Stránka 1 z 1

Co kdyby... se Československo v roce 1939 bránilo?

PříspěvekNapsal: 10 lis 2014, 20:58
od mara modelar
Ahoj,
nedávno se mi do rukou dostala stavebnice Lt-35 a protože jsem neměl chuť ji dávat do nacistických (fuj!) barev a nechtěl jsem ani, aby to bylo to Lt.35, co se vzdávalo Němcům, napadlo mě to, že udělám svůj první SIG.
Do tohoto vlákna mohou dávat své modely všichni, co jsou ochotni pokračovat v této srandě se mnou.
Takže doufám, že se bude líbit a já jdu dodělat svého "Žižku".
Howgh! M:-)

Re: Co kdyby... se Československo v roce 1939 bránilo?

PříspěvekNapsal: 10 lis 2014, 21:10
od vrog
Tak snad nebudeš sám ;) Držím palce.

Re: Co kdyby... se Československo v roce 1939 bránilo?

PříspěvekNapsal: 10 lis 2014, 21:46
od kragh
Jo, do "ČSR 1940" se už tady stavělo dost věcí a určitě ještě bude. Držím nám palce, asi časem taky něco přihodím...

Re: Co kdyby... se Československo v roce 1939 bránilo?

PříspěvekNapsal: 11 lis 2014, 12:06
od fireman
Zajímavé, že bych se připojil .... a co ukořistěná nepřátelská technika ???

Re: Co kdyby... se Československo v roce 1939 bránilo?

PříspěvekNapsal: 11 lis 2014, 13:14
od mara modelar
fireman píše:Zajímavé, že bych se připojil .... a co ukořistěná nepřátelská technika ???

Nevím, zatím dio se zničeným Pz.II a Lt.35 na mostě.

Re: Co kdyby... se Československo v roce 1939 bránilo?

PříspěvekNapsal: 12 lis 2014, 20:24
od ujík
Jo, tak díky dvoum československým Aviím (B.35 a B.135) v barvách z války s Německem vlastně vzniknul celý What if SIG. :-D Ale to už je let, nějak to letí. :( Jenom co se týká letadel, tak tu vzniklo dost kousků a ještě určitě další přibudou. Je to vděčné téma. A žáby v mlíku povinná četba. :-D

Re: Co kdyby... se Československo v roce 1939 bránilo?

PříspěvekNapsal: 12 lis 2014, 20:37
od mara modelar
Tak dioráma se blíží do finiše, dnes schne terén, brzo budu dodělávat vegetaci a lakovat podstavec. Pak už jen figurku a hurá sem.
P.S.: Už jste někdy zkoušeli řezat sestavené Pz.II 1/35 skalpelem a řezákem na koberce? Nebudete věřit, já taky nevěřil, jde to! :grin:

Re: Co kdyby... se Československo v roce 1939 bránilo?

PříspěvekNapsal: 12 lis 2014, 20:49
od fireman
Našel jsem v kitníku jednoho Vickerse 6 ton tak asi bude ...
Příběh : o rok dříve
Těšínsko 1938
„ V našem povědomí je rok 1938 spojován automaticky s kapitulací bez boje. O tom, že odstoupení pohraničních oblastí Německu, Maďarsku a Polsku proběhlo snad bez jediného výstřelu jsou přesvědčeni jak laici, tak odborníci. Přitom jen máloco je tak vzdáleno pravdě, jako toto tvrzení. Ve skutečnosti totiž probíhaly na československých hranicích v roce 1938 krvavé boje, během nichž mnoho obránců republiky obětovalo to nejcennější, svůj život.

Jako první se vyhrotila situace na hranici s Německem. Značná část německé menšiny v českých zemích se v létě 1938 nijak netajila svým protičeskoslovenským smýšlením a její vůdcové ze Sudetoněmecké strany počítali s aktivní účastí na likvidaci Československa při plánovaném útoku nacistického Německa.

Jako druhé vystoupilo proti Československu Polsko, které se rozhodlo využít situace a získat Těšínsko. K tomuto účelu měly posloužit i zvláštní diverzní oddíly podléhající zpravodajskému oddělení hlavního štábu polské armády, které zahájily činnost po 23. září v okolí Českého Těšína a Třince. Polští diverzanti se zaměřili hlavně na sabotáže a bombové útoky na státní úřady. Vzhledem k brzké dohodě a odstoupení Těšínska Polsku jejich operace rychle ustaly a vyžádaly si jen několik zraněných.

Na československo-maďarské hranici panoval až do počátku října poměrný klid. Maďarsko sice také usilovalo o připojení rozsáhlých oblastí na Slovensku a Podkarpatské Rusi, ale bylo si vědomo vlastní slabosti. Teprve po souhlasu Československa s odstoupením území Německu a Polsku vzneslo i své požadavky a rozhodlo se je vojensky podpořit. K prvními střetu došlo 5. října, když maďarská armáda napadla československé pozice u Rimavské Soboty a po celodenních bojích a nasazení posil se ji podařilo vytlačit. Další útoky proti Československu převzaly už zvláštní polovojenské oddíly Rongyosgárda (též Szabadcsapatók) cvičené v Maďarsku. Jejich úkolem bylo provádět záškodnickou činnost na jihu Slovenska a Podkarpatské Rusi. Přepadení 31. října dokonce vyústilo v boj o obec Kosiny, do něhož musely znovu zasáhnout československé tanky.

K maďarským diverzním aktivitám na Podkarpatské Rusi se koncem října připojili také Poláci. Jejich zvláštní diverzní oddíly pronikaly do pohraničních oblastí, kde ničily mosty, komunikace, telefonní a elektrické vedení a přepadaly státní úřady. Polské diverzní operace skončily koncem listopadu 1938.

Na slovensko-polské hranici se koncem listopadu dvakrát střetla československá armáda s polskou. Do bojů 25. listopadu u Čadce se zapojilo na obou stranách dělostřelectvo a letectvo a výsledkem bylo několik mrtvých a zraněných československých i polských vojáků. O dva dny později se bojovalo, ovšem již s mnohem menší intenzitou, v Tatrách. Vinu na obou incidentech nesli Poláci, kteří si chtěli vynutit silou obsazení některých území. “

ATM č. 11/2003, s. 36 - 37

„ Přípravy na obsazení Těšínska započala polská armáda vojenskými manévry 4. až 20. září 1938 v bezprostřední blízkosti československo-polských hranic a vytvořením samostatné operační skupiny "Śląsk" (Slezsko) jejímž velitelem byl generál Władysław Bortnowski. “

internet

Tak mluví historická fakta. A jak to mohlo být ....

Tato operační skupina disponovala mimo jiné i 20 tanky Vickers E type A z 3. tank.praporu Waršava a 11.tank.praporu Modlin . Hlavní nápor polské armády byl zaznamenán 23. září 1938, ale nasazením dostatečného počtu techniky, příslušníků naší armády a dobrého taktického záměru nedošlo k obsazení města Těšín a tím pádem byla zachována celistvost státní hranice.

Praxe ukázala, že již tak těžce zkoušené Československo není slabou zemí a bez boje se nevzdá žádnému uchvatiteli. Bylo zajato několik desítek příslušníků polské armády a část vojenské techniky – mezi nimi i několik dvouvěžových tanků Vickers .

Po důkladném prozkoumání technického stavu tanků a jejich dalšího využití rozhodlo velení armády o nasazení 3 bojeschopných tanků na slovensko-polské hranici a na Podkarpatské Rusy v období říjen až listopad roku 1938 při obraně státních hranic.

Shodou okolností tyto bojeschopné tanky neměli typickou tříbarevnou kamufláž pro obrněnou techniku zavedenou v polské armádě v roce 1936, ale pouze nástřik zelenou barvou na celém povrchu a nařízením vydaném generálním štábem polské armády na začátku roku 1938 na tancích jste nenašli žádné identifikační údaje, podle kterých by bylo možno techniku přiřadit k daným vojenským útvarům. / že by inspirace pro akci Krym 2014 ?? /.

Ani naše armáda na tyto stroje nezavedla identifikační čísla, ale na žádost osádek tanků svolila s jednoduchými nápisy na bocích – Nikola, Jura a Maryša.

Re: Co kdyby... se Československo v roce 1939 bránilo?

PříspěvekNapsal: 12 lis 2014, 21:22
od vrog
To zní dobře :)

Re: Co kdyby... se Československo v roce 1939 bránilo?

PříspěvekNapsal: 17 pro 2014, 11:59
od Olda Homola
no já myslím, že i díky Edově nové B.534 tam prostor pro WI 1938 rozhodně bude...já už jednu jistou úvahu mám...

Re: Co kdyby... se Československo v roce 1939 bránilo?

PříspěvekNapsal: 17 pro 2014, 14:29
od ujík
Vlk taky sliboval. :lol:

Re: Co kdyby... se Československo v roce 1939 bránilo?

PříspěvekNapsal: 17 pro 2014, 15:43
od Olda Homola
já psal úvahu, né že něco postavím :lol:

BTW: jsou někde uvedeny typy (typ) letadel, účastnících se pohraničních šarvátek na československo-polské hranici?

Re: Co kdyby... se Československo v roce 1939 bránilo?

PříspěvekNapsal: 17 pro 2014, 16:18
od Jarek S.
Njn ty stavíš furt něco jiného.