Stránka 1 z 2

Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 10 úno 2015, 09:39
od Cloud Jumper
Rád bych se s Vámi podělil o své zážitky při stavbě a barvení W40k modelů, terminátorů kapituly Dark Angels, hrozivých a vznešených veteránů roty Deathwing . Fotografie a popisky budu postupně přidávat, jak budu pokračovat v pracích. Budu se snažit ukázat celý postup od začátku do konce, možná trochu ve stylu návodu nebo "How to". Samozřejmě budu rád za rady a postřehy zkušenějších kolegů modelářů!

Modely jsou součástí starter setu "Dark Vengeance" , tedy univerza Warhammeru 40.000.

Jak jsem postupoval já:
1) "Udělej si plán" - tím začínám a když mám plán ujasněný, tak se ho držím. Prvotně jsem si rozhodnul barevné schéma - Deathwing se na stránkách Games workshopu objevuje tradičně v barvách na můj vkus až moc hnědých/žlutých/okrových. Vzhledem k tomu, že dle legendy Deathwing resp. jeho tradiční zbarvení vzniklo rituálním nabarvením zbroje členů první roty na bílo (kterážto byla považována za barvu smrti) předtím, než se vydali na sebevražednou misi ( viz zde ), a vzhledem k tomu, že Deathwing v barvě okrové se mi nelíbí, rozhodl jsem se pro trochu bělejší výsledek.
Co se týče doplňků: zbraně nemohou být jiné než červené, to prostě nejde. Ostatní doplňky budou tradičně spejs merínovsky opulentní, tím spíš, když se jedná o první rotu veteránů. Takže hodně zlata. Co půjde, tak zeleně, protože konec konců jsou to Dark Angels.
Deathwing v sadě Dark Vengeance má jako doplněk často motiv křídla a vůbec všude trčí nějaká pera. Dlouho jsem váhal, jak s nimi naložit - zlata už tam bude dost, takže tuhle barvu bych vyloučil. Černá (jako je zde) se mi nelíbí. Červené je také dost, takže ne. S ohledem na to, že původní členové Deathwingu (viz výše) tedy zejména nám známí kapitán Cloud Runner aka Ezekiel a Librarian Two heads talking, jsou zřejmě a očividně inspirováni severoamerickými indiány, mám v plánu pera udělat ve stylu severoamerického orla, tedy bílá s černými konci a možná nějakým tím červeným coupem. Nicméně rozhodl jsem se, že tuto otázku ještě zvážím potom, co budu mít většinu ostatního hotovou.

2) "Veď si deník" - od prvních modelů si vedu deník, kam si zapisuji co a jak jsem dělal, jaké barvy jsem použil a v jakém pořadí. Píši co se mi povedlo, co jsem objevil a co se naopak nedařilo. Takový deník možná nemá moc velký význam pro modeláře techniky, neboť asi nikdy nedělají stejnou věc dvakrát, ale pro člověka, který chce postavit armádu stejných týpků a možná ji v budoucnosti obměňovat nebo rozšiřovat to je neocenitelná pomůcka k tomu, jak udržet barevné schéma.

3) Pomalu a pečlivě - nic neuspěchám, času mám dost. Všímám si na sobě poslední dobou určitých nežádoucích jevů. Zejména zrychluji, když mi něco jde a baví mě to. To je fajn do té chvíle, kdy je to na úkor přesnosti a kontroly. Takže při prvním náznaku zbrklosti si udělám přestávku nebo rovnou na pár hodin končím. Stejně tak je to, když se začnu nudit - pak to flákám. V takovém případě platí stejné pravidlo.

A teď už k samotné stavbě:

Re: Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 10 úno 2015, 09:55
od Cloud Jumper
Zaprvé: modely jsem vyštípal kleštěmi z plata, očistil a sesadil dohromady (bez lepení!), abych viděl jak sedí [ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ].
Tam kde to šlo odřezal jsem otřepy, na některých místech je lze nejlépe seškrábnout ostrým nožem, na některých místech jsem je potom dohladil jemným smirkem s vodou. Potom jsem vyvrtal díry do hlavní bolterů a autocannonu [ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Každý model jsem několikrát prohlédl, hledal otřepy a nerovnosti a brousil je. Nesmíme zapomenout, že vzhledem k tomu, že ve výsledku bude barva světlá, bude každý otřep velmi dobře vidět. Když už jsem nic nemohl najít, vzal jsem terminátory do koupelny a pořádně je vydrbal vodou s mýdlem zubním kartáčkem, opláchl a vysušil. Potom jsem použil jsem Pana Surfacera 1200. Zředit s Panem Barevným Ředičem a modely přestříknout (já používám skoro vždy airbrush, ale některé modely primeruju pouze sprejem z plechovky).
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
Potom se Vám objeví takovéhle malé drobné oděrky a nerovnosti, které nebyly předtím vidět: [ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
a ty se musí odstranit.

Re: Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 10 úno 2015, 11:11
od Cloud Jumper
Pokračuji preshadingem. Pro ty kdo neví, co je preshading: preshading je technika nebo chcete-li postup, jak vytvořit na modelu tmavší místa, která budou představovat stíny. Preshading je to označeno proto, že se používá předtím, než se nanáší základní (base) barva, tedy zásadně je to to první, co na model nanesete poté, co jste použili primer. Důležité je, nechat preshading částečně nebo úplně prosvítat skrze základní barvu, jinak nemá žádný efekt.

Takže na model, který jsem po odstranění surfacerem zvýrazněných otřepů, pouze lehce na poškozených místech dostříkal surfacerem 1200, jsem otočil hlavou dolů a zespodu jsem jej airbrushem přestříkal tmavě hnědou barvou Vallejo (70826 German camo medium brown, panzer series). Tím, že model stříkám pouze zespoda v úhlu max. cca 30-40 stupňů mi zůstanou na horních stranách modelu, tedy tam, kam typicky dopadá světlo, světlejší plochy, a naopak, ztmavnou plochy, které jsou vespod a kam, lidově řečeno "světlo nesvítí".
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
a potom postupně barvu zesvětluji přidáváním okrové (70921 English uniform) a pískové barvy (70819 Iraqi sand) a sříkám ze stále kolmějšího úhlu (k ose hlava-nohy). Nakonec stříkám pískovou, pískovou ředěnou s kostěnou bílou (70034 Bonewhite) a kostěnou bílou, když stříkám pod ostrým úhlem zeshora.
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
Nakonec bude model vypadat zhruba takto (lepší fotku, kde by byly lépe vidět stíny asi nemám :( )
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
Teď pokryji celý model lakem, já používám Vallejo satin nebo matt varnish. Tím si dosavadní práci zakonzervujeme a alespoň trochu ochráníme model před dalším postupem, který obsahuje časté používání maskolu a lepící pásky.

Re: Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 10 úno 2015, 11:51
od Cloud Jumper
A pokračujeme. Není lepší chvíle než teď, když máme hotovou základní barvu, udělat seržantův plášť. Protože je to Dark Angel, bude plášť zelený. Protože je to plášť s ohyby a já mám novou airbrushovou pistoli, budeme ho dělat pistolí. A abychom si nepoškodili vše, co jsme doteď udělali, musíme vše, kromě plášťě, zakrýt. K tomu se perfektně hodí Humbrolův Maskol. V podstatě jím zakryjeme vše, co nechceme nastříkat zeleně. Nebojte se toho, jde snadno dolu. Pouze na to nepoužívejte váš nejlepší štětec, použijte nějaký starší.
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
Zbytek, tedy všude tam, kde to už spolehlivě můžete zakrýt jinak, zakryjte buď igelitovým pytlíkem nebo páskou.
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
No a potom jsem použil Vallejo olivový primer - to je hodně tmavá zelená. Potom jsem postupně používal světlejší a světlejší zelenou (70975 Military green míchaná víc a víc s 72105 Mutation green a nakonec highlight s 70891 Intermediate green) a stříkám ji čím dál tím více seshora a na vystouplejší části pláště. Odstraníme pásku a Maskol a tadáááá:
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
Úplně stejným postupem (Maskol, páska, hnědá -70826 German camo medium brown, červená- 70926 Red a světlá červená- 70947 Dark vermillion) barvíme Autocannon:
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
Jen dodávám, že při tomto postupu si musíte dávat pozor, jak figurka bude stát a přizpůsobit tomu barvení. Vzhledem k tomu, že autocannon drží šikmo vzhůru a směrem od těla, je pravděpodobné, že nejsvětlejší části budou zepředu, z vnitřní strany a zeshora, směrem od hlavně(í) dolu a nejtmavší bude spodek a zadek. Úplně jinak by to bylo, kdyby ho měl např. přitisknutý k tělu. Myslete na to.

Pokračujeme: když už máme rozmíchanou červenou, vrhnul jsem se rovnou na boltery a znaky Deathwingu na shoulder padech (náramenících?). Buďte si jisti, že máte barvu pořádně rozředěnou. Není nic horšího, než když máte barvu moc hustou a na modelu jsou vidět tahy štětce. Stejně tak nechcete barvu moc řídkou, protože pak se rozlévá až moc snadno a "uteče" vám z detailu a kapilární efekt ji prožene po celém širém okolí. S tím, že máte správně rozředěnou barvu souvisí i to, že povrch budete přetírat minimálně dvakrát, spíš třikrát. Daň za krásu. Taky berte na vědomí, že jak barvíte, barva tuhne a vysychá a bude čím dál hustší. Je tedy třeba ji občas doředit.

Já používám platíčka od léků - barva drží pohromadě, takže méně vysychá, snadno se v ní rozmíchává a objem je dostatečný. Těžko určit správný poměr ředění, to se musíte prostě naučit. Já dávám odhadem na 3díly Vallejo barvy jeden díl destilované vody, půl dílu Vallejo medium thinneru, půl dílu Vallejo airbrush cleaneru a před rozmícháním namočím štětec 00 v Agama zpomalovači. Ale je to vážně jen odhad. Opravdu si to každý musí zjistit sám. Rozhodně si barvu vyzkoušejte na nějakém kusu plastu předtím, než ji začnete patlat na model. To platí i po každém doředění!!!

Takže jsme skončili tady:
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Můžete si všimnout, že jsem se pokusil i o efekt "rozžhaveného a zchlazeného kovu" na hlavních autocannonu - v podstatě jsem zakryl vše kromě hlavně do igelitového pytlíku, a potom nastříkal hlaveň Vallejo 70865 Oily steel. Potom jsem do Oily steel přimíchal Vallejo 72056 Glorious gold cca 1:1 a nastříkal poslední dvě třetiny. Pak jsem přimíchal Vallejo 72059 Hamered copper a nastříkal poslední třetinu a poslední čtvrtinu jsem nastříkal Vallejo 70800 Gunmetal blue. Nakonec Wash Badab Black. S výsledkem nejsem úplně spokojen, ale pořád mi to vyšlo to lépe, než jsem čekal :lol: .

A i když to není vidět, nastříkal jsem podobným způsobem i seržantův power sword: základ Vallejo 70863 Gunmetal grey, konce Vallejo 70863 Silver a přechody Vallejo 70800 Gunmetal blue. Určitě to bude lépe vidět na některé následující fotce.

S tím dnes končím, bo toho víc nemám. Co nás čeká příště: nabarvíme podkladovou barvu všeho co bude zlaté a vůbec se budeme věnovat všem doplňkům jako jsou chest eagles (ty znaky orla na hrudi), pečetě, svitky, dýky, lebky, ozdobná lana (wtf?), klouby a vedení hydrauliky...

Re: Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 11 úno 2015, 06:58
od David Lengyel
To je supr postup, díky za sdílení :) Zrovna jsem viděl tyto figurky na výstavě a rád bych si nějakou zkusil udělat.

Re: Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 11 úno 2015, 11:48
od Cloud Jumper
Zeditoval jsem předchozí příspěvky - připsal jsem jména a kódy použitých barev Vallejo. Doufám, že všichni ví, co je Maskol nebo Pan Surface 1200 nebo Pan Barevný Ředič, že nikoho nematu.

Díky za ocenění Davide. Pokud budeš chtít zkusit modely, nekupuj rovnou set Dark Vengeance, obsahuje plno modelů včetně pravidel pro hru, kostek, měřičů, šablon... pokud neplánuješ W40k hrát, není to nutné. Naopak, pokud chceš začít hrát, je to výborný starter, protože obsahuje dvě začátečnické armády. Terminátoři se dají sehnat samostatně. Sorry za OT, jestli to víš :)

Re: Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 11 úno 2015, 15:25
od PanFiluta
Parádní walkthrough, skvělý námět i foto a hlavně moc pěkně nabarvené, už dlouho se rozhoupávám k nějakému modelu ze světa W 40k a tohle je velká inspirace, díky :)

Re: Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 13 úno 2015, 08:57
od Cloud Jumper
Dobré ráno!

Jsem zde i s pokračováním! Jak uvidíte na fotkách, věnoval jsem se doplňkům. Práce je to pomalá a zdlouhavá, zejména proto, že noví terminátoři mají na sobě opravdu velké množství detailů (a musím pochválit GW za dobře odvedenou práci, protože jsou pěkně vymodelované, bez otřepů, bublin a obecně se jedná o velmi slušné modely). No a protože si nechceme poškodit již v podstatě hotovou základní barvu, pracujeme štětcem odpovídající velkosti (rozuměj docela malým) a to precizně a pomalu, abychom si neušpinili něco, co nechceme.

Jak si můžete všimnout, velkou část detailů jsem natřel hnědožlutou barvou (Vallejo 70921 English uniform). Proč? Dva důvody:
- podklad je světlý
- výsledná barva, kterou chci dále nanést bude buď dozlata nebo do bíla (ve velké většině případů, mám tam i výjimky)

Proč je podkladová barva důležitá?
Zaprvé: moje zkušenost s metalickými barvami Vallejo je ta, že jsou velice vybíravé co se ředění týče a mají často mizerné krycí schopnosti (a jak vám ukáži dále, i toho se dá využít!). Když barva nemá krycí schopnost (typicky taky žlutá barva, zdravíme Imperial Fists!) prosvítá podklad a nátěr musíme opakovat a opakovat, dokud není barva jednolitá a rovnoměrná. U nemetalických barev to jde snadno, ale u metalických to jde hůř, protože barva je opravdu háklivá na ředění: moc rozředěná a můžete natírat třeba pětkrát. Málo naředěná a funguje jako tmel.

Proto jako podkladovou barvu používáme barvu, která odpovídá budoucímu metalickému nátěru: zlato? tak žlutohnědou!
Zaprvé: tím dosáhneme toho, že i když se nám nepovede detail úplně celý nabarvit, stejná nebo podobná barva podkladu nás "podrží" a oko si nejspíš malého nedodělku nebo vady nevšimne.
Zadruhé: když použijete tmavší základní barvu, dají se vytvořit efekty prohlubní a stínů tím, že zlatou potom budete vrstvit více na místech, která jsou vystouplejší, na která dopadá více světla, zatímco prohlubně přejedete řídkou barvou jenom jednou nebo dvakrát a necháte jemně prosvítat podkladovou, tmavší barvu. Voilá: efekt hloubky se objevil!

Druhý důvod podkladových barev je trochu jiný: často se používá jako podklad černá, protože když zlato nebo stříbro barvíte na černý podklad, barva bývá "plnější" a "výraznější", než když barvíte bílý podklad. Vyzkoušejte to.

A nakonec: tuto barvu jsem použil proto, že tam, kde budu barvit lebky, je tato barva vhodným základem pro vytvoření stínu. Tím, že na lebky budu přidávat už jenom světlejší a světlejší barvu až skončím u bílé si vytvořím efekt hloubky a stínu. Ale o tom až jindy!

K věci:
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
Tady si můžete všimnout, že jsem použil hnědožlutou na všechny listy pečetí, lebky, emblémy a vůbec. Na prostředním terminátorovi si můžete všimnout, že jsem zkusil nabarvit lanka na jeho pravé noze červeně. To proto, abych si ujasnil, jestli se tahle barva líbí, nebo jestli použiju jinou, nějak nevím kudy do toho :x

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
Tady máte seržanta. Kromě použité základní barvy si můžete všimnout i jeho meče, který je konečně trochu vidět. Upozorním Vás také na jeho pravou nohu, kde je emblém postavy v kápi (vypadá jako Watcher in the Dark), ale s naznačenými křídly. Postupem času uvidíte jak se vybarvuje, teď je jen vidět, že jsem ji vystínoval dozelena.

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
Stejným způsobem jako jsem barvil shora uvedenou postavičku na noze seržanta jsem dělal i Imperiální Aquilu (ten orel/dvouhlavý orel/lebka s křídly/zlomený meč s křídly na hrudi). Použijete tmavou zelenou jako základ - natřete jí celého "orla". No a potom ji, přidáváním světlejší a světlejší zelené, kterou používáte pouze na vyvýšená místa (horní hrana křídel, konce letek), dodáváte hloubku a kontrast. Když na to teď koukám, říkám si jestli nemám použít ještě jeden světlejší highlight (ale na druhou stranu jsou to DARK angels a mám strach, že jsem v tom bodě, kdy všechno další už bude horší).

A když terminátora otočíme, uvidíte, že na hydrauliku (nebo co to je) a na vnitřní stranu kloubů nohou (ale i rukou, jen nejsou na těchto modelech skoro vůbec vidět) jsem použil čistě černou barvu.
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
To proto, že chci model trochu rozbít, přeci je na můj vkus pořád moc světlý. A hlavně taky proto, že Vám chci ukázat dva efekty, které se dají použitím černé a následně metalické barvy vytvořit použitím dvou různých metod.

Re: Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 13 úno 2015, 09:48
od Cloud Jumper
Prví metodou je starý známý "drybrush", otrocky přeloženo "suchý štětec" (hádám, že anglické "drybrushing" se přeloží jako "suchoštetcení? :D ).

Zde máte obrázek, jak ruka s bolterem vypadala předtím, než jsem začal s drybrushingem:
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Jasně, fotka není nejlepší. Povšimněte si však zejména černého vedení hydrauliky a černého kříže s lebkou uprostřed (jo, já vím, je to černé a není nic vidět, ale je tam, hned tam, kde se sbíhají ty lanka. Nebojte hned Vám ji ukážu lépe).

Na vedení hydrauliky a emblém jsem použil drybrush: nejprve Valljeo Gunmetal grey a potom z rozvernosti Vallejo Brassy brass:
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
nebo zde:
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Vidíte? Gunmetal grey nám černou hydrauliku jakoby "odřela na kov" na místech, která jsou nejvíc vystavena vlivům okolí. Brassy brass jsem použil proto, že jsem chtěl detailu dodat trochu barvy tak, abych ho posunul do teplého spektra barev. No a proto, abych emblém kříže s lebkou pěkně zvýraznil. Zhodnoťte to sami, mě se to líbí, vypadá to staře a odřeně.

A ano, schválně jsem silně nedrybrushoval konce - jednak proto, abych s nezamazal model a jednak proto, že si myslím, že to opět dodá "něco jako stín a hloubku" :)

"Hele, Cloud Jumpere, je to pěkný, ale co je to ten drybrush? Nějak´s to nevysvětlil!."
Ok. Pro ty, kdo ví co to je drybrush, jak ho používat atd. se omlouvám, přeskočte k další fotce.
Pro ostatní: Drybrush je metoda, která se používá na zvýraznění vystouplých částí modelu. Drybrush se v podstatě nedá použít na barvení detailů zapuštěných nebo schovaných. Jak můžete vidět z fotky nahoře, lebka je celá bronzová, ale její oční důlky a prohlubně v ramenech kříže zůstaly černé. Svým způsobem je drybrush opakem washování - u washe se snažíte dostat barvu do prohlubní, mezer a spár. Drybrushem se naopak snažíte zvýraznit hrany a výstupky.
Jak na to? Vezměte malý (no, záleží na tom co drybrushujete) plochý štětec, namočte jej do barvy, otřete a potom si vezměte papírový ubrousek, štětec k němu přiložte a třete proti ubrousku tak dlouho, dokud ze štětce jde nějaká barva. Ve chvíli, kdy už žádná barva na ubrousku neulpívá, máte "dry brush", tedy suchý štětec. V tuto chvíli přejdete se štětcem k modelu a kolmo na detail, který chcete zvýraznit, otíráte štětec pohybem tam (a někdy i zpět, ne vždy je to vhodné). Na hraně modelu Vám bude ulpívat malé množství barvy (ano, i když jste ji vytřeli do ubrousku). Čím déle budete štětcem na místě máchat, tím více barvy tam ulpí a tím zářivější detail vytvoříte.

Ale POZOR: Drybrush má svá rizika:
1) nevytřete barvu důkladně = namísto jemného detailu na hraně si pomalujete celý detail barvou
2) neuváženě silným a rychlým mácháním si sedřete z modelu barvu :grin:
3) a toto je nejhorší a v podstatě se tomu nedá vyhnout: tím, jak mácháte štětcem, jeho štětiny se ohýbají a vymršťují. Tím jak se vymršťují občas "katapultují" částičky zaschlého pigmentu do okolí. U metalických barev to znamená, že po drybrushování můžete v okolí detailu nalézt pár "třpytek", jak vám uletěly ze štětce. Toto se však dá eliminovat: zaprvé tím, že zakryjete zbytek modelu a zadruhé tím, že pohyb štětcem budete dělat vždy tak, aby směřoval od modelu pryč - tím pádem se štětiny budou vymršťovat směrem do volného prostoru a "třpytky" neskončí na modelu.

Doporučuji zadat drybrushing do youtube a vyleze Vám plno videí, kde to názorně uvidíte.


Jdeme dál: Pamatujete na fotku v mém minulém příspěvku, kde má terminátor nabarvené klouby na nohou černě, že? Tuhle:
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Další fáze je tato:
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Určitě vidíte, že barva není rovnoměrná, je černě špinavá, ušmudlaná. Toho jsme dosáhli využitím shora uvedeného efektu špatného krytí metalických barev. Použil jsem Vallejo Oily steel a poměrně dost jsem ji rozředil. Trochu nad rámec toho, kdy bych s ní barvil detail, ale ne tolik, abych úplně ztratil krycí schopnost. Jo, blbě se to vysvětluje. No a potom jsem si štětcem kápnul barvu doprostřed vnitřní strany kloubu, otřel štětec do ubrousku a potom skoro suchým štětcem rozvedl barvu po celé vnitřní straně, až do krajů. Nesnažil jsem se o rovnoměrné pokrytí, pouze o úplné pokrytí (aby v každém místě byla černá překryta Oily steel). Tím pádem mi na některých místech černá prosvítá a tím je dosaženo toho špinavého efektu.

Nemám zatím plánu přidávat Brassy Brass, ale uvidím, jak bude model působit na konci. Každopádně se této části budeme ještě věnovat při washování.

S tím dnes končím. Tedy vlastně úplně ne. Já se Vám prostě musím pochlubit se svou novou krasavicí :D :D :D :
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Re: Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 16 úno 2015, 09:48
od Cloud Jumper
Dobré ráno!

Současná fáze, tedy vybarvování detailů, je velmi pomalá a monotematická. Detailů je na modelech hodně a jsou miniaturní, takže s barvou je třeba pracovat rychle, než zatuhne a často dořeďovat.

Každopádně: pamatujete, jak jsem zkoušel nabarvit jedno lano červeně? abych viděl, jak to vypadá? Výsledek je ten, že červená se mi obecně líbí, dodává modelům kontrastní barvu, nicméně použitá barva byla na můj vkus až moc jasně červená. Rozhodl jsem se začít od tmavší části spektra, tedy od tmavě hnědé a dobarvovat směrem k červené. To mi také dovolí ladit barvy lana tak, abych mohl vytvářet dojem stínu a světla.

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
Takže lana na modelech jsou všechna natřena tmavě hnědou barvou jako základní. S červeným zvýrazňováním jsem ještě nezačal, ale všechno bude.

Taky jsem nabarvil kovové části bolterů starou známou Oily steel.
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

A potom jsem se rozhodl dát už nějaký ten finální rozměr všudypřítomným pečetím s připevněnými přísahami a modlitbami. Jak si jistě vzpomínáte, nabarvili jsme je nejprve okrově/hnědou English uniform. A nyní, abychom dali celku nějakou hloubku, vybarvil jsem většinu přední části Iraqi sand - světlou pískovou barvou. Nebarvil jsem spodní a vnitřní hrany tam, kde jsou očividně směrem "od světla". Části, které jsou ve stínu, jsem ponechal tmavší, čímž těm stínům trochu pomůžeme.

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]
A abychom vrátili hloubku i na přední stranu (a hlavně abychom teď velmi světlému pískovému odstínu vrátili trochu barvy) použijeme neředěný Citadel Gryphone sephia wash. Ne úplně brutální vrstvu, ale zase nešetřit tak, aby nakonec všechno nezmizelo. Důležitá část procesu je, že potom, co pečetě nawashujete, NECHTE MODEL SCHNOUT HLAVOU DOLŮ!

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Proč? Teď to bude chtít od Vás trochu představivosti. Podívejte se na předposlední fotku: terminátor má v rozkroku plno listů, zprohýbaných a zkroucených. Představte si, že stojí na nohou a seshora svítí světlo. Stín na listu potom bude těsně pod tou částí listu, která vystupuje dopředu.
Ale wash vám nateče hlavně dolů, tedy přesně na tu část listu, která vystupuje dopředu a měla by být nejsvětlejší. A my potřebujeme pravý opak. Takže otočíme postavičku hlavou dolu. Wash poteče dolu, tedy právě do těch částí, které mají být ve stínu.

Výsledek je zde:
[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Určitě vidíte, že tmavší místa na listech jsou tam, kde mají být a výstupky jsou správně světlejší.

Taky si můžete všimnout lebky na koleni terminátora: Na tu jsem použil také Iraqi sand, ale nebarvil jsem části, které jsou očividně ve stínu: spodek lebky, vnitřní a horní vnitřní části očních důlků. Namísto neředěného Gryphone sephia washe jsem použil 1:1 (destilovaná voda : wash) naředěný Vallejo wash odstín 76513 Brown a lebku jsem potřel velmi jemně tak, aby wash ulpěl pouze v prohlubni nad obočím (vidíte stín?) a mezi zuby, v očních důlcích. Cílem ale bylo spíš trochu pozměnit barvu a zvýraznit stín nad obočím. Mezery mezi zuby a oční důlky už máme "vystínované" tím, že jsme na tyto části nepoužili světlejší barvu a ponechali jsme tmavší základovou.

Barva listin pečetí mi přijde dobrá, někdy v budoucnosti na ně dopíšeme motlitby a přísahy.

Příště: Ať žije Rokoko aneb bílá a zlatá přicházejí!

Re: Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 12 bře 2015, 16:03
od Cloud Jumper
Jsem zpět.

Omlouvám se za prodlení, nemám tolik času kolik bych chtěl, znáte to.

Minule jsem naznačil, že se budu věnovat zlaté a bílé. Jak můžete vidět na fotce, bílou jsem použil na všechny motivy per, perutí a křídel - zejména seržantova helmice, peruť na autocannonu, ale i všechno ostatní. Zlatou jsem použil hlavně na některé části imperiální aquilly, seržantovu helmici a jiné detaily:

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Na oči jsem použil fialovou, v současné chvíli se rozmýšlím, jestli půjdu z fialové směrem k červené nebo směrem k modré. Ozdobná lana, vinoucí se po terminátorech jsem natřel základní tmavou hnědou (Beasty brown myslím, jména a čísla barev opět doplním, nebojte), a potom jsem zesvětloval směrem k červené, když úplný highlight červenou jsem použil jen v některých místech, samozřejmě těch nejexponovanějších. S barvou jsem spokojen.

Na pečeti přijde ještě jeden highlight červenější barvou.

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Když se na modely, jak jsou na horní fotce, podíváte, nepřijdou Vám trochu fádní? Studené? Jednotvárné? Mě jo. hlavně ty lebky na kolenou a seržově levém rameni jsem úplně neodhadl, když jsem je natřel bonewhite. Až moc zapadají do barvy zbroje a tím pádem nejsou vůbec vidět. Takže jsem se rozhodl je natřít jinak. Jakou barvou? No, celý Deathwing má barevné schéma bílá - červená - zelená. Zlato na ozdoby, budoucí weathering plánuji ocelovou barvou.

Bílou jsem vyloučil. Zelená na lebky nejde, to je prostě divný. Červená taky ne, to prostě nesedí. Zlato je moc světlé. Ocel taky ne, to by se ztratilo ve weatheringu.

Nejvíc nakloněn jsem ale červené, protože k Deathwingu a Dark Angels patří. Ale protože nesmí být obyčejná, přejdeme k metalickým. Nejblíže má k červené měděná, mosazná. Proto jsem lebky přetřel barvou Brassy Brass, tedy mosaznou. Tím jsem dostal pěkný, tmavě dočervena metalický základ. Přes Brassy brass jsem jemnou vrstvou velice opatrně přetřel Glorious gold, tak, aby se původní Brassy brass neztratila a lebky měly pořád nádech do červena.

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Na fotkách se barva trochu ztrácí, ale ve skutečnosti lebky hrají od tmavé mosazné ke světle zlaté a jsem spokojen s výsledkem velice velmi. Co se týče Crux terminatus - lebku uprostřed jsem vybarvil zlatou, ale okraje jsem ponechal mosazné, uvidíme jak to bude vypadat na konci.

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Oily steel jsem použil na respirátor helmy a některé detaily. Také jsem "popsal" pečetě, sliby a motlitby: obyčejná černá, tenký štětec. Tmavou šedou jsem nabarvil konce některých per, černou jejich úplné konce.

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Zatím nemám co víc bych řekl, pokračovat budu dobarvením očí, několika minideatilů, přejdeme k nějakému tomu weatheringu, lesklý lak, washe, matný lak a bude hotovo.

Děkuji za pozornost! Zatím se mějte!

Re: Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 16 bře 2015, 08:56
od Cloud Jumper
Pokračujeme:

Tady máme seržanta v podstatě hotového k dalšímu postupu - jediné co ještě zbývá dodělat je čočka na skeneru mezi křídly na "hlavě":

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Ještě foto jednoho terminátora:

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Modely jsem v tuto chvíli úplně slepil dohromady.

Kdybychom barvili Ultramarines, tady bychom model nalakovali a konec. My ale chceme ukázat, že naše banda terminátorů je ostřílená banda veteránů, která prochází peklem a nevylezla zrovna z myčky. Proto jsem chtěl vytvořit nějaký ten weathering. Houbičkovou technikou jsem se pokusil vytvořit zdání "odřeného" a "ošoupaného" povrchu. Použitá barva je Vallejo Gunmetal grey. Lehce jsem ji naředil, namočil do ní malý kousek houbičky (molitanu), trochu vytřel do ubrousku a potom houbičku přikládal na místa, která jsem chtěl "ošoupat" a "poškrabat".

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Postupně přidávám víc a víc, záleží ale na Vás, jak moc je budete chtít "poničit" - terminátor vlevo je "poškozený" míň, terminátor vpravo je "poškozený" víc:

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Jakmile budete s poškozením spokojeni, zajistíme modely lesklým lakem (já použil Vallejo gloss varnish). Jednak tím zachováte dosavadní práci a hlavně tím model připravíte pro následující fázi, tedy wash.

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Nechte lak pořádně zaschnout, klidně dejte i dvě tři vrstvy, to ničemu nevadí.

Jakmile máte lak zaschlý, rozmícháme si wash - olejová barva s ředidlem. Najdete tady na foru téma věnovaná washům, jejich přípravě a aplikaci. Samozřejmě můžete použít i již předem namíchané washe od výrobců jako MiG, Vallejo, Citadel... Sám jich několik mám a taky je používám, ale ne teď. Nebudu se pouštět do vyjmenovávání rozdílů, výhod a nevýhod washů, to není předmětem tohoto příspěvku. Kdyby někoho zajímaly mé zkušenosti, napište, odpovím.

Na obrázku je tedy model po použití olejového, vlastnoručně namíchaného washe. Odstín který jsem použil já v tuto chvíli je "burnt umber". Jemným štětečkem potom wash aplikujeme do spár a míst, která chceme zvýraznit nebo obarvit. Díky podkladu - lesklému laku - a tomu, že wash je řídká barva ve vzlínavém ředidle, by se mělo stát to, že barva se bude díky kapilárnímu efektu držet ve spárách a snadno se v nich rozlévat. Stejně tak by se měla držet "v blobu" okolo výstupků (všimněte si výstupků na noze terminátora na dalších obrázcích).

Wash aplikujte všude tam, kde si myslíte, že by měl být. Každopádně do všech spár s výjimkou očí, na klouby, nohy, zlato. Já se vyhnul vnitřkům kloubů, stříbrným a ocelovým plochám, zeleným částem a bílým perům.

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Re: Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 16 bře 2015, 09:16
od Cloud Jumper
Wash, zejména vlastnoručně namíchaný, musí důkladně zaschnout, minimálně pár hodin.

Proto si mezitím uděláme base pro modely.

Samozřejmě nemusíte, vezmete černou placku ze setu, nabarvíte ji na žluto, přilepíte model, zasypete pískem... nebo ani to ne - taky to bude "fungovat".

Ale na druhou stranu: tohle je Deathwing. To nejlepší z Dark Angels. Elita. Veteráni stovek bitev. A moc pěkný modely. Byla by škoda je odfláknout obyčejnou černou bází, ne?

A taky bych neměl co dělat a o čem psát. :D

Takže: Vezmeme černou kulatou bázi a miliput. Miliput smícháme, důkladně prohněteme dokud se obě hmoty nespojí. Oddělíme kousek, rozplácneme po bázi do požadovaného tvaru a ...

Počkat, neřekl jsem, co chci vytvořit, že ne?

Aha. Můj záměr je vytvořit na podkladě kamennou cestu pouští nebo náměstí - plácek, který v poušti leží - to už je na představivosti každého z Vás. Z miliputu chci vytvořit právě tu cestu, poušť "vytvořím" přilepením písku :D
Kdysi jsem na internetu viděl, jak něco podobného dělá jeden youtuber, ale za boha nemůžu najít video, kde jsem se inspiroval, natož si vzpomenout, kdo to byl.

Takže: jakmile mám požadovanou plochu báze pokrytou miliputem (nešetřete, potřebujeme výšku pro další postup), najdeme na zahradě kamínek. Jako třeba tento:

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

a kamínek náhodně otáčíme a přikládáme na navrstvený miliput. Tím si vytvoříme strukturu povrchu, která bude odpovídat struktuře použitého kamene:

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Teď si nožem nebo jiným přiměřeně vhodným nástrojem (já používám sui generis špachtličku) vytvoříme základní vzor dlažby:

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

a jemnější prací dodáme i praskliny, úlomky atd.:

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Prostě ať to nějak vypadá, ne?

Když si budete chvilku hrát a modelovat, uděláte si další kameny, pohrajete si se strukturou, rozlámáním, poškozením, zvětráním, a bude to vypadat skvěle. Nebojte, miliput je možno tvarovat dost dlouho. Výsledek by měl vypadat takhle nebo pokud možno (nevím nevím, tohle se mi totiž vážně povedlo :D )ještě líp:

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Re: Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 16 bře 2015, 09:27
od Cloud Jumper
Nechte miliput důkladně zaschnout - klidně na pár hodin. Dá se barvit i po cca třech hodinách, ale jistota je jistota.

Když máte zaschnuto odeberte se ke svému nanašeči surfaceru a surfacerujte:

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Já používám airbrush, použitý surfacer je Vallejo primer. Jako základní barvu na zaschlý primer jsem použil Vallejo Dark grey (70994):

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Další fází byl highlight. Airbrushem jsem zesvětlil ty části dlažby mezi spárami a poškozením. Okolí spár a škvír jsem nechal tmavší. Highlight barva je Vallejo Intermediate blue (70903):

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Tady na fotkách to vypadá překvapivě modře... Ale je to supr.

Potom jsem vzal drybrush štětec a velice jemně jsem dlažbu drybrushoval barvou Vallejo Beasty brown (72043). Jen lehce:

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Takto káži dále: nechť je pokryto herkulesem vše vůkol, co dlažbou není jest a potéž v písky vrženo!!:

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Re: Deathwing Terminators (Dark Vengeance W40k)

PříspěvekNapsal: 16 bře 2015, 09:45
od Cloud Jumper
Když odečtete schnutí miliputu, máte pět bází hotových za cca hodinku, hodinku a půl.

Mezitím Vám budou schnout i modely od washe:

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Když mi modely zaschly, aplikoval jsem druhou vrstvu washe - tentokrát černý: použil jsem ho hlavně na zbraně ("začouzení" od výstřelů), na zadní části kloubů, na kovové části zbraní, zejména autocannonu, do částí modelu, které jsou "nejhlouběji" - podpaží, vnitřky power fistů - na crux terminatus (motiv kříže s lebkou na rameni), na lebky (zdůraznit oči), na některé specifické části (třeba ta kadidlová koule na seržantově stehnech, přezky opasků, žlábek v seržantově meči, čepel motopily na power fistu).

Nakonec si rozmíchám světle modrý wash (hodně světle modrý a hodně řídký) a použiji ho na bílé perutě: na seržantově hlavě, na autocannonu, na rameni jednoho z terminátorů. Hodně jemný, hodně řídký, chceme jen letmý odstín intenzity ševelení motýlích křídel, prvního polibku panny. Z toho důvodu to asi není na fotkách skoro vůbec vidět. Sorry :P

A až mi zaschne i třetí wash, přestříkám modely několika vrstvami matného laku (Vallejo Matt varnish). Stane se tohle:

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

[ Externí obrázek z nezabezpečeného zdroje ]

Víc jsem za víkend nestihl, všechno schne. Příště dodělám base a pravděpodobně uvidíte modely na bázích a hotové. A přidám hromadu fotek! Zatím!