvím a přetírám tak dlouho (běžně 5x, někdy i 10x), až se s výsledkem smířím. Pokud potřebuji aby barva lépe zatekla do škvír a koutů, kápnu Jar. Pokud potřebuji zamezit vzlínání, natřu to imperegnací na goretex. Vše průběžně fotím, protože až teprve na monitoru vidím drobné chyby.
28 lemovky.jpg
28 lemovka, popruh

29 hradba.jpg
29 lepení popruhu ke kůlům

30 hradba.jpg
30

31 brána.jpg
31 než zaschne lepidlo na hradbě, pokračuji na bráně

32 hradba.jpg
32 nejdřív to vypadá mizerně, tak vymýšlím jak to zachránit a nebo udělat znovu a jinak

33 hradba.jpg
33

34 hradba, ochoz.jpg
34 ochoz lepím postupně

35 ochoz.jpg
35 připraveno na další kolo barvení

36 porovnání velikosti.jpg
36 je to malé, takže budu zase fotit a na monitoru PC hledat problémová místa

Re: Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 10 dub 2017, 16:08
od Patrik Kertész
veľmi pekne sa to rysuje... to sfarbenie dreva sa mi fest páči

Re: Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 15 dub 2017, 11:24
od KarelLh
Obnovu Koválova (= druhou fázi) řídil patrně Matěj z Koválova, který spolupředsedal brněnskému soudu, což byla významná funkce. Tomu odpovídají archeologické nálezy: dlažba, kachová pec, skleněné nádobky a importovaná keramika. O podobě hlavního objektu je více informací: přízemí bylo vytvořeno z vertikálně usazených kůlů o průměru 15 až 20 cm, pomocných tenších kůlů a vyplétané pruty o průměru 1 až 3 cm. Dřevěná kostra byla pokryta mazanicí (obr. 37). Podle destrukčních vrstev musela být budova přinejmenším dvoupodlažní. V patře stávala pec, v krytině (patrně šindelové – nálezy hřebíků) byly částečně použity i prejzy (krytí hřebene?).
Vzhled „dřevěných“ objektů téměř není znám. Prof. Unger je přesvědčen, že většina dřevěných konstrukcí ve středověku byla omazána hlínou a líčena vápnem, takže - už z důvodu prestiže stavitele - vypadala jako zděná. Vyjímkou je obrázek z Václavovy bible (38, 39). Mě se velmi líbí vizualizace od Rostislava Vojkovského (40, 41). Také jsem tahal rozumy od tesařů a lidí, kteří se stavbou ze dřeva mají praktické zkušenosti.
Přízemí je tedy celkem jasné. Na modelu jsem chtěl znázornit i místo, kde zatékající voda odplavila hliněný omaz až na proutí (42, 43). Barvení - první pokusy (44, 45) a je to hrozné! - a předsevzetí nevzdávat to.
37 konstrukce objektu (Chotek).JPG
37 konstrukce (Chotek)

38 dvorec Biblia Venceslai.jpg
38 dvorec Biblia Venceslai

39 rektifikace P. Chotěbor.jpg
39 rektifikace dvorce dle P. Chotěbora

40 Čeladná Vojkovský.JPG
40 Čeladná - R. Vojkovský

41 Štandl  Vojkovský.jpg
41 Štandl - R. Vojkovský

42.jpg
42 přízemí

43.jpg
43

44 barvení-základ hliněný.jpg
44 hlíněný omaz

45 barvení- a bílený.jpg
45 nátěr "vápnem"

Re: Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 24 dub 2017, 10:45
od KarelLh
Vzhled 2. i 3. podlaží jsem už jen vymýšlel. Protože jsem nevěděl, jak to bude ve skutečnosti vypadat, rozhodl jsem se, že další podlaží vytvořím jako stavebnici. Každé podlaží postavím samostatné a pro konečnou podobu se rozhodnu.
Pokud bych stavěl já, pak bych 2. podlaží poněkud přesadil, aby voda nezatékala do zdí podlaží nižšího. Vytvořil jsem rošt (46) a na něm ze špejlí obroušených na výšku cca 1,5mm (tvar ležaté 0), stavěl stěny (47, 48). Další, 3. podlaží je nižší a imituje lehčí konstrukcí (48, 49).
Jenže vyšla z toho -podle mého pocitu- až příliš vznosná stavba (50). Proto jsem vyrobil ještě „úzkou“ variantu. U té jsem 3. podlaží obložil přírodním materiálem (51, 52). I když ani tato varianta obložení mě úplně nenadchla, doufál jsem, že pozdějším barvením vzhled ještě trochu vylepším (53, 54).
46 kostra 2.podlaží.jpg
46 kostra - nosné trámy

47.jpg
47 roubení

48 2. a 3. podlaží.jpg
48

49 3. podlaží.jpg
49 obložení prkny

50 před barvením.jpg
50 a první, smíšené dojmy z výsledku

51 dvě verze.jpg
51 kterou variantu vyberu?

52 jiné obklady u 2. verze.jpg
52 obložení z proutků

53 před barvením.jpg
53 tak nevím...

54 úzká varianta.jpg
54 úzká varianta a porovnání s obr. 50

Re: Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 01 kvě 2017, 09:05
od KarelLh
Pro střechu vždy nejdříve vyrobím poměrně pevnou kostru ze špejlí (55, 56). Olepím ji a papír tvaruji tak, aby jednotlivá pole byla mezi „trámy“ prohnutá (57, 58). Šindele mám od Miroslava Gabriela (59). Lepím je po částech proto, aby střecha nebyla úplně dokonalá (60). Tři horní řádky a hřeben jsem „pokryl“ prejzy vytvořenými ze „Sculpey soufflé“. Pro vytvarování jednotlivých prejzů jsem si vypiloval z trubičky o průměru 1,5 mm tvořítko. A barvení: zešedlé, vyšisované šindele a různé odstíny pálených prejzů (61).
Podle archeologických nálezů pozůstatků dalších dvou objektů jsem ještě vytvořil konstrukci přístřešku pro letní přípravu pokrmů u kterého počítám i s venkovní chlebovou píckou a dalšího, ve kterém podle nálezů (a tím nemyslím kobylance) byli ustájeni koně (62 a 63).
55 kostra střechy.jpg
55 základ kostry střechy

56 i střecha dvakrát.jpg
56 hotové kostry

57 střecha.jpg
57 polepení kostry

58 úzká 3 podlažní se střechou.jpg
58 první dojem...

59 pokrývač.jpg
59 šindele

60 pokrývač.jpg
60 pokrývač v práci

61 1. verze střechy.jpg
61 1. verze

62 kostry stáje a přístřešku.jpg
62 kostry stáje a venkovní kuchyně

63.jpg
63 první dojem???

Re: Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 01 kvě 2017, 10:20
od Patrik Kertész
63 prvý dojem? ... úžas, keď bude porobená aj okolitá krajinka tak to zas bude na nerozoznanie od reality.. už teraz to na jednej dvoch fotkách dýcha realitou 8-)

Re: Koválov 1:160

PříspěvekNapsal: 08 kvě 2017, 10:50
od KarelLh
Ztvárnění přírody: To, že nestačí ctít čtvero ročních období, severní a jižní, zastíněné a osluněné svahy, jsem pochopil brzy. Specifická vegetace roste na vápencovém podloží, v březových hájích atp. Je to složité a proto považuji za nejjednodušší inspiraci si pro ztvárnění přírody vybrat část reálné přírody a tu si dobře nafotit. Pro sebe jsem si vytvořil sady rozpoznávání stromů, kamení a hornin, mechů, lokalit, přírodnin, artefaktů a také úseků přírody jak se mění v různých ročních obdobích - a z toho teď čerpám.
Koválov: Abych to neměl tak jednoduché, ještě před začátkem stavby jsem se rozhodl, že tentokrát se pokusím o ztvárnění přírody „na začátku podzimu po velmi suchém létě (světlé traviny na jižních svazích) a k tomu navíc den po prudkém dešti, tj. kaluže, bláto a marast“. Objednal jsem si potřebný modelářský materiál – a teď čekám... Protože to je i tráva od Poláka, vím, že ještě dlouho čekat budu. Poslal jsem dvě fotky ze stavby profesoru Ungrovi a ten mi - k mému milému překvapení - nejenže odpověděl, ale dal i několik námětů a připomínek. Už teď vím, že vytvořím dvě varianty Koválova.
(Že by to tentokrát už taková blbost nebyla?)
64 akrylové kaluže.jpg
64 louže z akrylového gelu (viz. Mnitka)
65 vzniká kaluž.jpg
65
66 podpěrná konstrukce mostu.jpg
66 podpěry můstku
67 výroba schodů.jpg
67 schody a přípravky pro jejich výrobu
68.jpg
68 vše ještě doladím...
69 a s upravenou střechou.jpg
69 s předělanou střechou
70 s konstrukcí můstku.jpg
70 s konstrukcí můstku

A teď budu čekat na dodávku chybějícího materiálu pro dokončení.